Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Zanimivosti

Superživila neupravičeno obljubljajo zdravilne učinke in čudežne rešitve

So vir antioksidantov, a jih veliko vsebujejo tudi drugi gozdni sadeži, kot vir vitamina C so primerljive s papriko.
Kot pojasnjuje predsednik društva Haskap Boštjan Lesar, sicer docent na oddelku za lesarstvo ljubljanske biotehniške fakultete, v okolici Pesnice pri Mariboru trenutno pridela okoli 600 kilogramov hasap jagod oziroma modrega kosteničevja (Lonicera caerulea). FOTO: arhiv društva
14. 5. 2024 | 05:00
14. 5. 2024 | 11:41
11:45

V nadaljevanju preberite:

Vsake toliko se pojavi kakšno novo superživilo. Te dni je zakrožilo sporočilo, da se je zorenje haskap jagod oziroma sibirskih borovnic, ki jih pridelovalci razglašajo za superživilo, saj da so izredno bogate med drugim z antioksidanti, začelo skoraj tri tedne prej kot lani in da bodo najprej zrele na Štajerskem.

Večino še vedno prodajo na kmetijah in tržnicah kot sveže sadje, a kot poudarjajo pridelovalci, bi z ustrezno logistiko lahko v večje trgovine prodrli že prihodnje leto. V Sloveniji je bilo v zadnjih desetih letih z njimi zasajenih okoli 75 hektarov, kar je po besedah agronomke Alenke Caf, specialistke za sadjarstvo, s kmetijsko-gozdarske zbornice veliko. Pridelovalci navajajo celo vrsto blagodejnih, malodane čudežnih učinkovin haskap jagod. A dietetiki in Zveza potrošnikov Slovenije so do »super živil«, ki so predvsem trženjska kategorija, zadržani.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine