V teniški partiji nič točk za občino

Da nihče ni oddal ponudbe za dolgoročni najem Tenis centra Portorož, najbrž potrjuje to, da nakup centra že na prvem mestu ni bil najbolj preudaren. Drag nakup namreč terja visoko najemnino. Piranski župan Andrej Korenika je odgovornost za neuspešno iskanje novega najemnika prevalil kar na Teniško zvezo Slovenije in na turistično gospodarstvo, češ kako se lahko akterji v turizmu, ki so občino prepričevali, da tenis prinaša več tisoč nočitev na leto in milijonske zaslužke, zdaj otepajo teh igrišč.

A že preprosta matematika pokaže, da najem teniškega centra pod pogoji, ki jih je določila občina, ni najbolj smotrn. Po podatkih poslovanja teniškega centra iz preteklih let in po izračunih investicijskega programa Občine Piran je mogoče sklepati, da so letni prihodki polno delujočega centra z lokalom med 300.000 in 400.000 evrov. Od tega pa je treba odšteti 120.000 evrov najemnine, 25.000 evrov nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča in še približno 150.ooo evrov za plače zaposlenih; poznavalci tenisa pravijo, da bi najemnik za uspešno delovanje centra z lokalom moral imeti vsaj šest zaposlenih.

Že preprosta matematika pokaže, da najem teniškega centra pod pogoji, ki jih je določila občina, ni najbolj smotrn.

V to niso zajeti še stroški vzdrževanja igrišč, zavarovanja, stroški elektrike in vode, poleg tega je občina najemniku z najemno pogodbo naložila še vse investicije v objekte, kar je finančno nevzdržno. Da nakup teniških igrišč ni bil poceni - mimogrede, občina je lani kupila tudi nekdanjo klavnico na Dragonji - , potrjuje tudi to, da občina zdaj razprodaja del svojega premoženja. Morda bi mu lahko pripisali tudi napovedano podražitev občinskih parkirišč, s katerimi so občane še dodatno udarili po žepih. Nesrečni razplet pri iskanju najemnika pa napeljuje tudi na to, da ob nakupu športnih površin vodilni na občini najbrž sploh niso imeli razdelanih zamisli, kaj bodo z njimi počeli. Na to so opozarjali tudi poznavalci tenisa, ki so močno dvomili, da bodo letos spomladi rumene žogice spet poskakovale na igriščih, kot je to večkrat obljubil in napovedal župan.

Po neuspešnem iskanju najemnika je Korenika napovedal, da poslej teniški center ne bo stregel zgolj teniškim okusom. Tam naj bi za občane uredili sodoben in spodoben športni center, vključno z igrišči za košarko in mali nogomet, odbojko in badminton, do začetka turistične sezone naj bi usposobili vsaj šest teniških igrišč. S centrom naj bi upravljal Športni in mladinski center Piran, ki je nedavno tudi objavil poziv za oddajo ponudb za dolgoročni najem igrišč. A dejstvo je, da bo 4,5 milijonski nakup igrišč kmalu še dražji. Letos naj bi občina za sanacijo športnih površin porabila 450.000 evrov, Korenika pa je nedavno ognjevito naznanil, da je v občinskem proračunu ostalo štiri milijone evrov iz leta 2023 in da bodo v primeru večjih stroškov prenove tenisa pripravili rebalans proračuna. Toliko o luknji brez dna.


Preberite še


Najbolj brano