REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»Bela smrt« pustoši po Gazi: Ali Izrael v spopadu s Hamasom uporablja beli fosfor?

»Bela smrt« pustoši po Gazi: Ali Izrael v spopadu s Hamasom uporablja beli fosfor?Human Rights Watch je obtožil Izrael uporabe streliva z belim fosforjem med raketnim napadom na območje Gaze, kar je prepovedano z Ženevsko konvencijo. Tel Aviv obtožbe zavrača, Palestinci pa objavljajo posnetke uporabe prepovedanega streliva. Vir: Posnetek zaslona, Twitter
Na podlagi preverjenih videoposnetkov in izpovedi očividcev je HRW ugotovil, da so izraelske sile med vojaškimi operacijami v Libanonu in Gazi 10. in 11. oktobra 2023 uporabile beli fosfor.

Število mrtvih med izraelsko-palestinskim spopadom je v manj kot tednu dni preseglo tri tisoč. Izrael je ne glede na vse težave odločen iti do konca in pripravlja kopensko operacijo v Gazi, dokler Hamasa popolnoma ne uniči.

Medtem se je v epicentru škandala znašel Tel Aviv, saj obstreljuje območje Gaze s strelivom z belim fosforjem, trdi nevladna organizacija Human Rights Watch (HRW).

»Na podlagi preverjenih videoposnetkov in izpovedi očividcev je HRW ugotovil, da so izraelske sile med vojaškimi operacijami v Libanonu in Gazi 10. in 11. oktobra 2023 uporabile beli fosfor,« navaja sporočilo organizacije.

Pred tem je palestinsko zunanje ministrstvo sporočilo, da je izraelska vojska uporabila beli fosfor.

»Izraelski okupacijski režim uporablja mednarodno prepovedane bombe z belim fosforjem proti Palestincem v Al-Karami v severnem območju Gaze,« je zapisano v izjavi.

Veleposlanik Izraela v Rusiji Alexander Ben Zvi je zanikal uporabo fosforjevega streliva: »To ni res. Danes, veste, je vse  na družbenih omrežjih, vsi imajo mobilne telefone, to je neumnost,« je dejal diplomat za tiskovno agencijo TASS.

Ne glede na izjave izraelskih uradnikov HRW ostaja dosleden in trdi, da Tel Aviv uporablja prepovedano strelivo.

To je potrdil tudi uradni predstavnik generalnega sekretarja Združenih narodov Stephane Dujarric.

Ruski vojaški analitik, generalpodpolkovnik Leonid Ivašov trdi, da se v spopadih nenehno uporablja prepovedano strelivo, vključno z belim fosforjem, čeprav je izjemno nevarno za civiliste, poročajo »Argumenti in Fakti«.

»Strelivo z belim fosforjem je bilo večkrat uporabljeno po vsem svetu. To je uničevalno orožje, ki nima nobene zveze z vojaškimi uspehi katere koli vojske, ampak predstavlja smrtno nevarnost za civilno prebivalstvo. V večini primerov je beli fosfor uporabljan za zastraševanje. Izrael je že pred tem uporabil strelivo z belim fosforjem med vojno z Libanonom leta 1982, pa tudi med drugo libanonsko vojno leta 2006. Območje Gaze je bilo med letoma 2009 in 2012 večkrat izpostavljeno topniškim in raketnim napadom s strelivom z belim fosforjem. ... Torej ni mogoče izključiti, da bi Izraelci to lahko počeli tudi zdaj,« pravi Ivašov.

Kako ubija »bela smrt«?

Fosforno strelivo je zažigalno strelivo in je prepovedano z dodatnimi protokoli Ženevske konvencije za zaščito žrtev vojne iz leta 1949 in Konvencijo ZN o določenem konvencionalnem orožju iz leta 1980.

Kot izhaja iz poročila HRW se beli fosfor uporablja kot dimna zavesa ali orožje.

Po izstrelitvi strelivo z belim fosforjem zažge vse živo na veliki površini.

Takšne rakete lahko poškodujejo civiliste zaradi hudih opeklin, ki jih povzroča snov, pa tudi povzročajo »številne druge trajne posledice«.

Beli fosfor je zaradi svojih toplotnih lastnosti dobil vzdevek »bela smrt«.

Po izstrelitvi strelivo z belim fosforjem zažge vse živo na veliki površini.

Del samovžigalnih snovi, ki zgorijo, ko reagirajo s kisikom, doseže temperaturo od 900 do 1200 stopinj

Beli fosfor se lahko dodaja letalskim raketam, topniškemu in minometnemu strelivu ter celo običajnim ročnim granatam.

Strelivo s fosforjem običajno eksplodira na določeni višini, da pokrije čim večjo površino.

Bojne glave se prav tako lahko dopolnijo tudi z mešanicami različnih vnetljivih snovi, kot so premog, TNT ali smole zaradi večjega vžigalnega učinka in povzročitve čim večje škode.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek