Shod za mir v Ukrajini na Prešernovem trgu v Ljubljani. Foto: TV Slovenija, zajem zaslona
Shod za mir v Ukrajini na Prešernovem trgu v Ljubljani. Foto: TV Slovenija, zajem zaslona

Shod je pripravilo več skupin v Sloveniji živečih Ukrajincev, udeležilo pa se ga je tudi več kot 100 ukrajinskih beguncev, nastanjenih po vsej državi. Ob tem so se zahvalili tudi posameznikom in organizacijam, ki prispevajo humanitarno in materialno pomoč za Ukrajino in ukrajinske begunce.

Zbrali so se večinoma ukrajinski begunci v Sloveniji, ki se želijo vrniti na svoje domove, je poročala TV Slovenija. Kot je razvidno s posnetkov, so zbrani pred frančiškansko cerkvijo razgrnili transparente v slovenščini in angleščini z napisi "Končajte vojno v Ukrajini", "Skupaj bomo zmagali" in "Solidarni smo z Ukrajino".

Obenem so Rusijo pozivali, naj preneha z različnimi vojnimi grozodejstvi v svoji zahodni sosedi, ter na druge načine izražali solidarnost s svojo domovino.

Ukrajinci na shodu za mir v Ljubljani

Namen današnjega shoda je, kot je za Radio Slovenija poročal Jure Čepin, opozoriti na nespametno ravnanje Evrope in celotnega zahodnega sveta, saj so si v zadnjih letih pred rusko vojaško invazijo vsi zatiskali oči, poudarja eden od organizatorjev shoda Jevgenij Gorešnik. "Ljubljančani vidijo posledice, 8000 beguncev samo v Sloveniji, in štiri milijone Ukrajincev iz celotne Ukrajine, to je dvakrat toliko, kot je slovenskega prebivalstva. To je posledica nesramne Putinove vojne proti suvereni in neodvisni demokratični Ukrajini," je povedal.

Predstavnik ukrajinske diaspore v Sloveniji Gorešnik je za TV Slovenija povedal še, da vojne ne bi bilo, če bi svet grožnjo miru in varnosti, ki jo predstavlja ruski predsednik Vladimir Putin, videl že po ruski priključitvi Krima leta 2014.

Gorešnik je tako omenil, da si je francoski predsednik Emmanuel Macron s Putinom ogledal finale SP-ja v nogometu leta 2018 v Moskvi, ko sta igrali Francija in Hrvaška, da je Nemčija ves ta čas vztrajala pri projektu Severni tok 2 in da je tudi Slovenija leta 2016 gostila ruskega predsednika ob 100. obletnici postavitve ruske kapelice pod Vršičem. "Hvala Bogu, da danes slovenska vlada in vsa Evropa ter svet končno razumejo, kaj pomeni Rusija, kdo je agresor in kdo je kriv v tej vojni," je dejal.

Ukrajina zdaj pred vojno ščiti vso Evropo, zato bi moral vsak, ki lahko, pomagati to vojno čim prej končati, je prepričana Natalija Korolova, ki je v Slovenijo prišla pred osmimi leti, zdaj pa s skupino prostovoljcev pomaga vsem, ki jih je vojna neposredno prizadela. "V navezi poskušamo vsi narediti eno veliko delo in pomagati ukrajinskim beguncem v Sloveniji," je dejala.

Med udeleženci shoda je bila tudi Jevgenija, ki je s svojim enoletnim sinom pred mesecem dni k nam pribežala iz Kijeva. "Rojena sem bila v Rusiji, tudi oba starša sta Rusa, oče je še vedno velik podpornik ruskega režima, zato vsem povem, da očeta nimam več. Ruska propaganda je grozljiva in uničujoča, v Slovenijo mi je uspelo pribežati s pomočjo prijatelja, ki mi je priskrbel tudi stanovanje, tako da sem zdaj na varnem," je navedla.

K shodu so vse, ki želijo izraziti podporo žrtvam ruske agresije v Ukrajini, pozvali na ukrajinskem veleposlaništvu v Ljubljani. Zbrani so se po zboru na Prešernovem trgu sprehodili po središču prestolnice.

Shod za mir v Ljubljani