EPIDEMIOLOŠKA SLIKA

Številke v Sloveniji znova naraščajo: bomo jeseni prostovoljno nosili maske? (VIDEO)

Epidemiolog Mario Fafangel opozarja, da je cepljenje še vedno najučinkovitejši ukrep.
Fotografija: Se bodo maske jeseni vrnile? FOTO: Klebercordeiro, Getty Images
Odpri galerijo
Se bodo maske jeseni vrnile? FOTO: Klebercordeiro, Getty Images

Po srečanju s predstavniki medijev o spremljanju in obvladovanju nalezljivih bolezni so pred kamere stopili v. d. strokovnega direktorja NIJZ Ivan Eržen, predstojnik Centra za nalezljive bolezni na NIJZ Mario Fafangel ter minister za zdravje Danijel Bešič Loredan.

O epidemičnih priporočilih in ukrepih bo skupina tehtala na podlagi treh scenarijev razvoja epidemije covida-19, stališča pa javno objavljala na spletni strani NIJZ. Skupino bo vodil epidemiolog Mario Fafangel. V njej bosta tudi epidemiologinji Alenka Trop Skaza (namestnica vodje) in Marta Grgič Vitek, pa tudi imunolog Alojz Ihan, infektologinja Tatjana Lejko Zupanc, antropolog Dan Podjed, specialist javnega zdravja Rade Pribaković Brinovec, mikrobiologinja Viktorija Tomič, komunikolog Mitja Vrdelja, matematik Janez Žibert in sanitarna inženirka Andreja Kukec.

Fafangel je pojasnil, da se bo skupina prvič sestala julija, strateške izsledke pa bodo predstavili v avgustu. Ob tem je napovedal transparentno komunikacijo. Zapisnike sestankov skupine bodo po njegovih besedah javno objavljali na spletni strani NIJZ.

Kot je uvodoma dejal minister, so v vladi veseli, da dajejo stroki besedo pri priporočilih in ukrepih v primeru novega vala epidemije. Dejal je, da bo strokovna skupina v povezavi z direktoratom za javno zdravje. »Nikoli ne bomo od strokovne skupine zahtevali, da odločitve sprejemajo čez noč,« je zagotovil in na koncu poudaril, da obveznega cepljenja v Sloveniji vsekakor ne bo. 

Krek ne bo imel več besede 

Eržen se je ministru zahvalil za zaupanje, ki so ga na NIJZ izredno veseli, saj je po njegovem prepričanju to osnova za nadaljnje delo. »Ukrepi in priporočila, ki jih bomo pripravili, bomo tudi dobro 'skomunicirali',« je dejal. Na NIJZ po njegovih besedah po novem ločujejo strokovno in poslovno funkcijo, zato Milan Krek pri strokovnih odločitvah ne bo imel več besede. 

Eržen je dejal še, da bodo zdaj lahko končno zopet opravljali to, za kar so poklicani. Na podvprašanje, kaj je bilo pod prejšnjo vlado drugače, je pojasnil, da niso imeli epidemiologi nobene besede pri odločanju. »Nismo imeli vpliva na to, kakšni bodo ukrepi, temveč smo le opazovali, kaj se dogaja. Nismo imeli odprtih kanalov komuniciranja.« Odločitve bodo po novem sporočali prek vodje delovne skupine.

Število okužb raste

Fafangel je predstavil trenutno epidemiološko situacijo. Dejal je, da je situacija resna, ampak da ni tako grozno, kot je morda videti na prvi pogled. Število okužb raste, včeraj so jih v Sloveniji potrdili preko 1200, v bodoče je pričakovati, da bo ta številka še naraščala. Enako se dogaja v Evropi in po svetu. Razlog so po njegovih besedah nove podrazličice omikrona. Praviloma gre tudi za ponovne okužbe in ne hude oblike bolezni. 

Fafangel: Cepljenje še vedno najučinkovitejši ukrep

Kot je pojasnil Fafangel, bo posvetovalna skupina priporočila oblikovala na podlagi treh scenarijev. Po scenariju A bo veljala paleta priporočil, kot velja sedaj.  »Tukaj imamo na razpolago paleto orodij, ki jih želimo narediti čim dostopnejša, vsak posameznik se bo odločil, po čem bo posegel.«

Po scenariju A bo tako veljala paleta priporočil, kot velja sedaj - cepljenje proti covidu-19, izolacija, zračenje prostorov, delo na domu in uporaba zaščitnih mask za zašito sebe in drugih. Gre za scenarij, ki bo veljal v primeru širjenja obstoječe koronavirusne različice omikron, ki predstavlja manjše tveganje za hud potek bolezni kot prejšnje različice, tudi zaradi razvite imunosti posameznikov po cepljenju ali preboleli okužbi.

Scenarij B bi pomenil bolj nevarno bolezen covid-19, tveganje za hud potek bolezni bi bilo na ravni prejšnjih različic. V tem primeru bi skupina tehtala o predlogih nekoliko strožjih epidemičnih ukrepov. Scenarij C bi v veljavo stopil v primeru hudega poslabšanja epidemičnih razmer.

Cepljenje pa po besedah Fafangla ostaja najučinkovitejši ukrep.

»Če si bolan, ostani doma. Pomislimo na druge, ne širimo tega naprej,« To je po njegovem drugi. Tretje priporočilo je zračenje. Še vedno priporočajo delo od doma, maska pa je priporočljiva v zaprtih prostorih, kjer je veliko ljudi. Gre za scenarij, ki bo veljal v primeru širjenja obstoječe koronavirusne različice omikron, ki predstavlja manjše tveganje za hud potek bolezni kot prejšnje različice, tudi zaradi razvite imunosti posameznikov po cepljenju ali preboleli okužbi.

 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije