Foto: Reuters
Foto: Reuters

Po podatkih mehiškega ministrstva za zdravje, objavljenih v sredo, so v državi med 12. in 25. junijem našteli več kot 1000 nujnih primerov, povezanih z vročino, od katerih so se 104 končali s smrtjo. Največ ljudi je umrlo v severnih zveznih državah – v Nuevo Leoneju 64, v sosednjem Tamaulipasu pa 19 ljudi. V večini primerov je bil vzrok smrti dehidracija, ki ji je sledila vročinska kap. Mehiške oblasti so sicer že med 14. aprilom in 31. majem poročale o osmih smrtih zaradi hude vročine.

Najvišjo temperaturo so ta teden izmerili v Sonori, in sicer 49 stopinj Celzija. Po navedbah ministrstva se sicer povprečne najvišje poletne temperature v Mehiki gibljejo med 30 in 45 stopinjami Celzija. Oblasti opozarjajo, da bi še en vročinski val 127-milijonsko državo lahko zajel že v soboto.

V Sevilli življenje greni Yago

Tudi v Španiji so temperature v teh dneh marsikje višje od 40 stopinj Cezija. V Sevilli so razglasili, da je mesto v primežu vročinskega vala, ki so ga poimenovali Yago. Sevilla je med prvimi mesti na svetu, ki je uvedla poimenovanje vročinskih valov z imeni, podobno kot to velja za orkane. Lani julija so tako razglasili Zoe, ki je bila prvi poimenovani vročinski val, poroča Scientific American.

Romarji v Meki so se pred vročino skrivali pod dežniki. Foto: Reuters
Romarji v Meki so se pred vročino skrivali pod dežniki. Foto: Reuters

Med hadžem umrlo več kot 200 ljudi

Savdske oblasti so sporočile, da je imelo zaradi visok temperatur težave več kot 2000 romarjev, samo v četrtek več kot 1700. Temperature so dosegle 48 stopinj Celzija. Savdski minister za zdravje je pozval romarje, naj se izogibajo soncu in pijejo veliko vode. Čeprav ni znana natančna številka, je med romanjem umrlo najmanj 230 ljudi, številni med njimi iz Indonezije, pri čemer pa oblasti niso navedle vzroka smrti.

Po navedbah indonezijskega konzula je med hadžem umrlo najmanj 209 indonezijskih vernikov, pri čemer je zanikal, da bi bila za številne usodna vročina, je pa priznal, da so številni omedleli zaradi vročine.

Iranske oblasti so potrdile, da je zaradi srčnega napada umrl najstarejših iranski romar, star kar 114 let. Skupno je umrlo 10 iranskih romarjev in še osem alžirskih in egiptovskih ter štirje maroški, poroča Gurdian.

Pred izbruhom pandemije covida-19 je Meko med hadžem obiskalo okoli 2,5 milijona muslimanov, letos jih je bilo tam več kot 1,8 milijona, med njimi so tudi številni starejši verniki, ki so se odpravili na romanje, potem ko so oblasti umaknile določilo o zgornji starosti vernikov, ki so ga uvedle v času covida.