stojnice, belvedere Svet24.si

Foto: Prodajalci okupirali istrske ceste, stojnice...

mladič srne trava Svet24.si

Foto: Za varnost živali na travinju je mogoče ...

1701200126-dsc6052-01-1701200060836 Necenzurirano

Konflikt interesov? Nov zakon po željah glavnega ...

peter gregorcic sr Reporter.si

Peter Gregorčič igra Janševo igro: glavni cilj ...

popovic Ekipa24.si

Velika drama kapetana Celja: Po tekmi z Domžalami...

Resno? Je on tisti, zaradi katerega bo planet uničen? Odkrito.si

Nas bo Elon Musk pokončal?

luka doncic Ekipa24.si

Luka Dončić je postal del izbrancev in podpisal ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Krivec o referendumu: Ljudje so bili na nek način že vnaprej odločeni

Deli na:
Krivec o referendumu: Ljudje so bili na nek način že vnaprej odločeni

Danijel Krivec - Foto: Bobo

Vodja poslancev SDS Danijel Krivec meni, da padec novele zakona o vodah na referendumu ne bo vplival na delo vlade. Po njegovi oceni je v veliki meri šlo za izraz nezadovoljstva ljudi, izpostavil je epidemijo. Gre pa za signal ministru Andreju Vizjaku, da poišče primerno rešitev, nov predlog morda drugače skomunicira in ga vloži v DZ, meni Krivec.

Volivci so na nedeljskem referendumu prepričljivo zavrnili novelo zakona o vodah. Proti uveljavitvi novele je glasovalo 86,60 odstotka oz. 677.119 volivcev, s čimer so nasprotniki novele za skoraj še enkrat presegli potreben kvorum za njeno zavrnitev. Za pa je po doslej preštetih glasovnicah glasovalo 104.793 oziroma 13,40 odstotka volivcev.

Kako bo minister za okolje in prostor Vizjak nadaljeval delo po takem rezultatu, je treba po besedah Krivca vprašati ministra, a "vedno se iz 'napak' marsikaj naučimo". "Bo to pač izkoristil za boljšo pripravo zakona. Zakonodajni proces je prav temu namenjen, da se skozi javne razprave, kot je tudi referendum, pride do boljših rešitev," je v današnji izjavi v DZ dejal Krivec.

Na vprašanje, kaj je bila po njegovem mnenju največja napaka, pa je odgovoril, da ne vidi napake, ampak predvsem to, da proti splošni ljudski volji ne gre. Po njegovem mnenju ni šlo za politični konflikt, ampak za zakon, ki so ga ljudje ponotranjili kot slabega, ne da bi se sploh pogovarjali o argumentih. Težko pa je po njegovih besedah ljudem reči, da bo nekaj boljše, če se v javnosti že dva ali tri mesece prej v javnosti vzpostavi negativen prizvok.

"Glede na to, da je šlo za strokovni zakon, ki nima politične teže, je bilo nesmiselno v to vlagati več energije. Ljudje so bili na nek način že vnaprej odločeni," je ocenil Krivec. Poudaril je, da ta zakon ni bil v koalicijski pogodbi in zanje ne predstavlja težave.

Izid referenduma pa je po njegovih besedah jasen in ga je treba spoštovati. Obveljal je stari zakon, ki je po njegovih navedbah omogočil prav to, na kar so nasprotniki novega zakona opozarjali v referendumski kampanji, na primer pozidavo priobalnih zemljišč in prodajo vodnih virov.



Čudi ga, da se je z argumenti, ki "ne stojijo, prepričalo večino, da to podprejo". Verjame, da bo minister razmislil, pripravil nov predlog, ga morda skomuniciral na drugačen način in ponovno vložil v postopek.

Po besedah Krivca je sicer težko parirati z argumenti, ko se ves nevladni sektor postavi na stališče, da je vse narobe. Težko bi rekel, kot je dejal, da odgovornost za rezultat nosi minister. Po ocenah Krivca so namreč določene rešitve, ki jih je predvideval zakon, potrebne.

Na vprašanje, ali je torej po njegovem mnenju rezultat posledica splošnega nezadovoljstva v družbi, tudi zaradi omejitev v epidemiji, je vodja poslancev SDS odgovoril, da se je zadeva absolutno seštela. Spomnil je, da je DZ zakon potrdil še v času zaprtja države zaradi epidemije oz. omejitev, na tej osnovi pa je potekala kampanja in referendum.

"Ker se je v vmesnem obdobju nabralo že toliko dezinformacij, ljudje v teh že počitniških dneh niso zakona niti pogledali niti poslušali druge strani. Tudi v kampanji je bila zadeva zelo enostransko prikazana oz. informacije niso bile v zadostni meri posredovane," ugotavlja Krivec. Meni tudi, da se javnost z vprašanjem zaščite vode sploh ni ukvarjala.

V koalicijskih NSi in SMC se danes na rezultat referenduma ne nameravajo odzvati.