Kot je dejal, vlada intenzivno pripravlja različne scenarije, naslednji sestanek medresorske delovne skupine za pripravo ukrepov pa bo v torek.

“Za nami je dokaj deloven vikend, zelo intenzivno delamo na pripravi različnih scenarijev in ukrepov. V torek bomo imeli drugi sestanek pod vodstvom predsednika vlade, na mizo bomo dali vse možnosti, nabor ukrepov, njihovo kombinacijo,” je Kumer dejal ob robu slovesnosti ob preboju prvega od sedmih predorov na drugem tiru.

Ukrepi znani že pred koncem meseca

Kot je povedal, je optimističen, da bodo lahko ukrepe, ki predstavljajo eno od prednostnih nalog nove vlade na začetku mandata, javnosti predstavili še pred koncem meseca, kakor so prvotno napovedali minuli teden. “Danes sem se slišal s predsednikom vlade, da zna biti to tudi prej, mogoče že v parih dneh,” je pojasnil.

Premier Robert Golob je medtem v izjavi za medije v sklopu današnjega delovnega obiska v Mariboru zatrdil, da bo prvi nabor ukrepov, “če bo šlo vse po sreči”, znan že v sredo, prepričan pa je, da bodo imeli ukrepe za blažitev draginje pripravljene do konca meseca, da bo lahko potem v nadaljevanju sledila njihova operativna izvedba.

Golob se bo po poročanju Radia Slovenija v torek sestal tudi z deležniki na trgu energije in jim začel predstavljati nabor in kombinacijo možnih ukrepov. Temu naj bi v sredo nato po poročanju Dela sledil še sestanek s trgovci z živili in naftnimi derivati. Premier je danes pojasnil, da se bodo ukrepanja lotili v korakih, najprej pri naftnih derivatih, potem pri elektriki, sledila bo prehrana, na koncu je na vrsti še plin.

Delovna skupina za blaženje energetske in prehranske draginje se je prvič sestala minuli teden. Poleg predsednika vlade so v njej še ministri za gospodarstvo Matjaž Han, infrastrukturo Kumer, kmetijstvo Irena Šinko, delo Luka Mesec in finance Klemen Boštjančič.

Vlada napoveduje, da se bo odziva na visoke cene energentov in hrane lotila v dveh fazah. Z deležniki naj bi se najprej skušali dogovoriti o delitvi bremen zmanjšanja cenovnega bremena za gospodinjstva in podjetja. Če to ne bo uspešno, naj bi v drugi fazi sledila cenovna regulacija. Kot možni ukrepi se omenjajo še energetski boni za materialno šibkejša gospodinjstva in poseg v dajatve.