K. Ž. | 26. 1. 2024, 07:00

Število primerov bolezni, ki največkrat prizadene otroke, strmo narašča (ogroženi tudi odrasli)

Profimedia

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je sporočila, da je lani v Evropi prišlo do skrb vzbujajočega skorajšnjega 45-kratnega povečanja števila primerov ošpic.

Evropa se je znašla v primežu ošpic. Vodilni zdravstveni delavci opozarjajo, da število primerov še vedno narašča, potreba po nujnih ukrepih pa je vse večja, da se prepreči nadaljnje širjenje. Leta 2023 je bilo okuženih približno 42.200 ljudi, v letu 2022 pa zgolj 941.

WHO meni, da je to posledica manjšega števila cepljenjih otrok proti bolezni med pandemijo covida, poroča BBC. V Združenem kraljestvu je tako po podatkih NHS England več kot 3,4 milijona otrok, mlajših od 16 let, ki so nezaščiteni in ogroženi, da zbolijo za ošpicami. Zaradi tega pozivajo starše, naj pri zdravniku preverijo, ali je njihov otrok v celoti cepljen proti ošpicam.

Cepivo proti ošpicam, mumpsu in rdečkah (MMR) se daje v dveh odmerkih. Prvega prejme otrok pri enem letu starosti, drugega pa, ko je otrok star približno tri leta in štiri mesece. Cepivo je tudi izjemno učinkovito pri zaščiti pred ošpicami.

Skrb vzbujajoče razmere v Evropi

Dr. Hans Kluge, regionalni direktor WHO, se je dotaknil tudi trenutnega stanja v Evropi: "V regiji nismo videli le 30-kratnega povečanja primerov ošpic, ampak tudi skoraj 21.000 hospitalizacij in pet smrti, povezanih z ošpicami. To je skrb vzbujajoče."

"Cepljenje je edini način za zaščito otrok pred to potencialno nevarno boleznijo."

Profimedia

Kako prepoznati ošpice?

Ošpice so lahko resna bolezen v katerikoli starosti. Pogosto so prvi simptomi visoka vročina in izpuščaji, ki običajno izginejo v 10 dneh. Pride pa lahko tudi do zapletov, kot so pljučnica, meningitis, slepota ter epileptični napadi.

Najbolj ogroženi so dojenčki, ki so premladi, da bi prejeli odmerek cepiva, nosečnice ter osebe z oslabljenim imunskim sistemom. V kolikor nosečnica zboli za ošpicami, lahko pride do mrtvorojenosti, spontanega splava ter rojstva otroka z nizko težo.

Tako vodilni pozivajo vse evropske države, naj hitro odkrijejo izbruhe ošpic in se nanje odzovejo. Hkrati ponovno pozivajo po cepljenju. Ošpice so prizadele vse starostne skupine, tako mlade kot starejše.

Med januarjem in oktobrom 2023 je bilo po vsej Evropi v bolnišnico sprejetih 20.918 ljudi. V dveh državah so poročali tudi o petih smrtih, povezanih z ošpicami.

Profimedia

Zaradi pandemije manj cepljenih

Stopnja precepljenosti s prvim odmerkom cepiva MMR je v Evropi zdrsnila s 96 odstotkov leta 2019 na 93 odstotkov leta 2022. Precepljenost z drugim odmerkom pa je padlo z 92 odstotkov na 91.

Čeprav je upad cepljenja na videz majhen, to pomeni, da več kot 1,8 milijona otrok v Evropi v teh dveh letih ni bilo cepljenih proti ošpicam.

Ob ponovnem razcvetu mednarodnih potovanj je tveganje za širjenje ošpic čez meje in znotraj skupnosti veliko večje, zlasti med premalo cepljenimi populacijami.

Tudi v državah, ki so dosegle status izkoreninjenosti ošpic, so v nevarnosti za velike izbruhe, je še opozoril WHO. Za preprečitev širjenja te zelo nalezljive bolezni mora biti v vseh skupnostih z dvema odmerkoma cepljenih 95 odstotkov otrok.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord