Ameriškega predsednika, ki je na kratek obisk v Belfast prispel pozno zvečer, je sprejel britanski premier Rishi Sunak. "Obisk ameriškega predsednika je dokaz, kako močno mednarodno podporo naših najtesnejših zaveznikov ima velikonočni sporazum," je ob ponedeljkovi obletnici podpisa tega zgodovinskega dokumenta dejal britanski premier.

Še pred vkrcanjem na letalo je Biden poudaril, da bo prednostna naloga njegovega potovanja ohraniti mir in končati dolgotrajni politični zastoj, ki ga je v Severni Irski povzročilo nestrinjanje s severnoirskim protokolom, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Ob tem naj bi se srečal z glavnimi severnoirskimi političnimi strankami, poročajo britanski mediji, ki prav tako navajajo, da bo pritisnil na stranko protestantskih unionistov DUP. Ta zaradi nestrinjanja s severnoirskim protokolom trenutno zavrača sodelovanje v vladi pod vodstvom republikanske stranke Sinn Fein.

Biden, ki je deloma irskega rodu, namerava v Belfastu poudariti tudi pripravljenost ZDA, da podprejo gospodarski potencial Severne Irske v korist vseh skupnosti, so pred obiskom sporočili iz Bele hiše. Dogodkov v Belfastu naj bi se udeležila tudi nekdanji predsednik ZDA Bill Clinton in nekdanja državna sekretarka Hillary Clinton.

Biden ob prihodu v Belfast. Foto: Reuters
Biden ob prihodu v Belfast. Foto: Reuters

Za Sunakom je naporno obdobje iskanja rešitev za napete razmere na Severnem Irskem po brexitu. V ospredju je bilo in še vedno je vprašanje meje med Severno Irsko in Irsko. V Bruslju, Dublinu, Londonu in Belfastu so v zadnjih letih poskušali preprečiti, da bi odhod Združenega kraljestva iz Evropske unije 31. januarja 2020 zelo občutljive in negotove severnoirske realnosti ne pahnil s tečajev in potisnil v novo spiralo nasilja.

Severnoirski protokol, ki je urejal najnujnejša vprašanja brexita, je bil podpisan 24. januarja 2020 in je preprečil "trdo" mejo med Severno Irsko in Irsko. Februarja letos pa je britanski premier s predsednico evropske komisije sklenil še en kompromisni dogovor – tako imenovani windsorski okvir, ki podrobneje ureja trgovinska in carinska vprašanja. Dogovor je podprl britanski parlament, ne pa tudi vsi politični sogovorniki v Belfastu. Na politično izjemno razdeljenem Severnem Irskem predvsem na strani unionistov tako še vedno ni soglasja o severnoirskem protokolu niti o windsorskem okviru, zato so v Belfastu že več kot leto brez vlade. In to je politično stanje Severne Irske 25 let po velikonočnem sporazumu.

Bidna je sprejel britanski premier Rishi Sunak. Foto: Reuters
Bidna je sprejel britanski premier Rishi Sunak. Foto: Reuters

Napete priprave na obisk ameriškega predsednika

Na Severnem Irskem so konec marca dvignili stopnjo teroristične ogroženosti, na velikonočni petek pa je severnoirska policija sporočila, da imajo informacije o možnostih terorističnih napadov. Razmere so bile napete tudi včeraj, torej na dan obletnice podpisa velikonočnega sporazuma, ko je v protestih v Londonderryju prišlo do spopadov med domnevnimi pripadniki republikanskih paravojaških milic in policijo.

Obisk ameriškega predsednika in drugih visokih gostov, ki se bodo udeležili slovesnosti ob podpisu zgodovinskega dogovora, je za Severno Irsko izjemnno velik varnostni zalogaj. Vodstvo severnoirske policije ga je primerjalo z obsežno varnostno operacijo leta 2013, kot je Severna Irska v letovišču na obali jezera Lough Erne gostila srečanje voditeljev skupine G8. Slovesnosti ob 25. obletnici podpisa velikonočnega dogovora se bosta udeležila tudi nekdanji ameriški predsednik Bill Clinton in nekdanja ameriška državna sekretarka Hillary Clinton.

Sorodna novica Bertie Ahern: Verjamem v združeno Irsko

Kratek obisk Belfasta

Dejstvo je, da bo Bidnov obisk Severne Irske kratek, vsekakor pa občutno krajši, kot bo drugi del njegovega obiska, ko bo na Irskem.

Biden se bo v Belfastu udeležil enega samega uradnega dogodka, in sicer bo imel v sredo govor na slovesnosti na Ulstrski univerzi v Belfastu. Kljub pričakovanjem, da bo obiskal tudi severnoirski parlament, pa se to – kot kaže za zdaj – ne bo zgodilo. Nekateri sicer napovedujejo, da se bo na kratko vendarle sestal tudi s predstavniki severnoirskih političnih strank, a za zdaj te informacije niso potrjene. Ameriškega predsednika bo po poročanju BBC-ja na obisku v Belfastu spremljal tudi njegov posebni odposlanec za Severno Irsko Joe Kennedy III., ki je na tem položaju od decembra. Že v sredo se bo ameriški predsednik iz Belfasta odpravil v Dublin, kjer bo obisk končal v petek.

Velikonočni sporazum je bil tudi tema Globusa.

Globus: 25 let krhkega miru