Prizor, ko je Ši prek prevajalca karal Trudeauja. Foto: Reuters
Prizor, ko je Ši prek prevajalca karal Trudeauja. Foto: Reuters

"Vse, o čemer sva govorila, je našlo pot v medije in to ni primerno," je bil oster Ši. Kot je dejal, to ni bil način, na katerega je potekal pogovor, očital mu je pomanjkanje iskrenosti.

"V Kanadi verjamemo v odprt in neposreden dialog in to bomo nadaljevali," je na očitke odgovoril Trudeau in dodal, da bodo še naprej iskali načine za konstruktivno sodelovanje, a da bodo še naprej teme, o katerih se ne strinjajo. Še preden je končal svojo misel, ga je Ši prekinil. "Najprej postavimo pogoje za to," je odvrnil Ši. Sledilo je njuno rokovanje, potem pa je Ši z nasmehom odšel v eno smer, precej bolj resnobni Trudeau pa v drugo.

BBC poroča, da so se Šijevi očitki o pomanjkanju iskrenosti najverjetneje nanašali na medijska poročila, da je Trudeau na dvostranskem srečanju govoril o domnevnem kitajskem vohunjenju in vmešavanju v kanadske volitve. To je bilo sicer prvo srečanje voditeljev po nekaj letih.

Odnosi med državama so se močno ohladili leta 2018, ko so v Kanadi prijeli izvršno direktorico Huaweia Meng Vandžov, Kitajska pa je zaradi suma vohunjenja prijela dva kanadska državljana. Vse tri so pozneje izpustili.

Peking: Šlo je za normalno izmenjavo mnenj

V današnjem odzivu je kitajsko zunanje ministrstvo glede izmenjave besed med Šijem in Trudeaujem sporočilo, da je šlo za normalno izmenjavo besed in da se tega ne sme interpretirati kot kritiziranje ali obtoževanje. Ob tem so odgovornost za stanje odnosov med državama pripisali Ottawi.