Prodaja nepremičnin Martexa v Volčji Dragi krepi pričakovanja glede odvoza nevarnih odpadkov

Nepremičnine družbe Martex iz Volčje Drage so bile v okviru stečaja septembra lani prodane ajdovski družbi Crono, sodišče pa je v tem tednu prodajo dokončno potrdilo. V Občini Renče-Vogrsko zdaj pričakujejo, da bodo z dvorišča podjetja končno odpeljali nevarne odpadke, ki so jih nezakonito skladiščili najemniki.

VOLČJA DRAGA > Da je sodišče dalo soglasje prodaji nepremičnin za 3,1 milijona evrov, so ta teden poročale Primorske novice, tam je to izvedel tudi župan Občine Renče-Vogrsko Tarik Žigon.

"Kupec nepremičnine mora plačati še določen del kupnine, stečajni upravitelj pa mora zagotoviti pogoje, ki jih je dal na dražbi. Eden izmed takih je, da se proda prazen objekt. To pomeni, da že teče ali bo še stekel postopek odstranitve in odvoza odpadkov," je dejal Žigon. Neuradno naj bi sicer nekateri krajani županu povedali, da so videli tovornjake, ki že odvažajo vreče z odpadki, vendar uradnih informacij o tem še nima.

Drugi pogoj ob uspešni prodaji nepremičnin pa je bil, da mora stečajni upravitelj predložiti odločbo o odpravi okoljevarstvenega soglasja za delovanje Martexa, ki se je ukvarjal s proizvodnjo keramičnih ploščic.

Si pa Žigon želi, da bi po končanem postopku prodaje nepremičnin spoznal njihovega novega lastnika. "Želim si, da bi se prišel predstavit in povedat, kakšen je njegov namen, da bomo tako videli, kaj bomo s tem dobili krajani. Vsekakor si želimo, da bi bil objekt namenjen proizvodnji ali čemu drugemu, kar bo okolju prijazno," je še dejal.

Družba Martex, lastnica proizvodnega obrata v Volčji Dragi, je v stečaju od leta 2018, po večkratnih poskusih pa so kupca za njene nepremičnine na dražbi našli šele lanskega septembra, a posel vse do zdaj še ni zaključen. V času do prodaje je stečajni upravitelj Blaž Poljanšek nepremičnino v najem oddajal različnim najemnikom.

Eden med njimi je v Volčjo Drago pripeljal veliko količino odpadkov, tudi nevarnih, in jih uskladiščil na dvorišču obrata. Na dogajanje so opozorili domačini, ki so o tem obvestili tudi občino in policijo.

Novogoriški kriminalisti so na tej podlagi začeli preiskavo in v kompleksu našli uskladiščenih 2300 ton odpadkov. V vrečah naj bi bil predvsem granulat plastike in gum. Italijansko podjetje Isberg, ki je pustilo te odpadke, je imelo prostore v najemu od januarja 2019 do marca 2020, nato pa se je za njim izgubila vsaka sled. Omenjeno podjetje naj bi podobno ravnalo tudi na več drugih lokacijah po Sloveniji.


Najbolj brano