Indijo pogosto imenujejo največja demokracija na svetu. To je bila že ob ustanovitvi leta 1947, ko so njeno prebivalstvo ocenjevali na 350 milijonov. Zdaj je ta teza dobila dodatno potrditev, saj naj bi prav ta mesec Indija po številu prebivalstva uradno prehitela Kitajsko in postala najštevilnejša država na svetu. Število Indijcev so sicer lani ocenili na 1.375.586.000. Glede volilnega telesa pa je že leta 2019 obsegalo več kot 900 milijonov volivcev.

Novi parlament naj bi zgradili že lani, ob 75. obletnici indijske države. Foto: HCP arhitekti
Novi parlament naj bi zgradili že lani, ob 75. obletnici indijske države. Foto: HCP arhitekti

Prav lani naj bi ob 75. obletnici samostojnosti tudi inavguriral novi parlament, a kot so nedavno zapisali v časopisu Guardian, okoli stavbe menda še vedno stojijo kovinske ograje. Nova parlamentarna stavba studia arhitekta Bimala Patela je sicer centralni projekt prenove administrativnega središča, imenovanega Central Vista, ki mu pečat daje arhitektura iz časa, ko je bila Indija še del britanskega imperija.

Arhitekturni pečat Britancev
Prav zaradi pečata, ki ga središču politične moči še vedno daje delo Britancev, velja nekaj besed nameniti temu, čemur pravijo Delhi arhitekta Lutyensa. Čeprav sta administrativne objekte načrtovala oba, Edwin Lutyens in Herbert Baker, je bil vendar Lutyens tisti, ki je bolj zaznamoval New Delhi, medtem ko je Baker kar dve desetletji bil dominanten pri oblikovanju arhitekture v Južni Afriki.

Za nastanek Lutyensovega Delhija je bila ključna odločitev Britancev, da prestolnico iz Kalkute prestavijo v Delhi. Tako je nastal predel New Delhi, znotraj njega pa Lutyensov Delhi. Poleg administrativnih stavb so zgradili tudi veliko stanovanj in še danes so tamkajšnja stanovanja izredno zaželena in draga.

Indija ima število poslancev še vedno urejeno po cenzusu iz leta 1971. Foto: HCP arhitekti
Indija ima število poslancev še vedno urejeno po cenzusu iz leta 1971. Foto: HCP arhitekti

Imenovan za največjega britanskega arhitekta svojega časa
Sir Edwin Landseer Lutyens je bil izredno produktiven arhitekt, slogovno znan po tem, da se je naslanjal na tradicijo, ki pa jo je prilagajal zahtevam sodobnega časa. V Veliki Britaniji je načrtoval veliko podeželskih hiš, vojnih spomenikov, pa tudi javnih zgradb. V domovini so večkrat izrazili mnenje, da je Lutyens po Christopherju Wrenu največji britanski arhitekt. Za Indijo je Lutyens načrtoval od leta 1912, in sicer skoraj dvajset let.

Vrnimo se k administrativni coni. Njena dominanta je gotovo stavba parlamenta, pri načrtovanju katere je z Lutyensom sodeloval tudi Baker. Stari parlament je impresivna zgradba z okroglim tlorisom s premerom 170 metrov, ki jo zaznamuje 144 stebrov na obodu ter centralna dvorana v središču. Zahteve so velike.

Število poslancev določa štetje leta 1971
Sprejeti mora kar 788 poslancev, kadar potekajo skupna zasedanja zgornjega in spodnjega doma parlamenta. In ker bo treba število predstavnikov ljudstva zaradi rastočega števila prebivalstva povečati po letu 2026, do katerega je število poslancev zamrznjeno, stavba postaja pretesna. Število poslancev namreč še vedno temelji na cenzusu iz leta 1971.

Nova stavba parlamenta je del prenove administrativne osi, imenovane Central Vista, podobne tisti v Washingtonu. Foto: HCP arhitekti
Nova stavba parlamenta je del prenove administrativne osi, imenovane Central Vista, podobne tisti v Washingtonu. Foto: HCP arhitekti

Stavba je spomeniško zaščitena, kar onemogoča njeno prilagoditev novim razmeram. No, rešitev je prišla v obliki novega parlamenta.

Novi parlament buri duhove
Ta stoji poleg starega in arhitekti iz biroja Bimala Patela trdijo, da se sklada s podobo starega. Nova zgradba s tlorisom trikotnika s prirezanimi kraki, je sicer hitro postala predmet pravega kulturnega boja. Njeni kritiki zagovarjajo stališče, da je novi parlament nepotreben, da naj bi za njegovo gradnjo zadostovali neupravičeno "skrajšani" postopki za pridobitev dovoljenj ter da skorajda ni bilo posvetovanj s parlamentarci in javnostjo o tem, ali je potreben. Pomenljivo naj bi bilo tudi to, da arhitekt Patela in ministrski predsednik Narendra Modi prihajata iz iste zvezne države, to je Gujarat.

Premier je v javnosti zagovarjal stališče, da nova stavba pomeni "izjavo" osvobojenosti od kolonialne dediščine. Nekateri, kot arhitekt Madhav Raman, pa pravijo, da bi morali biti ponosni na to, kako so vlade po dosegu neodvisnosti imperialnim zgradbam spremenile namen in jih postavile v službo nove demokracije.

Arhitekti utemeljujejo, da nova stavba stari ustreza z nizom stebrov na pročelju. Foto: HCP arhitekti
Arhitekti utemeljujejo, da nova stavba stari ustreza z nizom stebrov na pročelju. Foto: HCP arhitekti

New Delhi skoraj kot Washington
Simbol te naj bi bila tudi tako imenovana Central Vista, os, podobna tisti v Washingtonu, ki naj bi obdana s simbolnimi in administrativnimi objekti simbolizirala moč indijske države. To zdaj prenavljajo in naj bi ob zaključku prenove obsegala ne le parlament in prostore ministrstev, ampak tudi več muzejev. Projekt naj bi bil sklenjen leta 2026, kar ni nepomenljivo. Tedaj naj bi namreč razširili število parlamentarcev in zato morajo biti vsi s parlamentom povezani prostori gotovi.

Nova parlamentarna zgradba v resnici ni popolnoma v kontrastu s staro. Odtenek fasade in pa niz kolonade na pročelju novi objekt približata staremu. Glede na rast prebivalstva v Indiji tudi ni nepomembno, da bo novi parlament lahko ponudil 1.140 sedežev za skupna zasedanja obeh domov parlamenta. Arhitekti kot dokaz, da je Indija demokratična država, omenjajo prostore, namenjene razstavam, denimo nastanku indijske ustave.

Foto: HCP arhitekti
Foto: HCP arhitekti

Ogromen vladni aparat
Kot že rečeno, je nova parlamentarna zgradba le en element preobrazbe predela Central Vista. Pomemben projekt so tudi stavbe centralnega sekretariata, kjer naj bi se združilo 51 ministrstev in tako omogočilo hitrejšo komunikacijo med njimi. Kako obsežen je administrativni aparat, povedo že številke. V vladnih ustanovah naj bi delalo okoli 54.000 oseb.