T. R. K. | 22. 3. 2024, 09:21

Izjemno priljubljena dieta, ki ji sledi tudi marsikateri Slovenec: nove ugotovitve so skrb vzbujajoče ...

Profimedia

Nova študija kaže, da lahko prekinitveni post močno poveča tveganje za smrt zaradi bolezni srca in ožilja. 

Tudi številni Slovenci so se v zadnjem času zatekli k priljubljeni dieti, nove ugotovitve pa kažejo, da je bolje dvakrat premisliti, če želite začeti prakticirati prekinitveni post. 

Raziskovalci z Medicinske fakultete Univerze Jiao Tong v Šanghaju na Kitajskem so namreč preučevali prekinitveno postenje, ki omejuje prehranjevanje na določeno število ur na dan, ki lahko obsega od 4 do 12 ur v 24 urah. Omenjena metoda sicer načeloma vključuje 16-urni post in 8-urno obdobje prehranjevanja.

Pretekle raziskave so pokazale, da lahko takšni vzorci prehranjevanja pomagajo pri hujšanju in zniževanju krvnega tlaka, vendar je ta študija pokazala tudi, da je bilo pri ljudeh, ki so se prehranjevali manj kot osem ur na dan, tveganje za smrt zaradi bolezni srca in ožilja v osemletnem obdobju za 91 % večje kot pri ljudeh, ki so se prehranjevali od 12 do 16 ur.  

Analiza, ki je bila v ponedeljek predstavljena na znanstvenih zasedanjih Ameriškega združenja za srce (AHA) v Chicagu in še ni bila recenzirana ali objavljena v znanstveni reviji, temelji na podatkih iz nacionalne raziskave o zdravju in prehrani, ki jo je izvedel Center za nadzor in preprečevanje bolezni, zbranih med letoma 2003 in 2018.

Raziskovalci so analizirali približno 20.000 odraslih, ki so vsaj dva dni beležili, kaj so jedli, nato pa so po osmih letih spremljanja preverili, kdo je umrl zaradi bolezni srca in ožilja. 

Analiza je prav tako pokazala, da je bilo pri osebah, ki živijo s srčno-žilnimi boleznimi ali rakom, opaženo večje tveganje za smrt zaradi bolezni srca in ožilja ter da je bilo med tistimi z obstoječimi srčno-žilnimi boleznimi trajanje prehranjevanja med 8 in 10 urami na dan povezano s 66 % večjim tveganjem za smrt zaradi bolezni srca ali kapi.

Profimedia

Raziskovalci so dodali, da je njihova analiza pokazala, da časovno omejeno prehranjevanje "ni zmanjšalo splošnega tveganja smrti zaradi katerega koli vzroka" in da je bilo trajanje prehranjevanja več kot 16 ur na dan povezano z manjšim tveganjem umrljivosti zaradi raka med ljudmi z rakom.

Victor Wenze Zhong, glavni avtor študije, je dejal, da so ugotovitve "presenetljive", saj so pričakovali ravno obratno: "Pričakovali smo, da bo dolgotrajno prehranjevanje, ki je časovno omejeno na osem ur, povezano z manjšim tveganjem za smrt zaradi bolezni srca in ožilja, zato smo bili ob ugotovitvah presenečeni."

Izpostavili so še: "Čeprav je bilo tovrstno prehranjevanje priljubljeno zaradi morebitnih kratkoročnih koristi, naša raziskava jasno kaže, da v primerjavi s tipičnim časovnim razponom prehranjevanja od 12 do 16 ur na dan krajši čas prehranjevanja ni bil povezan tudi z verjetnostjo daljšega življenja."

Dodala je še: "Ključnega pomena je, da se bolniki, zlasti tisti z obstoječimi boleznimi srca ali rakom, zavedajo povezave med osemurnim prehranjevalnim oknom in povečanim tveganjem za smrt zaradi bolezni srca in ožilja. Ugotovitve naše študije spodbujajo k previdnejšemu in bolj prilagojenemu pristopu k prehranskim priporočilom, s čimer se zagotovi, da so ta usklajena z zdravstvenim stanjem posameznika in najnovejšimi znanstvenimi dokazi."

Dieta

Dieta

Profimedia

Vodje raziskave se strinjajo, da je potrebnih še več raziskav

Raziskovalci priznavajo, da ima študija omejitve, med drugim se zanaša na podatke o prehrani, ki so jih sodelujoči podali sami in za katere pravijo, da "lahko vplivajo na spomin ali priklic udeležencev in morda ne ocenjujejo natančno tipičnih prehranjevalnih vzorcev"

"V analizo niso bili vključeni dejavniki, ki bi lahko prav tako vplivali na zdravje, razen dnevnega trajanja prehranjevanja in vzroka smrti," so dodali. 

Dr. Zhong je dodal, da je še prezgodaj, da bi lahko samo na podlagi njegove raziskave izdali posebna priporočila o prekinitvenem postu, vendar bi morali biti ljudje "zelo previdni" pri dolgotrajnem prekinitvenem postenju.

Dejal je, da ni jasno, zakaj je njegova raziskava pokazala povezavo med časovno omejenim prehranjevanjem in tveganjem za smrt zaradi bolezni srca in ožilja.

Domneva pa, da imajo ljudje, ki so omejili prehranjevanje na manj kot osem ur na dan, morda manj mišične mase kot tisti, ki so jedli od 12 do 16 ur. Nizka mišična masa je povezana z večjim tveganjem za smrt zaradi bolezni srca in ožilja.  

Dr. Pam Taub, kardiologinja na kliniki UC San Diego Health, pa je za Sky News, ameriško partnerico NBC News, izpostavila: "Gre za retrospektivno študijo, ki je pregledala podatke za dva dni in na podlagi zelo omejenega vpogleda v življenjske navade posameznika naredila nekaj zelo pomembnih zaključkov."

Ob tem je razkrila še drugi vidik: poudarila je, da so njeni pacienti opazili "neverjetne koristi" postnih režimov, nato pa zaključila: "Sama bi ga izvajala še naprej. Pri ljudeh, ki se postijo s prekinitvami, njihovi individualni rezultati govorijo sami zase. Večina ljudi, ki se posti s prekinitvami, nadaljuje postenje zato, ker se jim zmanjša telesna teža, uravna krvni tlak in izboljša vrednost holesterola LDL."

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol