Foto: TV Slovenija/posnetek zaslona
Foto: TV Slovenija/posnetek zaslona

Pomlad je čas selitev žab in drugih dvoživk, njihove varnosti na poti do mrestišč pa ne ogrožajo le avtomobilska kolesa.

Ob Žirovčevi luži na Godešiču je namreč Zala Prevoršek iz društva za pomoč živalim Žverca s svojimi otroki prenašala mrest, ko je naletela na najdbo, ki jo je šokirala. "V tem bajerju sem opazila približno za eno samokolnico trupel rjavih žab, njihove sprednje polovice. Potem pa sem zadevo prijavila na škofjeloško policijsko postajo."

Policija trenutno še zbira obvestila o okoliščinah dogodka. Ker preiskava poteka, več informacij ne razkrivajo.

Podoben primer obravnava tudi policija na Vrhniki. "Objavljeno je bilo na Facebooku, kjer je storilec sam objavil vsa ta trupla nabranih rjavih žab in jih pozneje pojedel. To se je zgodilo v Bistri," je navedla Zala Prevoršek.

V Sloveniji živi 13 vrst žab. Vse so ogrožene in zato spadajo med zavarovane živalske vrste. "Dvoživke so pomemben člen v ekosistemih. V bistvu so zelo ogrožene, tako v Sloveniji kot tudi po svetu. Število dvoživk nam tudi sporoča, da je stanje v naravi vse slabše," je povedala Ana Dolenc s kranjske enote zavoda za varstvo narave.

Varstvo zaščitenih prostoživečih živali in rastlin ureja Kazenski zakonik, natančneje 344. člen, ki za storilca predvideva kazen zapora do 3 let.

Na Gorenjskem je to prvi letošnji primer tovrstnega kaznivega dejanja. Lani policija ni obravnavala niti enega, v letu 2021 pa tri.

Policija raziskuje pomor zaščitenih žab