Scholz je Peking obiskal kot prvi voditelj ene od držav članic EU-ja in skupine G7 po izbruhu pandemije covida-19. Foto: Reuters
Scholz je Peking obiskal kot prvi voditelj ene od držav članic EU-ja in skupine G7 po izbruhu pandemije covida-19. Foto: Reuters

"Kitajskemu predsedniku sem povedal, da je pomembno, da uporabi svoj vpliv in pritisne na Rusijo. Moskva mora nemudoma ustaviti napade, zaradi katerih dnevno trpi civilno prebivalstvo, in se umakniti iz Ukrajine," je na novinarski konferenci dejal Scholz. Dodal je, da se Nemčija in Kitajska strinjata, da so ruske grožnje glede uporabe jedrskega orožja nesprejemljive.

Ruskega predsednika Vladimirja Putina pa je Scholz pozval, naj podaljša sodelovanje pri sporazumu o izvozu žita iz ukrajinskih črnomorskih pristanišč. "Lakota se ne sme uporabljati kot orožje," je še opozoril.

"Želimo se pogovoriti tudi o tem, kako lahko še naprej razvijamo naše sodelovanje na drugih področjih," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP v Pekingu glede odnosov s Kitajsko dejal Scholz in pri tem omenil podnebne spremembe ter prehransko varnost.

"Menimo, da bo obisk okrepil medsebojno razumevanje in zaupanje, poglobil praktično sodelovanje na različnih področjih ter oblikoval trdne načrte za razvoj kitajsko-nemških odnosov v naslednji fazi," pa je po poročanju kitajske televizije CCTV dejal Ši.

Nemški kancler je Peking obiskal kot prvi voditelj ene od držav članic EU-ja in skupine G7 po izbruhu pandemije covida-19. S Šijem naj bi se pogovarjala o številnih vprašanjih, med drugim o dvostranskih odnosih, gospodarskem sodelovanju med Nemčijo in Kitajsko, ruski invaziji v Ukrajini in napetostih glede statusa Tajvana.

"Dobro je, da lahko tukaj izmenjamo mnenja o vseh vprašanjih, tudi o tistih, na katera imamo različne poglede," je še dejal kancler in Peking posvaril pred vojaškim posredovanjem na Tajvanu. Kot je dejal, bo Nemčija sledila politiki ene Kitajske, v skladu s katero se lahko status quo v regiji spremeni le "po mirni poti in z medsebojnim dogovorom".

Scholz na obisku pri Šiju

Kancler se je dotaknil tudi obtožb o slabem ravnanju kitajskih oblasti z manjšinskimi Ujguri v regiji Sinkiang in oporekal klasifikaciji, da so take izjave "vmešavanje v notranje zadeve" Kitajske.

Scholz, ki se je srečal tudi s kitajskim premierjem Li Kečjangom, se sicer zaradi obiska spoprijema s kritikami, zaskrbljeni so tudi v nemški koaliciji.

Zaskrbljenost je med drugim izrazila nemška zunanja ministrica Annalena Baerbock iz stranke Zelenih, ki je pred obiskom dejala, da se napake Nemčije, storjene v preteklosti z Rusijo, ne smejo ponoviti. Ob tem je Scholza opomnila, da je njegova vlada na oblast prišla z obljubo, da bo spremenila strategijo do Kitajske.

Kanclerja v Pekingu spremlja gospodarska delegacija, v kateri so med drugim vodilni predstavniki podjetij Volkswagen, BASF in Deutsche Bank. Obisk bo sicer trajal le enajst ur.

Borrell: Kitajske ne moremo dati v isto kategorijo z Rusijo

Visoki zunanjepolitični predstavnik EU-ja Josep Borrell je ob robu vrha zunanjih ministrov skupine G7 v nemškem mestu Münster dejal, da morajo zahodne države zmanjšati svojo odvisnost od Kitajske, a da imajo številne članice EU-ja močne gospodarske odnose s Kitajsko in da te države ne morejo dati v isto kategorijo z Rusijo.