Nekdanji državni sekretar ZDA Powell umrl zaradi covida-19

V 85. letu je za posledicami covida umrl nekdanji ameriški zunanji minister Colin Powell. Bil je prvi temnopolti Američan na tem položaju, proslavil se je s svojo vlogo v operaciji Puščavski vihar leta 1991, dobrih deset let kasneje pa je svoj ugled načel z vdorom v Irak na podlagi lažnih dokazov o orožju za množično uničevanje.

Colin Powell med svojim nastopom v OZN februarja 2003. Danes se 
zgodovina strinja, da je  lagal o  obveščevalnih dokazih o iraškem 
orožju za množično uničevanje.   Foto: Arhiv PN
Colin Powell med svojim nastopom v OZN februarja 2003. Danes se zgodovina strinja, da je lagal o obveščevalnih dokazih o iraškem orožju za množično uničevanje.  Foto: Arhiv PN

WASHINGTON > Po osnovni izobrazbi je bil Colin Powell vojak, v ameriški vojski je prišel do čina generala s štirimi zvezdicami. Na poti do prestižnega generalskega čina je bil dvakrat vpoklican v Vietnam, kjer je bil dvakrat tudi ranjen.

V svoji politični karieri je zabeležil več presežnikov. Ob tem, da je bil v času predsedovanja Georgea Bushamlajšega prvi temnopolti zunanji minister, je bil tudi prvi temnopolti svetovalec za nacionalno varnost v zadnjem obdobju administracije Ronalda Reagana konec osemdesetih, kasneje pa najmlajši in prav tako prvi temnopolti poveljnik skupnega štaba ameriške vojske v času predsedovanja Georgea Busha starejšega.

V svoji politični karieri je Colin Powell zabeležil več presežnikov, večina jih je bila na račun njegovega rasnega porekla.

Njegova priljubljenost sredi devetdesetih je bila tolikšna, da je nekaj časa veljal tudi za morebitnega prvega temnopoltega kandidata za ameriškega predsednika. Kot je znano, je bilo za temnopoltega kandidata treba počakati dobro desetletje in na Baracka Obamo, ki je postal predsednik po volitvah leta 2008 - tudi s Powellovo pomočjo.

Po svojem slovesu iz State Departmenta je bil namreč Powell vse bolj razočaran nad dogajanjem v republikanski stranki in nad njenim zasukom v desno pod patronatom Donalda Rumsfelda, Dicka Cheneya, Paula Wofowitza in drugih, zato je svoj politični kapital uporabil za pomoč demokratom.

Brezmadežno vojaško in politično kariero je Colin Powell poškodoval s svojim ravnanjem v obdobju, ki je pripeljalo do zavezniškega posredovanja v Iraku. Argumentacija Američanov in voljnih zaveznikov je namreč bila, da je treba Sadama Huseina vreči z oblasti, saj da ima njegov režim na voljo orožje za množično uničevanje. Tako je februarja 2003 nastopil v Združenih narodih in postregel z “dokazi,” da je to res, četudi inšpektorji kasneje niso odkrili nič na to temo.

Šest tednov kasneje se je začela iraška vojna, ki je ob tem, da so tisto jesen zajeli in kasneje obesili Huseina, razbila državo in v regijo vnesla že skoraj dvajsetletno nestabilnost, v kateri je vzcvetela skrajno nasilna Islamska država.

V zadnjem obdobju je nekdanji republikanec svoj prostor našel v demokratski stranki. Leta 2008 je javno podprl Obamovo kandidaturo, prav tako štiri leta kasneje. Leta 2016 je Donalda Trumpa označil za “nacionalno sramoto in mednarodnega izobčenca”, kritičen do njega je bil tudi na zadnjih volitvah pred slabim letom.

Skoraj 60 let je bil poročen s soprogo Almo in je imel dve hčerki, Annemarie in Lindo. Leta 2013 se je zapletel v težave zaradi odnosa z romunsko političarko, nekdanjo evropsko komisarko in aktualno evroposlanko Corino Cretu. V javnost je namreč prišla njuna elektronska korespondenca. Powell je dopisovanje priznal, zanikal pa je kakršno koli drugo vpletenost v odnos z njo.


Najbolj brano