Danes je celjski zavod Mačja hiša registrirana prostovoljska organizacija, sodelujejo pa tudi s strokovnjaki z veterinarskega področja in tako najdenim mačkam omogočajo celovito oskrbo. Nova znanja so iskali pri priznani angleški organizaciji Cats Protection, s katero sodelujejo še danes, od leta 2014 pa so aktivni člani zveze EU Dog & Cat Alliance, ki povezuje evropske organizacije za zaščito psov in mačk. Kot pojasnjujejo na svoji spletni strani, njihovo poslanstvo ni le pomoč posameznim živalim, ampak skrb za celovito izboljšanje stanja predvsem na področju zavrženih in prostoživečih mačk.

Spori za podelitev koncesije

Mačja hiša v ta namen izvaja vrsto dejavnosti, je lastnik istoimenskega podjetja, ki združuje veterino MH ter spletno in fizično trgovino Super Čombe. Neposredna skrb za brezdomne živali je ena od poglavitnih skrbi zavoda, zato imajo od začetka leta 2014 registrirano zavetišče za zapuščene mačke.

Zavod se je sicer pred leti potegoval za dodelitev koncesije, s katero bi upravljali mariborsko zavetišče za živali. Spomnimo, na takratni razpis Mestne občine Maribor so se prijavili trije kandidati, od katerih je največ razpisnih točk prejel ravno zavod Mačja hiša, vendar se je komisija pod vodstvom takratnega podžupana Milana Mikla odločila, da koncesijo kljub temu podeli komunalnemu podjetju Snaga. Mačja hiša se je na odločitev pritožila, a je takratni župan Franc Kangler njihovo pritožbo zavrnil, zato so na upravnem sodišču sprožili še upravni spor.

Leta 2013 smo odstopili od tožbe na višjem sodišču, saj nam je zadeva jemala preveč sredstev in energije in smo se odločili, da to ne bo naša pot.

Sodišče je takrat odločilo v njihov prid in prvotno odločbo sicer razveljavilo, vendar vrnilo v odločanje občinski izborni komisiji. Ta je postopek za podelitev koncesije ustavila zaradi nenatančnih navodil razpisa, Mačja hiša pa je na občino znova poslala pritožbo, ki je bila kasneje razveljavljena. “Leta 2013 smo odstopili od tožbe na višjem sodišču, saj nam je zadeva jemala preveč sredstev in energije, zato smo se odločili, da to ne bo naša pot,” danes pojasnjuje Helena Jovanovič Hacin, direktorica Mačje hiše.

Letos bodo oddali 400 živali

“Trenutno je v naši oskrbi okoli 200 muc, nameščene so v zavetišču in v številnih začasnih skrbništvih. Letos bo nov dom z našo pomočjo našlo okoli 400 muc,” še razlaga direktorica in obenem poudarja, da so samo letos do današnjega dne oddali 365 živali. Zaradi razsežnosti problematike in potreb po širitvi kapacitet pa prav v teh dneh zbirajo donacije.

Naše zavetišče deluje že od leta 2014, a je premajhno in ne omogoča nadaljnega razvoja, zato že nekaj časa delamo na tem, da bi postavili novo, boljše in večje zavetišče.

“Naše zavetišče deluje že od leta 2014, a je premajhno in ne omogoča nadaljnega razvoja, zato že nekaj časa delamo na tem, da bi postavili novo, boljše in večje zavetišče,” pojasnjuje Helena Jovanovič Hacin. Zavetišče se v 95% financira iz sredstev donatorjev in dobička podjetja Mačja hiša d.o.o., hkrati ob izteku letošnjega leta naprošajo vse, ki bi za gradnjo zavetišča prispevali donacijo v vrednosti 0,5 % dohodnine.

Zavetišče se v 95% financira iz sredstev donatorjev in dobička podjetja Mačja hiša d.o.o., hkrati pa naprošajo vse, ki bi za gradnjo zavetišča prispevali donacijo v vrednosti 0,5 % dohodnine.

Sodeč po zapisu na profilu družbenega omrežja Facebook, so vse do danes zbrali sredstva za 1600 m2 zemljišča, do 6. januarja prihodnje leto pa potrebujejo še natančno 20.000 evrov, ki bo poravnalo stroške za 400 m2 in tako postavilo temelje za boljšo prihodnost njihovih bodočih mačjih stanovalcev.

Svoje prostovoljne prispevke lahko oddate na varčevalni transakcijski račun Mačje hiše (SI56 6100 0002 3603 842), s pomočjo Paypal na [email protected], zbirajo pa tudi sms donacije s ključno besedo ZAVETISCEMH5 na 1919.

Vsak lahko pomaga

V zavodu vse od ustanovitve uspešno deluje program donatorstva Mačji boter, ki omogoča posvojitev muc na daljavo, trenutno pa je vanj vključenih več kot 200 mačjih botrov, ki po svojih zmožnostih prispevajo mesečne zneske za izbrane muce ali skupine muc. Vsak mesec se botrom pridruži kakšen nov, pomagajo pa tudi mesečni botri, ki se jim pridružijo le ob izbranih mesecih.

Svoje prostovoljne prispevke lahko oddate na varčevalni transakcijski račun Mačje hiše (SI56 6100 0002 3603 842), s pomočjo Paypal na [email protected], zbirajo pa tudi sms donacije s ključno besedo ZAVETISCEMH5 na 1919.

V Mačji hiši sprejemajo tudi nove prostovoljce in začasne skrbnike, ki bi jim pomagali pri zavzetem opravljanju njihovega poslanstva, veliko pa lahko naredi tudi vsak izmed nas, poudarja Helena Jovanovič Hacin: “Poskrbite da bodo muce sterilizirane ali kastrirane, ko pristojno zavetišče uredi tudi to, pa jih redno hranite in skrbite za njihovo dobrobit.”