Mini križanec na elektriko

Opel Mokka E je še eden izmed Stellantisovih elektrificiranih, sicer v osnovi bencinskih avtomobilov. Križanec ponuja predvsem prijetno vožnjo, le zmerno veliko baterijo in samosvoj, beri zanimiv karakter.

Oplov električar bo bržkone primeren za drugi avto v družini, ki bi 
bil za uporabo na kratke razdalje. Foto: Jure Urbančič
Oplov električar bo bržkone primeren za drugi avto v družini, ki bi bil za uporabo na kratke razdalje. Foto: Jure Urbančič

Opel Mokka je mali križanec, ki nas osvaja s prijetno obliko in posebno Oplovo noto. Samo poglejte rob strehe, ki pada nazaj proti prtljažnim vratom. Tu se moramo obregniti v prvo Mokkino slabost. Padajoča streha in majhnost avtomobila pogojujeta vstop na zadnjo klop, ki je precej utesnjen. Manj težav bo, ko ste enkrat na klopi, a večje osebe boste z Mokko E težko prevažali. V prvi vrsti zato ni težav niti s prostorom za glave, niti po širini. Sedeži so izjemno udobni, četudi gre za relativno majhen avto. Pri naši različici so stikala ob robu skrivala podrobne nastavitve voznikovega sedeža in celo masažo. Če se vrnemo na zunanjost, maska je v Oplovi družinski podobi, dvobarvna zunanjost je zelo prijetna. Še namig, izberite barvo, ki bo mogoče bolj avanturistična.

Med posebnosti notranjosti moramo omeniti še znano Oplovo razporeditev stikal, ki podpirajo preostale nastavitve preko centralnega zaslona. Obenem pa nam konzervativcem olajšajo rokovanje z avtomobilom. Izbiro voznega programa so prepustili že znanim stikalom iz Stellantisove zakladnice. Tu vam žal ne moremo pokazati prav nič, kar niste prej videli pri Citroenu, električnem Jeepu ali Peugeotu. Zato pa so za predstavitev informacij na sredinskem zaslonu in tistemu pred voznikom namenili bolj zadržano oblikovno podobo. Tako se sklada z Oplovo drugačnostjo znotraj koncerna. Količina podatkov je zadovoljiva, navigacija bi lahko bila hitrejša. Enako preostanek baterije na cilju poti.

Tehnični podatki

Motor: električni z maksimalno močjo 100 kW

Navor: 260 Nm

Kapaciteta baterije: 50 kWh (uporabna vrednost)

Najvišja moč polnjenja: 50 kW

Dimenzije: 4151 mm x 1790 mm x 1.523 mm

Medosna razdalja: 2557 mm

Najvišja hitrost: 150 km/h

Doseg: 324 km

Teža: 1498 kg

Cena: 37.090 evrov (z dodatno opremo 40.090 evrov)

A ta zamera ne velja samo za Opla. Med dodatnimi paketi priporočamo tehnološkega z naprednimi pomočniki za parkiranje in odličnimi LED matričnimi žarometi. Prav ste prebrali, za 1200 evrov vam pri Oplu ponudijo delček premijskega razreda. Delujejo nadvse prijetno in zagotavljajo izjemen občutek varnosti za tiste, ki so veliko na poti ponoči. Vrtljive gumbe za ventilacijo so ohranili na najbolj logičnem mestu. Enako ima Mokka E Ultimate tudi gretje sedežev na logičnem mestu. Poglejte stikala na volanskem obroču, na starinski način, ampak izjemno učinkovito in prijetno.

Za mestno in primestno uporabo

Baterija nudi kapaciteto 50 kWh. Nič novega za celo serijo Stellantisovih električnih avtomobilov, ki imajo enak pogonski sistem. S 100 kW električnim agregatom spada med srednje motorizirane električarje. Za velikost in namembnost vsekakor dovolj. Več o moči agregata in prenosu moči na cesti v nadaljevanju. Poraba električne energije je seveda odvisna od načina vožnje. Brez težav smo ob malo bolj zadržanem načinu vožnje dosegali povprečja med 16 in 18 kWh na 100 prevoženih kilometrov. Kar ob uporabni kapaciteti baterije znese malo manj kot tristo kilometrov. Ob izjemno neugodnih zunanjih temperaturah in višji porabi na robu dvestotih kilometrov.

Sama elektronika nudi le zmerno pravilno predvidevanje baterije. Mokka E je seveda primarno namenjena mestni in primestni vožnji. Če ga lahko polnite tako doma kot v službi, vas to naj sploh ne gane. Ko smo jo pognali po makadamu do vikenda, bi preko noči z 220V brez težav zagotovili dovolj polno baterijo za pot nazaj v dolino. Navzdol seveda tudi Mokka E ne troši prav veliko.

Ni med najcenejšimi

Mokkina zasnova je pravzaprav zasnova običajnega avtomobila, platforma ni namensko električna. Vzmetenje zato deluje kot mora, udobje tvorijo velike in debele pnevmatike, blažilniki in vzmeti, ki avto umirijo, a ne stresajo. Pri hitrejši vožnji se pokaže močan agregat z 260 Nm navora. To je številka, ki so jo včasih poznali le trilitrski šestvaljniki. Kaj to pomeni? Avtomobil je močno poskočen, pri grobih premikih stopalke za plin pa kljub elektronskemu nadzoru oprijema velike pnevmatike nemočno grabijo v moker asfalt. Ne počnite tega v ovinkih, ker boste zaplužili naravnost v rob ceste. Neotesano in hitro neprijetno. Opel Mokka E ultimate je električar, ki ponuja precej drugačen oblikovni značaj od ostalih Stellantisovih produktov. Je enostavna za uporabo, ne preseneča s čudnimi lastnostmi, nima veliko prostora na zadnji klopi. Ima odlične sedeže in žaromete. Rokovanje uspe tudi tistim, ki avtomobila niso kupili že desetletje ali več. Ni v vrhu glede vseh lastnosti, gledano seveda z zornega kota električnih avtomobilov. Njena bencinska različica bo vsekakor našla veliko več kupcev, predvsem zaradi cene. Testni avto stane 40.000 evrov.


Najbolj brano