Klemen Prepelič je bil z 18 točkami drugi najboljši strelec Slovenije. Foto: Reuters
Sorodna novica Če Tavares ne bi verjel, da so Zelenortski otoki resna ekipa, ne bi bil tu

Slovenija je bila v vlogi favorita, afriški kolektiv je bil na papirju slabši oziroma v skupini F najlažji tekmec, a selektor Aleksander Sekulić je od svojih varovancev zahteval maksimalno osredotočenost. Želel je dobro igro v obrambi, ki jo je – zlasti v drugem polčasu – tudi dobil.

Z 19 točkami je bil najboljši strelec tekme Luka Dončić, ki sicer ni imel svojega dne, saj je šele v zadnji minuti prvega polčasa dosegel prvi koš iz igre, na koncu se je ustavil pri 19 točkah, devetih podajah in sedmih skokih. 18 točk je prispeval Klemen Prepelič. Za Afričane je največ točk zbral Betinho Gomes (17).

Luka Dončić je v prvem polčasu dobro razigraval svoje soigralce, sam pa je prvi točki iz igre dosegel šele 40 sekund pred odmorom. Foto: Reuters

1. četrtina (24:21): Malce medla igra Slovencev
Sekulić je za začetek tekme na parket poslal Alekseja Nikolića, Mika Tobeyja, Zorana Dragića, Bineta Prepeliča in Dončića. Njegovi varovanci so imeli na začetku sicer nekaj malega težav s hitrimi napadi tekmeca, a tudi sami so na drugi strani igrišča pridno zadevali. Delovala je naveza Dončić-Tobey, ki je poskrbela za dve lepo zaključeni akciji z alley-oopom, dve trojki je prispeval še Nikolić (11:6). Slovenci so kljub na trenutke medli igri storili dovolj, da so ostali v vodstvu, a po vrsti uspešnih napadov in trojki Shana Da Rose iz protinapada je bil Sekulić ob zmanjšanju zaostanka na koš razlike (21:19) prisiljen v minuto odmora. Po kratkih napotkih je Klemen Prepelič hitro odgovoril s trojko, izid po prvi četrtini (24:21) je s polaganjem postavil Patrick Lima.

2. četrtina (21:17): Najvišja slovenska prednost +9
V drugi četrtini so Slovenci igrali toplo-hladno. Na trenutke so prikazali odlično igro v obrambi in v napadu, nato pa hitro naredili nekaj napak in zapravili priložnost za višjo prednost. Klemen Prepelič je s trojko poskrbel za najvišjo prednost v prvem polčasu (+9; 31:22), na drugi strani so bili Zelenortčani odlični v igri ena-na-ena, držali so priključek z nekdanjimi evropskimi prvaki, ki so zgrešili kopico metov za tri točke. Dobrih 40 sekund pred odmorom je Dončić s polaganjem dosegel svoji prvi točki iz igre na tekmi (iz devetih poskusov), hip zatem je z atraktivno podajo zaposlil še Žigo Samarja, ki je bil natančen pod obročem. Na odmor sta se reprezentanci odpravili z razliko sedmih točk (45:38). Čeprav je prvi koš iz igre zadel šele v izdihljajih polčasa, je bil Dončić z 12 točkami (prosti meti 8/11) najboljši strelec Slovenije, Klemen Prepelič jih je dodal 11.

3. četrtina (24:17): Afričani hitro izenačili, Slovenci odgovorili
Na uvodu drugega polčasa so Zelenortčani ekspresno izničili prednost Slovencev. Edy Tavares s polaganjem, Anderson Correia z zabijanjem in Betinho Gomes s trojko so poskrbeli za izenačenje na 45:45. Nalet afriškega tekmeca je s prvo trojko na tekmi presekal Dončić, kmalu zatem je Sekulić zahteval novo minuto odmora. Slovenci so se z delnim izidom 8:0 rahlo odlepili, krajši strelski mrk Zelenortčanov je s trojko prekinil Lima (53:48). Sledili so trenutki Gregorja Hrovata, ki je tri minute pred koncem tretje četrtine med drugim s trojko poskrbel za +10 (62:52). Slovenska prednost je do konca četrtine še rahlo narasla, za zadnjo četrtino so imeli Sekulićevi varovanci 14 točk kapitala (69:55).

4. četrtina: Tobey s trojko poskrbel za +24
Na uvodu zadnje četrtine je Dončić po trojki Nikolića atraktivno zadel iz obrata, potem pa je Jakob Čebašek storil nešportno osebno napako nad Betinhom Gomesom, kar je igralec Benfice s prostima metoma tudi kaznoval. Vseeno so Slovenci razmeroma mirno nadaljevali srečanje, dvorano sta s krasno akcijo – z alley-oopom – navdušila Klemen Prepelić in Tobey (80:62). Slednji je s trojko poskrbel tudi za najvišjo prednost na tekmi (24; 88:64). Do konca tekme so Zelenortčani poraz le še malce omilili (92:77).

Izjavi po tekmi
Aleksander Sekulić, selektor Slovenije: "Moj cilj je bil mentalno pripraviti igralce na tekmo, ki smo jo morali dobiti in za katero smo morli biti dovolj motivirani. To mi ni povsem uspelo, saj zbranost ni bila na ravni tekmovanja oziroma svetovnega prvenstva. V drugem polčasu smo vendarle pokazali nekoliko boljšo igro in zanesljivo prišli do dveh točk. Zdaj nas čaka Avstralija, ki sodi med favorite za medaljo, ima atletsko postavo, izkušnje in kar devet igralcev iz Lige NBA."

Aleksej Nikolić: "Pričakovali smo težko tekmo, saj smo vedeli, da bodo tekmeci zelo motivirani in da bodo želeli še enkrat več dokazati, da so zasluženo na svetovnem prvenstvu. Za ta dosežek in zmago proti Venezueli jim iz srca čestitam. Mislim, da naša zmaga ni bila vprašljiva, saj smo vso tekmo nadzorovali potek dogajanja na parketu in v zadnjem delu dokončno strli odpor tekmeca."

Slovenci prvenstvo nadaljujejo v skupini K, kjer se bodo v petek pomerili z Avstralci, v nedeljo pa še z Nemci. Ena zmaga jih pelje v četrtfinale.