REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Spektakularno propadla zahodna omejitev cen ruske nafte: Moskva še vedno služi milijarde

Spektakularno propadla zahodna omejitev cen ruske nafte: Moskva še vedno služi milijardeNova analiza je pokazala, da omejitev cene nafte ni in ne bo imela učinka, poroča Politico. Vir: Posnetek zaslona, X

Poskus Zahoda, da bi omejil ruske prihodke od nafte, je v bistvu neslavno propadel, kaže nova analiza pred letom dni uvedenih ukrepov, do katere je imel dostop bruseljski portal Politico.

Države G7 in Evropske unije so decembra lani uvedle zgornjo mejo 60 dolarjev za sod ruske nafte, da bi ohranile stabilnost svetovne oskrbe z nafto in hkrati škodovale Kremlju.

Toda razširjeno izogibanje sankcijam in zevajoče vrzeli v njihovem izvrševanju pomenijo, da Moskva še naprej služi milijarde s svojim vodilnim izvoznim blagom.

Analiza Centra za raziskave energije in čistega zraka (CREA), do katere je imel dostop »Politico«, kaže, da je bilo nekaj učinka sankcij čutiti samo v začetku leta 2023, nato pa je popolnoma izzvenel.

»Vpliv zgornje meje cen je omejen zaradi neustreznega spremljanja in izvrševanja« ukrepov in »vrzeli« v sankcijah, pravi Isaac Levi iz CREA.

Eden od problemov, pravi poročilo, je, da trgovci na drobno preprosto ignorirajo omejitev cen.

Ruska nafta se prodaja za približno 70 dolarjev za sod. Približno 48 odstotkov ruske nafte je prepeljano s tankerji v lasti ali zavarovanimi v državah G7 in EU, so ugotovili raziskovalci.

Podobno je »sankcijska vrzel« v obliki naftnih derivatov omogočila državam, kot je Indija, da poceni kupijo ogromne količine ruske surove nafte, jo predelajo in nato prodajo komurkoli, ki jo želi, brez cenovnih omejitev.

Sankcije niso prav nič zmanjšale odločenosti Kremlja, navaja CREA in dodaja, da tudi morebitno znižanje zgornje meje cene na 30 dolarjev za sod, kar Kijev zahteva že dlje časa, ne bi vplivalo na finance Moskve.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek