6. 4. 2024, 08:37 | Vir: STA

Mineva 200 let, odkar so slepi in slabovidni dobili pomembno sredstvo, ki jim omogoča komunikacijo

Profimedia

V branju in pisanju brajice danes v Sloveniji prirejajo tudi državno tekmovanje, ki bo letos že 32. po vrsti.

Zveza društev slepih in slabovidnih Slovenije danes v Ljubljani organizira že 32. državno tekmovanje v branju in pisanju brajice, ki je namenjeno spodbujanju bralne kulture in pismenosti med slepimi in slabovidnimi. Letošnji dogodek je poseben tudi zaradi 200. obletnice javne predstavitve brajice, so sporočili iz zveze.

Tekmovanje bo potekalo v prostorih Knjižnice slepih in slabovidnih Minke Skaberne v Ljubljani. Tekmovalci bodo razvrščeni v tri kategorije glede na način učenja brajice ter tehnike branja oz. pisanja brajice (brajev pisalni stroj, računalniška oprema), so sporočili iz zveze.

Profimedia

Bistveno orodje za dostop do informacij

Gostja tekmovanja bo tiflopedagoginja in pisateljica Aksinja Kermauner, ki bo med drugim predstavila življenje in delo izumitelja brajice Louisa Brailla. Braille je brajico razvil po tem, ko se je seznanil s pisavo Charlesa Barbierja, ki so jo francoski vojaki uporabljali za posredovanje informacij ponoči, ko nasprotnik ni smel videti svetlobe, ki bi omogočala branje normalno zapisanega sporočila.

Brajica je sistem dvignjenih (reliefnih) šestih ali osmih pik v celici. Posameznikom, ki tiska ne morejo videti, omogoča branje in pisanje ter tako predstavlja bistveno orodje za dostop do informacij, komunikacijo z drugimi in vključenost v družbo. V brajici danes lahko zapisujemo črke, števila, note, matematične in celo kemične formule ter druge simbole. Uporabljajo jo številni jeziki, tudi kitajščina.

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol