Dončićev Dallas po trilerju v končnici klonil proti LA Clippers

Slovenski košarkarski virtuoz v dresu Dallasa Luka Dončić je na današnji tekmi proti Los Angeles Clippers dosegel 45 točk, 15 skokov in osem podaj, njegova ekipa pa je v domačem American Airlines Center klonila s 97:99. Teksaška ekipa je na petem mestu v zahodni konferenci severnoameriške lige NBA, njeno razmerje v zmagah in porazih pa znaša 33-24.

Luka  Dončič Foto: STA
Luka Dončič Foto: STA

DALLAS > Dallas je 1:15 minute pred koncem dvoboja zaostajal za osem točk (89:97), nato pa je na sceno stopil Ljubljančan, ki je v zadnji četrtini dosegel kar 23 točk. V končnici razburljive tekme je najprej zadel trojko, nato met za dve točki in dodatni prosti met, dobrih osem sekund pred koncem pa se je po njegovih dveh točkah teksaška ekipa tekmecu približala na točko zaostanka (97:98).

Po minuti odmora je Reggie Jackson zadel enega od dveh prostih metov in kalifornijsko ekipo popeljal v vodstvo z 99:97. Strateg Dallasa Jason Kidd je 3,4 sekunde pred koncem dvoboja zahteval minuto odmora, v zadnji akciji pa Luka Dončić iz svojega že slovitega "step-backa" ni zadel meta za tri točke in zmaga je odšla v Kalifornijo.

Poleg Dončića, ki je pred dvema dnevoma istemu tekmecu nasul rekordnih 51 točk za zmago Dallasa s 112:105, se je v domači ekipi izkazal še Jalen Brunson z 22 točkami, v gostujoči zasedbi pa sta bila najbolj učinkovita Jackson s 24 in Terance Mann z 21 točkami.

Dallas bo naslednjo tekmo igral v noči na sredo, ko bo gostoval pri Miamiju, trenutno vodilni ekipi v vzhodni konferenci (37-20). Na tej tekmi naj bi nastopila tudi nova obraza v teksaški ekipi Spencer Dinwiddie in Davis Bertans, ki sta pred dnevi iz Washingtona prestopila v Dallas. V nasprotno smer se je odpravil Kristaps Porzingis.

Ameriški košarkarski zvezdnik v dresu Los Angeles Lakers LeBron James je po današnji tekmi proti Golden Statu postal najučinkovitejši igralec v ligi NBA po kombiniranih tekmah v rednem delu sezone in končnici. "Kralj James" je po današnjem kalifornijskem obračunu, ki se je končal z zmago zasedbe iz San Francisca s 117:115, presegel doslej rekordni dosežek legendarnega Kareema Abdul-Jabbarja, ki je v bogati karieri zbral 44.149 točk, od tega 38.387 v rednem delu in 5762 v končnici.

Novi rekorder James je trenutno pri 44.152 točkah, od tega je v rednem delu dosegel 36.526, v končnici pa 7657 točk. James je s 36.526 točkami na tretjem mestu na lestvici strelcev vseh časov v rednem delu sezone. Do drugouvrščenega Karla Malona ga loči 500 točk, že leta 2017 pa je prehitel Michaela Jordana, do tedaj najbolj učinkovitega igralca v končnicah v ligi NBA.

V noči na nedeljo je bilo na sporedu še sedem tekem. Miami je premagal Brooklyn s 115:111. Pri zmagovalcih je bil najbolj učinkovit Bam Adebayo z 19 točkami in 14 skoki, pri poražencih pa Kyrie Irving z 29 točkami.

Denver je v odsotnosti poškodovanega slovenskega košarkarja Vlatka Čančarja slavil v Torontu s 110:109, prvo ime zasedbe iz Kolorada pa je bil Srb Nikola Jokić z 28 točkami, 15 skoki in šestimi podajami.

Chicago, drugouvrščena ekipa vzhodne konference, je na krilih DeMarja DeRozana, ki je dosegel kar 38 točk, premagala Oklahomo City s 106:101, medtem ko je Phoenix, trenutno vodilni v zahodni konferenci in celotni ligi (46-10), zanesljivo opravil z Orlandom s 132:105. Kamerunski center Joel Embiid je za Philadelphio dosegel trojni dvojček (40 točk, 14 skokov in 10 podaj), njegova ekipa pa je premagala Cleveland s 103:93.

San Antonio je v New Orleansu slavil s 124:114, Memphis v Charlottu s 125:118, Sacramento pa v Washingtonu s 123:110.