Premierji višegrajske skupine različnih mnenj glede pomoči Ukrajini

V Pragi so se danes srečali voditelji višegrajske skupine in razpravljali o vojni v Ukrajini. Predsedniki vlad Češke, Slovaške, Poljske in Madžarske so bili složni, da gre pri ruski agresiji za grobo kršitev mednarodnega prava in da Ukrajina potrebuje pomoč, vendar so se razhajali glede oblike pomoči, poročajo tuje tiskovne agencije.

PRAGA > “Obstajajo razlike glede tega, na kakšen način naj pomagamo Ukrajini,” je na skupni novinarski konferenci dejal češki premier Petr Fiala. Pojasnil je, da Češka in Poljska zagovarjata pošiljanje vojaške pomoči Ukrajini, Slovaška in Madžarska pa ne, vendar sta pripravljeni Kijevu pomagati na humanitarnem področju.

Dodal je, da med četverico voditeljev obstajajo tudi razlike pri vprašanju vzrokov za rusko agresijo in pri iskanju rešitev konflikta.

Slovaški premier: varnostna zagotovila potrebujeta tako Ukrajina kot Rusija

Po oceni slovaškega premierja Roberta Fica vojna v Ukrajini nima vojaške rešitve. “Zagotovimo lahko več orožja in denarja, vendar bomo čez dve leti v enakem položaju kot zdaj,” je izpostavil in dodal, da bo razlika le v tem, da bo na obeh straneh konflikta še več mrtvih.

“Le takojšnja prekinitev ognja lahko odpre prostor za pogajanja o kompromisih in sporazumih,” je nadaljeval in poudaril, da varnostna zagotovila potrebujeta tako Ukrajina kot Rusija.

Po mnenju poljskega predsednika vlade Donalda Tuska mora višegrajska skupina tudi v odnosu do vojne v Ukrajini upoštevati evropske vrednote, na katerih je bila ustanovljena - svobodo, človekove pravice in pravno državo. Po njegovi oceni bi moralo biti kljub razlikam mogoče najti skupen jezik za sodelovanje pri pomoči Ukrajini.

Madžarski premier Viktor Orban je medtem poudaril, da se Madžarska želi izogniti ponovni skupni meji z Rusijo, saj da je imela v preteklosti slabe izkušnje, pri čemer je najverjetneje imel v mislih sovjetsko vojaško posredovanje na Madžarskem leta 1956.

“Eden od najpomembnejših temeljev madžarske nacionalne varnosti je imeti nekoga med nami in Rusijo. Ukrajini pomagamo tudi zaradi lastnega nacionalnega interesa,” je dodal.

Orban: Madžarska pripravljena zagotoviti humanitarno pomoč

Ob tem je ponovil, da Madžarska Ukrajini ne bo dobavljala orožja, je pa pripravljena zagotoviti humanitarno pomoč in oskrbo ukrajinskim beguncem, poroča madžarska tiskovna agencija MTI.

Med srečanjem četverice je več deset ljudi protestiralo proti stališčem Fica in Orbana glede vojne v Ukrajini. Obnje se je obregnil tudi Fiala, ki je dejal, da ne verjame v “pacifistične rešitve” vojne in da dolgoročnega miru ni mogoče doseči s popuščanjem Rusiji. “Ko gre za neodvisnost ukrajinske države, ni prostora za kompromise,” mu je pritrdil Tusk.

Na srečanju so sicer voditelji razpravljali tudi o morebitnih izboljšavah evropskega zelenega dogovora, sodelovanju na področju jedrske energije, skupnem boju proti nezakonitim migracijam in nezadovoljstvu evropskih kmetov.

V luči današnjega novega protesta poljskih kmetov v Varšavi je Tusk poudaril, da mora biti pomoč Ukrajini organizirana tako, da kmetijskim sektorjem na Poljskem in v drugih državah ne prinaša izgub.


Najbolj brano