Obiskovalci razstave se lahko preizkusijo v gašenju požara s 3D-očali

V Kosovelovem domu v Sežani so danes odprli razstavo o tehnoloških inovacijah, ki pomagajo v boju proti požarom. Obiskovalci si lahko med drugim ogledajo razvoj gasilske opreme skozi čas ter maketo slovenskega satelita, ki zaznava in spremlja požare. Razstava bo na ogled do 21. aprila.

Kosovelov dom gosti razstavo o tehnoloških inovacijah, ki pomagajo v boju proti požarom.  Foto: Marica Uršič Zupan
Kosovelov dom gosti razstavo o tehnoloških inovacijah, ki pomagajo v boju proti požarom.  Foto: Marica Uršič Zupan

SEŽANA > Razstava nosi naslov Tehnologija proti požarom - izumi, ki nam pomagajo izboljšati svet. Organizirata jo urad za intelektualno lastnino in Evropski patentni urad, z eksponati in fotografijami pa sodelujejo tudi Park vojaške zgodovine Pivka, Vojaški muzej Tabor Lokev, mariborsko podjetje Skylabs ter Zavod za gasilno in reševalno službo Sežana.

Intervjuji z raziskovalci, gasilci in satelitskimi strokovnjaki

Kot so pojasnili na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport, je razstava namenjena ozaveščanju splošne javnosti o nastanku, preprečevanju in posledicah gozdnih požarov ter ponovnemu pogozdovanju. Namenoma je umeščena v regijo, ki je bila med najbolj prizadetimi v uničujočih požarih leta 2022 na Krasu.

Obiskovalcem je na razstavi, na katero je vstop brezplačen, na interaktiven način predstavljena vloga inovacij in tehnologije pri spopadanju z gozdnimi požari. Med drugim se lahko preizkusijo v gašenju požara s pomočjo 3D-očal. Na ogled je obenem več predmetov, ki so zavarovani s pravicami industrijske lastnine.

V razstavo so vključeni tudi intervjuji s slovenskimi raziskovalci, gasilci in satelitskimi strokovnjaki, ki zagotavljajo vpogled v sodobne tehnologije za gašenje požarov in reševanje življenj. Med njimi so tudi pričevanja tistih, ki so se pred dvema letoma borili z gozdnim požarom na Krasu.

Spomin na nedavne požare

Na slavnostnem odprtju razstave so sodelovali tudi državni sekretar na gospodarskem ministrstvu Dejan Židan, direktorica urada za intelektualno lastnino Karin Žvokelj in patentni strokovnjak iz Evropskega patentnega urada Gregor Zupančič. Zbrane sta nagovorila še poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan in poveljnik Poklicne gasilske enote Sežana Blaž Turk.

“Nedavni požari so nas opomnili, kako pomembno je združiti moči in se skupaj boriti za preprečevanje tako hudih nesreč. Le skupno prizadevanje nam lahko zagotovi varnost in trajnostni razvoj našega okolja,” je na slovesnosti dejal Židan.

Kot je poudaril, intelektualna lastnina ni le gonilo napredka gospodarstva, ampak tudi ključno orodje za doseganje trajnostnih ciljev in razvoj družbe kot celote, zato je prav, da se jo tudi s pomočjo takih dogodkov približa ljudem.


Najbolj brano