Simona Kustec zatrjuje, da je bilo pri njenem ministrskem delu
Simona Kustec zatrjuje, da je bilo pri njenem ministrskem delu "prvo načelo vedno vsem, ki izpolnjujejo zahtevane pogoje, zagotoviti enake pogoje za delovanje. Foto: BoBo

V Visokošolskem sindikatu Slovenije (VSS) so novico, da se bo dosedanja ministrica za šolstvo Simona Kustec, ki je pred ministrovanjem predavala na ljubljanski fakulteti za družbene vede, zaposlila na Univerzi na Primorskem (UP), označili za presenetljivo. V Kopru naj bi sicer jeseni začela predavati v okviru študijskega programa politologija na fakulteti za management. Kot je v sporočilu za javnost opozoril predsednik sindikata Gorazd Kovačič, pedagoška zaposlitev Simone Kustec na UP-ju "nima prepričljive ekonomske osnove". Kot pojasnjujejo v sindikatu, na fakulteti za management sicer obstaja študijski program politologija, toda univerza je že pred leti zamrznila njegovo redno izvajanje zaradi premalo vpisa in odpustila večino izvajalcev.

"Za naslednje leto je resda objavila razpis za vpis na ta študijski program, a izvajala ga bo le kot izredni študij. Na izrednem študiju praviloma ni zaposlitev, saj so finančni viri preveč nestabilni, sploh če se vpiše le nekaj študentov kot v zadnjih nekaj letih," so zapisali v sindikatu. "Prav tako ni verjeten motiv, da njena zaposlitev pomeni naložbo Univerze na Primorskem v dvig svojega ugleda, kajti številni zaposleni na FDV-ju so imeli po klavrni politični vlogi ministrice Kustec resne zadržke pred njeno vrnitvijo," so dodali.

Sindikat opozarja na sporni sklep o razdelitvi sredstev za raziskovalce

Odgovor na vprašanje, s kakšnim motivom se je UP odločil za zaposlitev nekdanje ministrice Kustec, po besedah visokošolskega sindikata potencialno tiči v nedavnem predlogu sklepa ministrice Kustec o razrezu sredstev Institucionalnega stebra financiranja (ISF) po novem raziskovalnem zakonu med univerze in inštitute. "Raziskovalne organizacije že dolgo čakajo na ta razrez, nedavni predlog pa jih je šokiral," so zapisali na VSS-ju.

Sorodna novica Simona Kustec se ne bo vrnila v predavalnice FDV-ja, akademsko kariero bo nadaljevala v Kopru

Po informacijah Visokošolskega sindikata Slovenije so znanstveni inštituti in Univerza v Ljubljani protestirali proti temu, da je ministrica v predlogu razreza predvidela privilegirano obravnavo Univerze v Mariboru, od koder prihaja in kamor se vrača dosedanji državni sekretar Mitja Slavinec, in Univerze na Primorskem. "Ti dve raziskovalni organizaciji naj bi po glavi raziskovalca dobili precej več od drugih, čeprav zakon predpisuje pravično formulo začetnega razreza sredstev ISF-ja, ki bo tudi osnova za dolgoročno distribucijo teh stabilnih sredstev," so pojasnili v VSS-ju.

Kot so zapisali v sindikatu, po njihovih informacijah sporni sklep o razdelitvi sredstev ISF-ja na koncu sicer ni bil sprejet. "Vseeno pa menimo, da že namera po finančnem favoriziranju bodočega delodajalca kaže na znake korupcije. Morda pa je zaposlitev nekdanje ministrice na UP-ju oddolžitev za kakšne morebitne pretekle usluge," so dodali v visokošolskem sindikatu in novo vodstvo šolskega ministrstva pozvali, "naj revidira vse primere sumljivega parkiranja proračunskega denarja v prijateljskih zavodih, ki sta jih v zadnjih mesecih izvedla Mitja Slavinec in Simona Kustec".

Kustec zatrjuje, da je vsem deležnikom zagotavljala enake pogoje za delovanje

Za pojasnila smo se obrnili tudi na vodstvo Univerze na Primorskem in Simono Kustec. "Pri mojem ministrskem delu je bilo prvo načelo vedno vsem, ki izpolnjujejo zahtevane pogoje, zagotoviti enake pogoje za delovanje," je v odgovoru zapisala nekdanja šolska ministrica.

Daljši odgovor so poslali z univerze. Kot pojasnjujejo, bo Simona Kustec zaposlena na Fakulteti za management, na kateri bo opravljala raziskovalno in pedagoško delo znotraj katedre za politologijo, sociologijo, komuniciranje, etiko in kulturologijo v managementu. Kot so dodali, katedra vsebinska področja na skoraj vseh študijskih programih fakultete in ne zgolj na študijskem programu politologije. "Pri izvajanju slednjega študijskega programa, ki ga na UP-ju izvajamo kot izredni študij, sicer sodelujejo tudi drugi visokošolski učitelji, ki imajo pogodbo o zaposlitvi, saj se na ta način zagotavlja izvajanje študijskega programa v skladu s standardi kakovosti," so dodali v odzivu na očitek sindikata o tem, da zaposlitev nekdanje ministrica nima utemeljene ekonomske podlage.

Na UP-ju ocenjujejo, da je Simona Kustec s svojim preteklim raziskovalnim delom izkazala ustrezne kompetence, za katere verjamejo, da jih bo uporabila v prid razvoja raziskovalnega, razvojnega, pedagoškega in inovacijskega razvoja univerze.
Na UP-ju ocenjujejo, da je Simona Kustec s svojim preteklim raziskovalnim delom izkazala ustrezne kompetence, za katere verjamejo, da jih bo uporabila v prid razvoja raziskovalnega, razvojnega, pedagoškega in inovacijskega razvoja univerze. "Ni nenavadno, da ministri po zaključenem mandatu nadaljujejo svojo raziskovalno karierno," so poudarili. Foto: Radio Koper

V odgovoru so se dotaknili tudi delitve sredstev, na katero je v javnem pismu opozoril visokošolski sindikat. Zapisali so, da zakon o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti prepoznava neustrezno sistemsko financiranje posameznih institucij in želi vsem omogočiti enake pogoje za raziskovanje in razvoj ter jih s tem izenačiti v odstotkih stabilnega in konkurenčnega financiranja. "To izenačenje je predvidel že zakonodajalec, in v tem kontekstu je pričakovano, da organizacije, ki so podfinancirane, prejmejo ustrezna sredstva. Med temi je tudi Univerza na Primorskem," so zapisali na univerzi. Kot so poudarili, zaradi uspešnosti pridobivanja konkurenčnih sredstev, trenutno stabilno financiranje namreč predstavlja le tretjino sredstev Univerze na Primorskem, pri povprečni slovenski raziskovalni organizaciji pa dve tretjini.

Na Univerzi na Primorskem sicer opozoril sindikata glede suma korupcije pri dodeljevanju sredstev niso neposredno komentirali. "Smo pa na razočarani, da ARRS kljub dejstvu, da je novi Zakon o znanstvenoraziskovalni in inovacijskih dejavnosti v veljavi že od 1. januarja, še vedno ni sprejel ustreznih podzakonskih aktov, na podlagi katerih bi prejemniki stabilnega financiranja znanstvenoraziskovalne dejavnosti lahko v svoje delovanje implementirali vse novosti, ki jih je prinesel novi zakon, kar bi propulzivnim organizacijam omogočilo še dodatni razvoj in preboj v evropskem in globalnem raziskovalnem in visokošolskem prostoru," so dodali.

Korupcija pri zaposlitvi Simone Kustec?