REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Elon Musk ukrajinskemu parlamentu: »Je**te se vsi!«

Elon Musk ukrajinskemu parlamentu: »Je**te se vsi!«Muskov odgovor ukrajinskemu parlamentu... Vir: Zajem zaslona, Twitter

V samo dveh dneh je Ukrajincem uspelo razbesneti Elona Muska.

V samo dveh dneh je Ukrajincem uspelo razbesneti Elona Muska.

Spomnimo, Elon Musk, najbogatejši Zemljan, ustanovitelj podjetja SpaceX in predsednik uprave podjetja Tesla, ki je na začetku vojne Ukrajini podaril na stotine svojih satelitskih sistemov »Starlink«, (ki jih je nato uporabljala tudi ukrajinska vojska!) je v torek v več tvitih podal svoj »mirovni predlog« za Ukrajino.

Izvršni direktor Tesle in SpaceX Elon Musk je namreč objavil anketo v kateri je predlagal, da naj Kijev nekoliko popusti Rusiji.

V začetku se je skoraj polovica Muskovih sledilcev podprla njegov predlog, da naj Krim ostane del Rusije, da naj Moskva na svojih na novo pridobljenih ozemljih ponovno izvede referendume, tokrat pod nadzorom OZN ter da bi se Ukrajina morala razglasiti za nevtralno državo.

Odziv na te predloge je nekoliko presenetil tudi Elona Muska samega.

V začetku je več kot polovica Muskovih sledilcev podprla njegov predlog, da naj Krim, ki je bil zgodovinsko že najmanj od 18. stoletja del Rusije (do napake sovjetskega voditelja Hruščova, ki je Krim brez utemeljenega razloga preprosto dodal Ukrajini) ostane del Rusije in dobi garancije za dotok vode (ki so jo Ukrajinci ob odcepitvi takoj prekinili prebivalcem Krima).

Moskva pa da naj na svojih na novo pridobljenih ozemljih ponovno izvede referendume, tokrat pod nadzorom OZN ter da bi se Ukrajina morala razglasiti za nevtralno državo.

Ta razumen predlog je v nekaterih glavnih poudarkih zelo blizu temu, kar predlagajo teoretiki realistične šole mednarodnih odnosov.

In kar je bilo zapisano tudi v mirovnih dogovorih iz Minska, ki ga je režim v Kijevu pod taktirko sedanjega ukrajinskega vodstva - miniral.

Nato je sledil silovit napad ukrajinskih trolov in celo samega ukrajinskega predsednika Volodimrja Zelenskega ter njegovega glavnega svetovalca Arestoviča na Elona Muska.

Oleksij Arestovič, razvpiti glavni svetovalec Zelenskega se je na predlog ustanovitelja podjetja SpaceX in predsednika uprave podjetja Tesla odzval z montažo Elona Muska kot ukrajinskega vojaškega ujetnika z lisicami na rokah.

Ruski kanali so se po tem začeli hudomušno spraševati, če je Musk nenadoma postal miroljuben zaradi strahu pred ruskim laserskim odstranjevalnikom njegovih satelitov Starlink?

Pod črto: potem ko je podal svoj mirovni predlog za Ukrajino in odprl anketo o svojem načrtu, je Musk v odgovor dobil tudi precejšnjo ploho žalitev in psovk proukrajinskih podpornikov.

Arestovičevi so sledile še številne podobne fotomontaže Muska kot vojaka ruske vojske s simbolom Z:

Nekdanji ukrajinski veleposlanik v Nemčiji je najbogatejšega Zemljana užalil celo z nič kaj diplomatsko psovko.

Ruski kanali so nato objavljali sporočila Rusov, ki so zatrjevali, da bodo sedaj oni prav radi kupovali Tesle.

Odhajajoči kijevski veleposlanik v Berlinu Andrej Melnik je dejal, da bi bil njegov »zelo diplomatski odgovor« Musku: »F**k off!«

Zatrdil je tudi, da odslej nihče od Ukrajincev ne bo kupil Muskove »jeb**e Tesle.« Ruski kanali so nato objavljali sporočila Rusov, ki so zatrjevali, da bodo sedaj oni prav radi kupovali Tesle...

Potem pa je imel Musk vsega dovolj - objavil je še zemljevid Ukrajine, iz katerega je razvidno, da je večina prebivalcev na vzhodu Ukrajine še leta 2012 glasovala za proruske stranke.

Odgovorili so mu z uradnega računa ukrajinskega parlamenta - Vrhovne rade.

Ukrajinski poslanci so Muska poučili, da so Krim in ostale regije, ki so zdaj priključene Ruski federaciji - Ukrajina.

»Je*ite se vsi,« je zapisal Musk v odgovoru na tvit z uradnega računa ukrajinske Vrhovne rade:

Musk je pred tem pojasnil, da ni dvoma, da so v Tesli »100 odstotno« na strani Ukrajine, saj so v podporo režima v Kijevu dali 80 milijonov dolarjev vredno opremo za dostop do interneta.

V isti sapi je poudaril, da je podpora njegovega podjetja Rusiji nična.

Natančneje: »0 dolarjev«.

Anketa, ki je spremljala Muskove objave, je sicer pokazala, da je približno 60 odstotkov anketirancev (in tudi 53 odstotkov Američanov!) podprlo njegov mirovni predlog, preden so proukrajinski računi v komentarjih na pomoč poklicali vojsko »trolov«, da so napadli Muska in glasovali proti.

Sam Musk je dejal, da je bila anketa izpostavljena »največjemu napadu botov, kar sem jih kdaj videl.«

Ob tem so na ruskih družbenih omrežjih spekulirali tudi, da se je Musk morda ustrašil uničevanja ali zaslepljevanja svojih satelitov.

Ruski kanali trdijo, da je generalštab ruske vojske dobil zeleno luč za uničevanje ameriških satelitov, s katerimi vohunijo nad Ukrajino in Rusijo ter podatke, pridobljene s pomočjo ameriških satelitov o položajih ruske vojske - pošiljajo ukrajinski vojski.

Nad ruskimi mesti so se sicer te dni pojavili nenavadni prameni svetlobe.

Nekateri trdijo, da gre za naraven pojav, drugi ocenjujejo, da gre za sistem, ki bi lahko uničeval ali onemogočal optično opazovanje s satelitov s pomočjo svetlobnih blokad v troposferi.

Po tej teoriji naj bi se Musk ustrašil za svoje satelite, ki bi bili na merku ruskega laserskega sistema »Peresvet« in zato postal »bolj mirovniški.«

Vendar za to hipotezo trenutno še ni trdnih dokazov…

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek