Med bolj obiskanimi grobovi pokopališče Highgate je Marxov. Foto: EPA
Med bolj obiskanimi grobovi pokopališče Highgate je Marxov. Foto: EPA

Pokopališče iz viktorijanskega obdobja, kjer ne manjka z bršljanom obraščenih, že skoraj povsem zbledelih nagrobnikov, je priljubljena turistična atrakcija tudi zato, ker so tam pokopani znani Britanci, na primer Karl Marx, glasbenik George Michael in avtor Štoparskega vodnika po galaksiji Douglas Adams. A zgolj vstopnina, ki jo upravljavci pokopališča zaračunavajo vsem, ki se želijo sprehoditi po 15 hektarov velikem zadnjem počivališču številnih znanih in manj znanih pokojnikov, zadnje čase ne zadostuje več za njegovo delovanje.

Kot poudarjajo upravljavci, namreč v nasprotju z mnogimi drugimi pokopališči v Združenem kraljestvu sami ne dobijo nobenih sredstev za delovanje od lokalnih skupnosti, saj nimajo prostora za nove grobove – že vrsto let je namreč pokopališče, na katerem naj bi bilo okoli 53.000 grobov, polno zasedeno.

Zato razmišljajo, da bi grobove, ki so opuščeni in zanje nihče ne skrbi oziroma jih ne obiskuje, znova prodali. Gre za prakso, ki drugje po Evropi ni redkost – spomenike odstranijo, posmrtne ostanke pa izkopljejo in jih znova pokopljejo globlje v zemljo. Na istem mestu nato pokopljejo nove pokojne.

Predsednik uprave trusta Friends of Highgate Cemetery, ki pokopališče upravlja, Ian Dungavell, je za Reuters priznal, da gre pri ideji o ponovni prodaji grobov za najbolj drzno potezo družbe doslej, a je nujna, če želijo še delovati. Po podrobnem pregledu pokopališča so izbrali (prvih) 460 grobov, ki v zadnjih 75 letih niso bili uporabljeni, torej vanje niso nikogar pokopali, poleg tega pa je videti, da jih nihče ne obiskuje oz. ureja.

V časopisu The Times so nato prejšnji teden objavili celostranski oglas, v katerem so pozivali morebitne svojce, naj se jim v šestih mesecih oglasijo oz. sporočijo, ali potezi nasprotujejo.

Če pripomb ne bodo dobili, bodo grobove vnovič prodali, je razložil Dungavell in dodal, da bo predvidena cena groba znašala med pet tisoč in 25 tisoč funti (od slabih šest tisoč do skoraj 30 tisoč evrov), odvisno od lokacije, velikosti ipd.

Dungavell je ob tem zatrdil, da je to edina možnost, da pokopališče ostane "živo": "Če tega ne storimo, obstaja resna nevarnost, da bo območje postalo le srhljivo staro pokopališče, zanimivo le za peščico ljudi."