Zasebnost
Nepremičnine

Toplotne črpalke – na kaj biti pozoren pri nakupu

Vedno je treba zahtevati podatek o ogrevalni moči toplotne črpalke pri zunanji temperaturi minus 15 stopinj Celzija.

Podporniki obveščajo

FINANCE
Nepremičnine
Marles premierno predstavlja novo pritlično hišo Bonus
Nepremičnine
DAN ODPRTIH VRAT
NepremičninePodpornik projekta Marles premierno predstavlja novo pritlično hišo Bonus

V okolici Kranja si jo boste lahko ogledali na dnevu odprtih vrat

FINANCE
Nepremičnine
Marles vabi na prvi sejem inovativnih bivalnih rešitev
Nepremičnine
NepremičninePodpornik projekta Marles vabi na prvi sejem inovativnih bivalnih rešitev

Na treh različnih lokacijah bo od 23. do 25. marca 2023 na ogled pet različnih Marlesovih hiš, postavljenih na ključ.

FINANCE
Nepremičnine
Marles vabi na dan odprtih vrat v naselju DRENovo
FINANCE
Nepremičnine
Poletna šola fakultete za gradbeništvo in geodezijo
29.03.2021 07:00
Čas branja: 5 min
Toplotne črpalke – na kaj biti pozoren pri nakupu
Čeprav se sodobne toplotne črpalke zelo tihe, je treba zunanjo enoto postaviti na mesto, kjer ne bo motila lastnika in sosedov – najbolje na stran hiše, kjer ni spalnih prostorov, zvok pa naj se širi v prazen prostor. Foto: Shutterstock

Danes ima večina toplotnih črpalk, ki so zamenjale črpalke s sistemom vklop/izklop (on/off), frekvenčno krmiljenje. Prejšnje lahko delujejo samo ob polni moči, medtem ko lahko toplotne črpalke s frekvenčnim krmiljenjem delujejo tudi s 30- ali 40-odstotno močjo. Tako prihranijo energijo, manj je tudi vklopov in izklopov, s čimer se podaljša življenjska doba naprave.

Razvoj toplotnih črpalk je izboljšal komponente, vendar velikih premikov pri večjih proizvajalcih ni, saj skoraj vse dobre in zmogljive naprave danes sodijo v najvišji energetski razred A+++.

»Razlike med napravami v tem razredu so majhne, v zadnjem času pa razvijajo hladiva z manjšim toplogrednim vplivom in večina proizvajalcev uporablja plin R32,« pravi direktor podjetja Termo Shop Jure Šacer in razlaga, da so ti sistemi preprostejši za recikliranje in ne škodijo ozonu, hkrati pa porabijo okoli petino manj hladilnega sredstva.

Deljena in kompaktna toplotna črpalka

Na trgu so na voljo deljene (split) ali kompaktne toplotne črpalke. Nameščanje kompaktnih je preprostejše in jih lahko vgradi vsak, čeprav ne pozna delovanja. Vendar imajo tudi veliko slabost. Do njih je namreč treba napeljati vodo iz ogrevalnega sistema, zato obstaja nevarnost, da ta voda zmrzne, kar se lahko zgodi, če ob hudem mrazu zmanjka električne energije. To slabost rešujejo z dodajanjem protizamrzovalnega sredstva v ogrevalni sistem, kar pomeni strošek ob vsaki polnitvi ogrevalnega sistema ali ob vgradnji dodatnega izmenjevalca v objektu, kar pa učinkovitost toplotne črpalke zmanjša za okoli petino.

Deljene oziroma toplotne črpalke split so nekoliko zahtevnejše za vgradnjo, monter mora biti ustrezno usposobljen za delo s hladivi, vendar ob izpadu električne energije ne more priti do poškodbe. Večina vodilnih proizvajalcev toplotnih črpalk bolj zagovarja vgradnjo deljenih sistemov toplotnih črpalk.

Kako primerjamo ogrevalne moči črpalk

Toplotne črpalke se ne uporabljajo le za ogrevanje prostora, temveč tudi za ogrevanje sanitarne vode. V podjetju Termo Shop opozarjajo, da je zaradi tega treba paziti, da lahko črpalka zrak-voda tudi pri nizkih zunanjih temperaturah, na primer minus 15 stopinj Celzija, doseže primerno visoke dovodne temperature okoli 60 stopinj Celzija.

Zato je treba preveriti ogrevalno moč toplotne črpalke zrak-voda pri nizkih zunanjih temperaturah. Vedno je treba zahtevati podatek o ogrevalni moči pri zunanji temperaturi minus 15 stopinj Cezija in šele na podlagi teh podatkov primerjati različne toplotne črpalke.

Večina prodajalcev namreč ogrevalno moč navaja pri zunanji temperaturi plus sedem stopinj Celzija, vendar pri taki zunanji temperaturi v nekaterih primerih ogrevanja niti ne potrebujemo več. Omejitev pomeni tudi temperatura zunanjega zraka, do katere deluje toplotna črpalka. Ta mora biti čim nižja, denimo minus 25 stopinj Celzija, kar pomeni, da je naprava preizkušena tudi pri takšnih ekstremnih pogojih.

Kako najbolj znižati stroške

Kupci morajo biti pozorni tudi na zelo pomembno vprašanje, kako z vgradnjo toplotne črpalke optimalno znižati stroške. »Do optimalno znižanih stroškov ogrevanja pripelje samo pravilno izbrana toplotna črpalka brez vgrajenih dodatnih električnih grelcev,« odgovarja Jure Šacer. Stroški se po njegovih besedah večinoma povišajo prav zaradi dodatnih električnih grelcev in napačno določene moči.

Z bivalentno točko okrog pet stopinj Celzija – to je mejna zunanja temperatura, do katere lahko toplotna črpalka deluje brez dodatnega grelca – nam potrebo po dodatni toploti pod to zunanjo temperaturo pokrijejo električni grelci, ki pa stroške ogrevanja dvignejo v nebo.

Hrup in umestitev zunanje enote

Novi modeli toplotnih črpalk so precej manj hrupni od starejših, hrup je manjši tudi za desetino. Proizvajalci so ga zmanjšali z ovojem kompresorja, dodatno izolacijo ohišja, večjim premerom in obliko ustja ventilatorja ter vgradnjo velikega uparjalnika z majhnim zračnim uporom. Hrup zmanjšujejo tudi boljši materiali za preprečevanje vibracij in resonance ter pravilna struktura cevi.

Kljub temu je treba zunanjo enoto črpalke postaviti na mesto, kjer ne bo motila lastnika in sosedov. Zunanjo enoto je najbolje namestiti na stran hiše, kjer ni spalnih prostorov, zvok pa naj se širi v prazen prostor, da ne prihaja do odboja. V nobenem primeru toplotne črpalke ne postavimo med dve steni ali nasproti betonske ograje, saj se s tem njena glasnost poveča.

Članek je bil objavljen v prilogi Gradnja in bivanje.
Vsebina je izšla kot del oglasne priloge.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
FINANCE
TOP Gradbeništvo
TOP Gradbeništvo Cement - ali lokalna ali pa draga zgodba

Izšla je majska številka revije Gradbeništvo. Brezplačno si prenesite PDF-različico.

FINANCE
Okolje & energija
Koliko toplotnih črpalk je v Sloveniji in kdaj močno obremenijo elektro omrežje
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Koliko toplotnih črpalk je v Sloveniji in kdaj močno obremenijo elektro omrežje 10

Toplotne črpalke imajo na elektrodistribucijska nizkonapetostna omrežja večji vpliv kot pa polnjenje električnih vozil v individualnih stanovanjskih objektih, so zapisali v družbi SODO, operaterju distribucijskega omrežja.

FINANCE
Okolje & energija
To so trije primeri uporabe toplotnih črpalk v večjih stavbah na Obali
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar To so trije primeri uporabe toplotnih črpalk v večjih stavbah na Obali

Kako so po načelu pogodbeništva energetsko prenovili tri večje objekte v Kopru in Izoli

FINANCE
Česa se lahko naučimo od naj upravljavcev?
PRO
Finance
Naj skladi 2024
Finance PRO Česa se lahko naučimo od naj upravljavcev? (PRO)

Kot veleva zdaj že dolgoletna tradicija, smo tudi letos izbrali najboljše vzajemne in pokojninske sklade ter razglasili najboljšega upravljavca in upravljavsko družbo leta.

FINANCE
Nepremičnine
Nove tehnologije: Plinske toplotne črpalke
Nepremičnine
NepremičnineNataša Jančar Nove tehnologije: Plinske toplotne črpalke 12

Plinske toplotne črpalke namesto elektrike za svoje delovanje uporabljajo zemeljski plin, ki v motorju na notranje izgorevanje poganja kompresor in manjši generator. Dosegajo visoke izkoristke tudi pri ekstremnih zunanjih temperaturah.

FINANCE
Okolje & energija
Tako rešujejo težave, ki jih elektroomrežju prinašajo toplotne črpalke
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Tako rešujejo težave, ki jih elektroomrežju prinašajo toplotne črpalke 9

Kako evropske in tudi slovenske energetske družbe rešujejo izzive, ki jih elektroenergetskemu omrežju povzroča vse večje število toplotnih črpalk.

FINANCE
Okolje & energija
Kako toplotna črpalka in naprava SPTE, če delujeta skupaj, stroške ogrevanja znižata za polovico
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Kako toplotna črpalka in naprava SPTE, če delujeta skupaj, stroške ogrevanja znižata za polovico 3

Predstavljamo demonstracijski projekt Univerze v Mariboru, s katerim zmanjšajo porabo energenta v večjih stavbah za polovico

FINANCE
Okolje & energija
(pripomba bralca) Zaprtje TEŠ 6 bo zahtevalo ogromne naložbe v sistem ogrevanja
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar (pripomba bralca) Zaprtje TEŠ 6 bo zahtevalo ogromne naložbe v sistem ogrevanja 3

Ocene stroškov za preobrazbo daljinskega sistema Šaleške doline »dodobra presegajo sto milijonov evrov«, vendar so okvirne, zato bo potrebno opraviti celovito ovrednotenje, so zatrdili v Komunalnem podjetju Velenje.