Ujguri so pretežno muslimanska etnična skupina na zahodu Kitajske. Foto: Reuters
Ujguri so pretežno muslimanska etnična skupina na zahodu Kitajske. Foto: Reuters

Komisarka, ki je bila deležna kritik nekaterih diplomatov in organizacij za varstvo človekovih pravic, je poročilo izdala le nekaj minut pred koncem svojega štiriletnega mandata. Kitajsko je obiskala v maju.

Urad ZN-a za človekove pravice v 48-stranskem poročilu ugotavlja, da so bile v Sinkiangu "resne kršitve človekovih pravic", in sicer "v kontekstu izvajanja vladnih protiterorističnih in protiekstremističnih strategij".

"Obseg samovoljnega in diskriminatornega pridržanja Ujgurov in pripadnikov drugih pretežno muslimanskih skupin ... bi lahko predstavljal mednarodne zločine, še posebej zločine proti človečnosti," so sporočili v uradu.

"Obtožbe o ponavljajočih se praksah mučenja ali slabega ravnanja, vključno s prisilnim zdravljenjem in slabimi razmerami v zaporih, so verodostojne, prav tako tudi posamezne obtožbe o spolnem nasilju in nasilju na podlagi spola," piše v poročilu.

V opisih ljudi, ki so bili pridržani v tako imenovanih ustanovah za poklicno usposabljanje, so bili razkriti vzorci mučenja ali drugih oblik krutega, nečloveškega ali ponižujočega ravnanja ali kaznovanja, je opozorila komisarka.

Komisarka Bachelet je kitajski vladi predlagala, naj čim hitreje izpusti vse, ki so pridržani v centrih za urjenje, zaporih ali centrih za pridržanje.

Organizacije za varstvo človekovih pravic obtožujejo Peking, da zlorablja Ujgure, pretežno muslimansko etnično skupino, ki šteje okoli 10 milijonov pripadnikov v zahodni pokrajini Sinkiang. Med očitanimi zlorabami je tudi množična uporaba prisilnega dela v taboriščih. ZDA so Kitajsko obtožile genocida, Kitajska pa vse obtožbe zavrača.

70-letna Michelle Bachelet je odšla s položaja komisarke za človekove pravice tik po objavi poročila. Kdo jo bo nasledil, še ni znano. Foto: EPA
70-letna Michelle Bachelet je odšla s položaja komisarke za človekove pravice tik po objavi poročila. Kdo jo bo nasledil, še ni znano. Foto: EPA

Kitajska: Poročilo je farsa

Kitajska misija v Ženevi, kjer ima sedež Urad ZN-a za človekove pravice, je poročilo označilo za "farso". Sporočilo je, da gre za proizvod ZDA, zahodnih držav in protikitajskih sil na podlagi lažnih informacij in predpostavke krivde Kitajske.

Kitajski veleposlanik pri ZN-u Džang Džun je dejal, da se komisarka ZN-a ne bi smela vmešavati v notranje zadeve Kitajske. "Vsi zelo dobro vemo, da je t. i. zadeva Sinkiang popolnoma izmišljena laž s političnim namenom in da je njen namen gotovo spodkopati stabilnost Kitajske in ovirati njen razvoj," je dejal Džang.

Guterres poziva Kitajsko k upoštevanju priporočil

Generalni sekretar ZN-a Antonio Guterres je danes pozval Kitajsko, naj upošteva priporočila v poročilu in med drugim sprejme ukrepe za izpustitev vseh posameznikov v regiji, ki jim je bila neupravično odvzeta prostost, ter nemudoma razveljavi vse diskriminatorne zakone, politike in prakse, ki diskriminirajo Ujgure.

"Poročilo visoke komisarke ZN-a za človekove pravice potrjuje, kar generalni sekretar o Sinkiangu govori že dlje časa, in sicer, da je treba spoštovati človekove pravice in ujgursko skupnost," je novinarjem povedal Guterresov tiskovni predstavnik Stephane Dujarric.

Borrell pozdravil poročilo

Poročilo visoke komisarke je pozdravil visoki zunanjepolitični predstavnik Evropske unije Josep Borrell. Tudi po njegovih besedah bi lahko kršitve človekovih pravic na Kitajskem predstavljale zločine proti človečnosti.

Bachelet je ob tem pohvalil za njeno "vodstvo in neutrudno prizadevanje za zaščito pravic vseh". Borrell je sicer izrazil podporo komisarki in poročilu o kršitvah pravic v Sinkiangu v svojem imenu in ne v imenu 27 držav članic EU-ja.

ZN: Kitajska odgovorna resnih kršitev pravic Ujgurov

Ujgurom žal, da poročilo ne omenja genocida

Dilšat Rašit iz Svetovnega ujgurskega kongresa, organizacije, ki deluje zunaj Kitajske, je dejal, da poročilo potrjuje "trdne dokaze o grozodejstvih", a da želi, da bi šlo korak dlje. Po njegovih besedah bi moral Urad ZN-a ta "ekstremna grozodejstva" označiti za "genocid".

Kot je prejšnji mesec poročal Reuters, je Kitajska komisarko Bachelet pozvala, naj poročila ne objavi. Reuters se je pri tem skliceval na kitajsko pismo, katerega avtentičnost so potrdili diplomati. Michele Bachelet je prejšnji teden potrdila, da je prejelo takšno pismo in da je pod njim podpisanih še okoli 40 držav.

Komisarka je objavo poročila napovedala pred približno letom dni, a so objavo večkrat preložili.

Organizacija za varstvo človekovih pravic Human Rights Watch je kritična do časa objave poročila. Kenneth Roth iz HRW-ja je dejal, da objava poročila tik pred odhodom komisarke s položaja zmanjšuje njegov pomen. A poročilo je po mnenju HRW-ja vendarle prelomno, saj da končno priznava preganjanje, ki ga izvaja kitajska vlada. Žrtve kitajske vlade in njihove družine naj bi zdaj od ZN-a in njegovih članic zahtevale, da kaznujejo odgovorne.