Ples ob drogu je vrsta umetniškega plesa, pri katerem plesalka ali plesalec s pomočjo statičnega in vertikalnega droga izvaja različne plesne, gimnastične in estetske prvine. Od plesalca zahteva dobro koordinacijo, gibčnost in veliko fizične moči. Sam način plesa se po celem svetu razlikuje. V nekaterih državah posvečajo več pozornosti seksapilu, v drugih izvedbi težjih elementov, v nekaterih pa se osredotočajo na umetnost in ta ples poskušajo narediti karseda nenavaden in umetniški. In prav z umetniškim plesom ob drogu, organizacijo pole dance treningov ter delavnicami, nastopi in odrsko produkcijo se ukvarja Pandora Art of Pole – kulturno umetniško društvo, ki deluje v okviru KD Center plesa iz Maribora.

Z ustanoviteljico in vodjo Majo Logar smo se pogovarjali o začetkih Pandore, stereotipih, ki še vedno spremljajo to obliko umetniškega plesa pa tudi o predstavah, ki jih vsako leto organizirajo, s katerimi želijo ples ob drogu približati širši publiki.

Foto: Jure Prizmič

Kako ste začeli svojo plesno karierno pot? In kakšni so začetki Pandore?

Odkar pomnim, sem želela plesati, in tako so me starši že kot mlado deklico vpisali na jazz balet. Moji začetki segajo k Mojci in Astrid Ussar ter plesni skupini Nero in zelo hvaležna sem, da sem tam dobila temelje, ki pridejo prav vsakemu plesalcu. Balet, jazz balet, moderna in sodobna plesna tehnika ter mnoge druge plesne zvrsti, ki sem se jih dotaknila, so oblikovale mojo plesno kariero. Leta so nam bila naklonjena in naše sanje so se uresničile, ko smo skupaj s prijatelji, plesalci, Markom Urbanekom, Majo Arzenšek in Ajdo Pfifer, ustanovili Kulturno društvo Center plesa, našo ‘hišo’. Številni plesni koraki so bili že za menoj, ko sem se leta 2009 prvič zavrtela okoli droga in odprla vrata v nov, neznani svet, ki me je od prvega trenutka naprej popolnoma prevzel. Začetniški zanos se je spremenil v profesionalno strast, v odkrivanje novih dimenzij gibanja in umetniškega izražanja. Tako je ples ob drogu leta 2010 postal del rednega programa Centra plesa.

Foto: Maja Logar

Naš prvi dom, majhen studio s štirimi drogovi, je postal naš eksperimentalni laboratorij. Skupaj smo trenirale in se razvijale, se izobraževale in izboljševale. Premikale meje in presegale pričakovanja. Enostavne gibe so zamenjali zapleteni prijemi, preproste rutine so se umaknile zapletenim koreografijam. Že po dobrem letu vodenja delavnic sem začela hrepeneti po še, po nadgradnji dosedanjega dela. Težnja po razbijanju stereotipov in predstavitvi plesa ob drogu kot odrske umetnosti širši publiki, je rodila idejo o celovečerni predstavi, ki je bila nekakšna odskočna deska moje vizije v doživljanju plesa ob drogu. Omenjeno predstavo smo ustvarili v sodelovanju z duetom PsychoLute (Tomaž O. Rous, Brina Nataša Zupančič), kateri je poskrbel za avtorsko glasbo celotne predstave.

Delo, ki ga opravljam, je za mene sanjsko, ampak kljub temu organizacija in vodenje velikokrat predstavljata kar velik zalogaj, zato sem iskreno hvaležna, da imam ob sebi posebne Pandorice, s katerimi je vse skupaj veliko lažje in zabavno. Sabina, Natka, Anja in Julija, hvala da ste!

Tako nekako se je vse skupaj začelo in lahko smo ponosni, kako se je do danes Pandorina zgodba razvila. Trenutno nimamo več samo majhne dvorane s štirimi drogovi, ampak tri večje dvorane, v katerih je skupaj 30 drogov. Ne poučujem več sama vseh skupin, imam čudovito ekipo pedagogov (skupaj nas je 17 vaditeljev, od tega 14 vaditeljic in 3 vaditelji), s katero skupaj gradimo in pišemo prihodnost Pandore. Poleg rednih treningov, ki jih ponujamo dekletom, fantom in otrokom, vsako leto ustvarimo celovečerno predstavo s približno 60 nastopajočimi.

Kako bi s svojimi besedami predstavili ples ob drogu javnosti? Kaj ta zajema in ponuja plesalcem?

Ples ob drogu je sodobna oblika umetniškega plesa, pri katerem s pomočjo vertikalnega droga izvajamo različne plesne prvine. Je zabavna in izvrstna oblika vadbe za oblikovanje telesa. Na nek način je mešanica plesa, fitnesa, joge in gimnastike.

Foto: Jure Prizmič

Nauči se ga lahko vsaka zdrava oseba, ki ima pravo mero motivacije in vztrajnosti, seveda ob pomoči strokovnih pedagogov. Zahteva gibčnost, vzdržljivost in kar nekaj fizične moči. Ni potrebno, da si plesalec, da obiskuješ treninge. Nudi pa zelo raznoliko. Sigurno je odlična vadba, kjer dela celotno telo, kar se po določenem času pozna na fizičnem izgledu. Nekaterim ponuja sprostitev, oddih in odklop od vsakdanje rutine, spet drugim obliko druženja na skupnih treningih in zabavo. V vsakem primeru nudi ogromno pozitivnih učinkov za telo in duha.

Bi lahko rekli, da je ples ob drogu popularen samo pri ženskah ali se interes kaže tudi pri moških?

Načeloma se s to zvrstjo umetnosti oziroma športom res ukvarja več žensk kot moških, je pa vseeno precej zanimiva tudi za pripadnike moškega spola. Če pogledamo malo izven naših meja, se s plesom ob drogu ukvarja kar nekaj moških, veliko je zelo dobrih plesalcev in predvsem inštruktorjev, kar je res zelo zanimivo in interesantno. Npr. kot zanimivost: ravno pretekli vikend sem se udeležila mednarodnega pole kampa, vikend delavnic plesa ob drogu in izmed petih inštruktorjev so bile 3 ženske in 2 moška.

Foto: Saša Huzjak / SHtudio.eu

Pri nas, pri Pandori, se lahko pohvalimo tudi z moško skupino in celo tremi moškimi vaditelji. Treningi v moški skupini se pri nas malo razlikujejo od treningov, ki jih obiskujejo dekleta, ni toliko poudarka na koreografijah, ampak gre bolj za fitnes ob drogu ali za vadbo ob drogu z lastno težo. Tako je tovrsten način za oblikovanje postave in povečanja mišične mase zanimiv tudi za pripadnike moškega spola.

Ne ukvarjate se samo s treningi plesa ob drogu, oragnizirate tudi prireditve, kot je Pandorina skrinjica. Kako potekajo priprave na tako predstavo, ste sami koreografinja te predstave, sodelujejo tudi novi člani društva ali samo že izkušeni, …?

Tako je. Z namenom da to obliko umetnosti predstavimo tudi širši publiki, od leta 2014 vsako leto uprizorimo Pandorino skrinjico – letno produkcijo deklet in fantov, ki redno obiskujejo naše celoletne ustvarjalne delavnice in imajo željo se predstaviti na odru. Gre za celovečerno predstavo, na katero se pripravljamo več mesecev. Na začetku sem bila edina koreografinja, zdaj pa sem hvaležna in vesela, da imam pomoč čudovite ekipe, ki se tudi v vlogi koreografov odlično znajdejo in ustvarijo izredne in prav posebne koreografije.

Foto: Pandora

Foto: Sasa Huzjak / SHtudio.eu

Foto: Matej Kristovič

Foto: Jure Prizmič

Pri predstavi lahko sodelujejo naše članice in člani, ki si tega želijo. Ne nastopajo samo najbolj izkušeni, na odru se nam lahko pridružijo tudi novi člani. Pogoj je, da trenirajo vsaj nekaj mesecev, torej da imajo usvojen osnovni tečaj. Na nek način je to ravno čar naših predstav, saj imajo možnost, da se pokažejo na odru in izkusijo čar tega doživetja tudi tisti, ki z nastopanjem in igranjem nimajo nobenih izkušenj. To so članice in člani, ki imajo doma družine, redne službe, tudi otroci,… za marsikoga je ta izkušnja nekaj res posebnega, popestritev njihovega vsakdana in so izjemno hvaležni, da so lahko del tega. Je pa res, da ravno zaradi tega, sodelovanje pri tej predstavi, zahteva kar nekaj ‘odrekanj’ za nastopajoče, saj treningi potekajo v glavnem med vikendi.

Je pa lepo videti, da je zanimanje za nastopanje vsako leto zelo veliko, prav tako še naprej narašča zanimanje publike, kar se odraža pri obiskanosti predstav, ki so običajno razprodane.

V preteklosti so bili pri plesu ob drogu prisotni stereotipi, bi lahko rekli, da je ples ob drogu predstavljal nekakšen tabu? Ali opažate spremembo v dojemanju plesa ob drogu med ljudmi?

Verjamem, da se seveda še vedno najde kdo, ki to obliko vadbe obsoja in da so še vedno prisotni stereotipi. Kljub temu pa se opaža kar velika sprememba pri ljudeh, saj je ples ob drogu po svetu res že zelo razširjen, ni več tabu, opažamo ga lahko tudi na televiziji, v raznih oddajah, videospotih in še marsikje. Navsezadnje se tudi mi, pri Pandori trudimo, da razbijamo stereotipe z našimi vsakoletnimi predstavami, kjer je veliko število nastopajočih in posledično tudi veliko raznolike publike. Poleg deklet in fantov, nastopajo tudi otroci in nastopajoče pridejo pogledati njihovi bližnji, sorodniki, prijatelji, tudi babice in dedki in po ogledu naše predstave se je že marsikomu spremenilo mnenje o tej obliki vadbe, kar nas veseli.

Komu vse bi priporočali ples ob drogu, kako ta oblika vadbe vpliva na telo? Morajo biti osebe že predhodno telesno aktivne ali se s plesom postopoma razvijajo in pridobijo na moči, gibčnosti itd.?

Ples ob drogu je namenjen vsem, moškim in ženskam vseh starosti, tudi otrokom.

Nudi veliko pozitivnih učinkov, kot je oblikovanje telesa, izboljšanje psihofizične kondicije in povečanje samozavesti. Treningi so sestavljeni tako, da na moči pridobivamo postopoma, tako da predhodna fizična pripravljenost ni pogoj za obiskovanje naših treningov. Normalno je, da smo na začetku šibkejši. Je odlična vadba, kjer se izjemno hitro vidi napredek – tudi v moči, saj je celotno telo ves čas intenzivno vključeno v trening. Vsak posameznik je seveda drugačen, prav tako vsako telo. Napredek je odvisen, kot pri vsakem športu, od pridnosti in predanosti treningom. Več kot treniramo, bolj pridobivamo na moči in napredek je dosti hitrejši.