41. evropsko prvenstvo je prineslo veliko razočaranje za srbsko košarko. Foto: Reuters
41. evropsko prvenstvo je prineslo veliko razočaranje za srbsko košarko. Foto: Reuters

Orli so na prvenstvo prišli kot ena od ekip v najožjem krogu favoritov. Večina stavnic jih je celo postavljala na prvo mesto. Ne nazadnje je dres izbrane vrste znova oblekel MVP preteklih dveh sezon Lige NBA Nikola Jokić, s klopi pa je Srbe vodil legendarni Svetislav Pešić, ki je z Jugoslavijo osvojil tako evropsko kot svetovno krono, prestol stare celine pa je zasedel tudi z Nemčijo, ko je pred 29 leti gostila prvenstvo.

Sorodna novica Italijani šokirali favorizirane Srbe, Markkanen poslal Hrvate domov

Kari je na selektorski stolček sedel kot rešitelj, potem ko je Srbija lani razočarana ostala brez olimpijskih iger. V Beogradu je gostila kvalifikacijski turnir, krvniki vrste, ki jo je vodil nekdanji prvi mož slovenske stroke Igor Kokoškov, pa so bili Italijani, ki so jo zdaj domov poslali še z evropskega prvenstva (86:94), kar so srbski mediji označili za polom.

"Imamo odlično ekipo, igrali smo dobro košarko, a ko izgubiš tako tekmo, so vsi razočarani. Prepričan sem, da imamo zelo kakovostne igralce, to pa je bila pač le ena tekma. Obramba je temelj vsega, naša pa ni bila dobra. Izgubili smo samozavest, a ne obstaja le en razlog, ko se izgubi tekma. Ne odloča ena malenkost, ampak več stvari. Moramo analizirati vse skupaj, a takšen je šport in takšna je košarka. Tokrat smo mi poraženci, toda verjamem v te igralce, ki so pokazali sijajen odnos do reprezentance. To je bila skupina izjemnih fantov, ki sem jih z velikim veseljem vodil na turnirju," je dejal Pešić.

Srbija je predtem blestela v skupinskem delu, v katerem je imela v Pragi na papirju dokaj nezahtevno konkurenco, vse tekmece pa je premagala z dvomestno razliko. Toda po selitvi v Berlin je klecnila pred prvo oviro. Jokić je sicer blestel z 32 točkami in 13 skoki, a igral le 28 minut (+/- je imel 11, tako da je bila brez njega na parketu Pešićeva vrsta od tekmeca slabša za kar 19).

Pešić je imel ob Jokiću tudi najkoristnejšega posameznika zadnjih dveh Final Fourov Evrolige Vasiija Micića, je pa pustil doma MVP-ja finala Evropskega pokala, karizmatičnega kapetana Miloša Teodosića, kar je dvignilo veliko prahu. Srbija, ki je izjemno ponosna na svojo bogato košarkarsko tradicijo, je torej z reprezentanco padla v veliko krizo. Namreč, poleg letošnjega in lanskega neuspeha je velik udarec doživela tudi pred tremi leti na svetovnem prvenstvu, na katero je prišla v vlogi glavnega favorita, klonila pa je nato v četrtfinalu. Predtem je bila do leta 2019 aktualni evropski, svetovni in olimpijski podprvak.

Simon: Finska je trenutno boljša od nas

Alarmantno pa je stanje košarke na Hrvaškem. Klubska je tako ali tako v veliki krizi, odkar se je najboljši klub v državi preselil v Ljubljano in se z zmaji združil v Cedevito Olimpijo. Preostali nekdanji jugoslovanski velikani niso niti blizu vrhu v regiji, v kateri kraljujeta oba srbska giganta, Crvena zvezda in Partizan. Prav tako črne dneve pa preživlja reprezentanca, ki je tretjič zapored obstala v osmini finala EuroBasketa.

Bojan Bogdanović in Kruno Simon sta zadnjič zaigrala za reprezentanco. Foto: Reuters
Bojan Bogdanović in Kruno Simon sta zadnjič zaigrala za reprezentanco. Foto: Reuters

Hrvaški ni uspelo unovčiti izjemno obetavnih generacij velikih talentov, ki so združeni le v sila povprečno izbrano vrsto. V Berlinu so jih na letalo za Zagreb poslali Finci (94:86) na čelu s sijajnim Laurijem Markkanenom, ki postaja prava nočna mora kockastih. Najboljši posameznik volčjega krdela je namreč zapečatil hrvaško usodo že v prvem delu kvalifikacij za svetovno prvenstvo, v katerem so Hrvati po zmagi Finske na Reki ostali celo brez napredovanja. Po tem porazu so nekateri igralci že hoteli končati reprezentančno pot, toda strnili so vrste in se zbrali za evropsko prvenstvo, na katerem pa so doživeli še en hladni tuš.

Hrvaška, ki je lani gostila olimpijski kvalifikacijski turnir, na katerem je vozovnico za Tokio dvignila Nemčija, bo tako izpustila prihajajoči dve veliki tekmovanji, svetovno prvenstvo in olimpijske igre, že zdaj pa mora v družbi najskromnejših evropskih košarkarskih narodov igrati kvalifikacije za EuroBasket, ki bo čez tri leta. Kockasti so skupinski del igrali v Milanu, kjer so nekoliko špekulirali, s kom bi raje igrali v četrtfinalu, tako da zadnje tekme v Italiji niso dobili s preveliko razliko, a so se opekli že na prvi preizkušnji v Berlinu.

"Na koncu je to šport. Premagala nas je ekipa, ki je odigrala odlično tekmo in imela igralca, ki nam je dal 43 točk. Ni tu veliko filozofije. Treba je čestitati Fincem. Kar zadeva nas, smo znova igrali v toplo-hladnem ritmu kot že vse od začetka. Žal se je treba spopasti z realnostjo in ugotoviti, da je Finska v tem trenutku boljša od nas. Ni konec sveta. Vedno sem v karieri trudil, da ne padem bodisi v depresijo bodisi v evforijo. Finci so si s predstavo zaslužili napredovanje, jaz pa bom že preživel," je ob reprezentančnem slovesu dejal Krunoslav Simon, ki je edini poleg selektorja Damirja Mulaomerovića in naturaliziranega Jaleena Smitha stopil pred medije.

Kljub neprepričljivim predstavam reprezentanca premore ogromno individualne kakovosti, toda košarkarji se preprosto niso povezali v pravo ekipo. V ozadju prihajajo tudi novi rodovi nadarjenih posameznikov, ki bodo morali kmalu stopiti v ospredje, saj se bodo morale v kratkem vloge v izbrani vrsti prerazporediti, saj je bilo to na primer zadnje reprezentančno dejanje najboljšega hrvaškega igralca zadnjih let Bojana Bogdanovića, ki ga medtem v Ligi NBA povezujejo s selitvijo v Dallas.