Turški predsednik Erdogan, ukrajinski predsednik Zelenski in generalni sekretar ZN-a Guterres na srečanju v Lvovu. Foto: Reuters
Turški predsednik Erdogan, ukrajinski predsednik Zelenski in generalni sekretar ZN-a Guterres na srečanju v Lvovu. Foto: Reuters

Ta je po sestanku dejal, da je dogovor o izvozu žita šele začetek diplomatskih podvigov, in pozval h končanju vojne v Ukrajini.

Guterres je vse vpletene strani pozval k nadaljevanju prizadevanj in dodal, da je potreben "duh kompromisa". O ruski invaziji v Ukrajini je generalni sekretar ZN-a dejal, da je privedla do smrti, uničenja in hudih kršitev človekovih pravic.

Poleg dogovora o izvozu žita so se v Lvovu med drugim dotaknili tudi vprašanj v povezavi z jedrsko elektrarno v Zaporožju, ki je pod nadzorom ruskih sil.

Erdogan se je v komentarjih po srečanju dotaknil obstreljevanja te nuklearke in opozoril na nevarnost "novega Černobila". Njegovim opozorilom se je pridružil tudi Guterres, ki je opozoril, da bi bila kakršna koli poškodba jedrske elektrarne samomorilsko dejanje. Zahteval je umik vseh vojaških sil z območja elektrarne in dejal, da rešitev za varnost elektrarne vidi v dogovoru, ki bi območje razglasil za civilno infrastrukturo.

Erdogan je poleg tega Ukrajini zagotovil, da je Turčija na njeni strani. Zelenski je turškega predsednika ob njegovem obisku Ukrajine pohvalil in dejal, da je to "znak močne podpore mogočne države". Turški predsednik je izrazil prepričanje, da bi se mir v Ukrajini moral doseči za pogajalsko mizo, in dodal, da se bo o tem pogovoril tudi z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom.

Foto: Reuters
Foto: Reuters

Zelenski za pogajanja šele po umiku Rusije

Zelenski je možnost miru brez umika vseh ruskih sil zavrnil in dejal, da so se o miru pripravljeni pogovarjati, ko ruske enote zapustijo Ukrajino. Novinarjem je dejal, da je bil zelo presenečen, ko mu je Erdogan sporočil, da je Rusija "pripravljena na neke vrste miru".

Sestankujoči so se dotaknili tudi vprašanj v povezavi z julijskim napadom na zapor z ukrajinskimi vojnimi ujetniki v Donbasu. Guterres je glede napada, za katerega se sprti strani medsebojno obtožujeta, napovedal izvidniško misijo, ki jo bo vodil brazilski general Carlos dos Santos Cruz.

"Zdaj si bomo še naprej prizadevali za pridobitev potrebnih zagotovil, da bi zagotovili varen dostop do kraja in vseh drugih lokacij," je dejal Guterres.

Generalni sekretar ZN-a bo v petek predvidoma obiskal še ukrajinsko pristaniško mesto Odesa, nato pa se bo v soboto odpravil v Turčijo. Tam bo pred vrnitvijo v New York obiskal skupni center za poveljevanje in nadzor, ki usklajuje izvoz žita z območja ob Črnem morju.