Fotografija s skupnih vojaških vaj Srbije in Rusije oktobra 2021. Foto: Reuters
Fotografija s skupnih vojaških vaj Srbije in Rusije oktobra 2021. Foto: Reuters

Srbija je od Rusije tudi energetsko odvisna, ministrica za rudarstvo in energetiko Zorana Mihajlović pravi, da morajo ubraniti svojo energetsko stabilnost, tudi za ceno spremembe lastništva v Naftni industriji Srbije, ki je v ruskih rokah.

NIS, Naftna industrije Srbije je v večinski ruski lasti, marsikomu se zato zastavlja vprašanje, ali ima Srbija dovolj denarja za njen odkup, če bi bila v to prisiljena zaradi sankcij Evropske unije proti ruskim podjetjem, ki obvladujejo NIS. Nikomur ne bomo ničesar vzeli, a moramo poskrbeti zase, pravi pristojna ministrica, ki je sicer zadovoljna s sodelovanjem.

V Srbiji imajo še vedno zadostne rezerve energentov, a ljudje se morajo zavedati, da se bodo negotove razmere nadaljevale, vse to pa stane, zato ministrica državljane opozarja, da se bo marsikaj spremenilo. Sama je bila sicer v času vladavine Borisa Tadića ena tistih, ki je nasprotovala prodaji Naftne industrije Srbije Rusom.

Vladimir Putin in Aleksandar Vučić. Foto: Reuters
Vladimir Putin in Aleksandar Vučić. Foto: Reuters

Po dogovoru predsednikov Aleksandra Vučića in Vladimirja Putina je Srbija del plina kupovala po ceni 270 dolarjev za 1000 kubičnih metrov, čeprav so bile na trgu cene več kot 10-krat višje, trenutno pa se podjetji Srbijagas in Gasprom pogajata o dobavi v prihodnje. Srbija je glede plina povsem odvisna od Rusije, imela je tudi rusko podporo pri vprašanju Kosova in Republike Srbske. Na kaj drugega, kot na prijateljstvo in tesno zavezništvo obeh držav Srbija težko stavi, tudi zato se otepa uvedbe sankcij, po tem, ko je v Združenih narodih že dvakrat glasovala proti Rusiji

Ob ustavitvi ruskih dobav plina Bolgariji, tam so zagotovili, da bodo tudi vnaprej nemoteno zagotavljali pretok v sosednje države, so začeli Srbi še glasneje razmišljati o alternativah, o zakupu skladišč v Bolgariji in na Madžarskem, o turškem toku, predsednik Vučić je bil med gosti začetka gradnje terminala utekočinjenega plina v bližini Soluna, pomemben bo zaključek plinske povezave Niš–Dimitrovgrad. Ministrica Zorana Mihajlović opozarja, da poraba plina v Srbiji narašča, in obžaluje, da odvisnosti od Rusije niso zmanjšali že pred leti.