Petra Vlhova je v Zagrebu tretjič zapored postala
Petra Vlhova je v Zagrebu tretjič zapored postala "snežna kraljica", kar je edinstven dosežek. V svetovnem pokalu ima že 24 zmag. Foto: EPA

Vlhova je imela pred Shiffrin pol sekunde prednosti in je suvereno ubranila zalogo iz prve vožnje, ko je bila s štartno številko 1 64 stotink sekunde hitrejša od Američanke (številka 7). Ta je zaradi okužbe s koronavirusom izpustila slalom prejšnji teden v Lienzu. Na stopničke se je povzpela še Avstrijka Katharina Liensberger (+2,11).

"Počutim se dobro in imam veliko samozavesti. Razmišljala sem samo o tem, da bi smučala tekoče. Vedela sem, da ima veliko deklet težave. Preprosto sem spustila smuči. Bilo je res težko, razmere niso bile popolne in zagrebški slalom je zelo dolg," je povedala Vlhova.

Nastopa Ane Bucik in Andreje Slokar v drugi vožnji Zagreba

Bucik je dosegla svojo drugo najboljšo uvrstitev letos, 21. novembra je bila v Leviju sedma. Slokar je v slalomu prvič v tej sezoni ostala brez uvrstitve, po prvi vožnji je bila na sedmem mestu. Najvišje se je zavihtela na prvem slalomu sezone v Leviju, kjer je zasedla četrto mesto.

"Brez tiste napake bi bila uvrstitev in vožnja še precej boljša, a nisem bila edina, ki je tam storila napako (med drugim se je to pripetilo tudi Andreji Slokar, op. a.). Pomembno je, da vidim, da dobro smučam, kot sem v spodnjem delu. Zdaj bo to treba prenesti še v prvo vožnjo tekme v Kranjski Gori. Vesela sem, da sem se tudi v težkih razmerah druge vožnje v redu znašla," je dejala Ana Bucik, osma slalomistka sezone.

Vlhova je še povečala prednost v slalomskem seštevku svetovnega pokala, saj je na petih slalomih zbrala kar 480 od 500 mogočih točk. Slovakinja je dvakrat zmagala že v Leviju in tudi v Lienzu.

Naslednji slalom bo v nedeljo v Kranjski Gori, kjer bodo dan prej pripravili še veleslalom za iz Maribora preloženo Zlato lisico.

Spomladanske razmere

Na Sljemenu so vladale prave spomladanske razmere. Dopoldne so na 800 metrih nadmorske višine namerili 8 stopinj Celzija, opoldne (prva vožnja je bila ob 12.30) pa so se temperature povzpele celo nad 10 stopinj Celzija. Snega na progi je bilo malo, pihal pa je tudi močan veter.

Med 60 smučarkami sta v prvi vožnji nastopili še dve Slovenki. Neja Dvornik se je s številko 29 obdržala na robu finala na 29. mestu. V drugi vožnji je v težkih razmerah dobro smučala, pridobila je precej mest in bila na koncu 18. S prvega slaloma v Leviju ima 16. mesto.

Meta Hrovat je s številko 31 hitro zdrsnila iz trideseterice in bila na koncu 35. med 42 smučarkami, ki so izpeljale prvo vožnjo.

Med slalomom v Zagrebu na progi tudi ogromno listja

Vrača se Hadalin

V sredo bo v Zagrebu še moški slalom. Prva vožnja bo ob 15.30, druga ob 18.40. Prenos bo na TV SLO 2 in MMC-ju. Nastopila bosta Žan Kranjec in Štefan Hadalin, ki bo tekmoval prvič po težavah s hrbtom, ki so ga mučile od sredine novembra. Vremenska napoved z vetrom in padavinami ni najboljša.

FIS se boji razmaha okužb

Na Sljemenu zaradi okužbe s koronavirusom ni bilo kar treh Švicark: Camille Rast, Aline Danioth in Melanie Meillard. Že predtem se je okužila tudi Lara Gut-Behrami, ki je še vedno ni v ekipi za svetovni pokal.

Mesec dni pred olimpijskimi igrami se pri Mednarodni smučarski zvezi (FIS) bojijo koronavirusne različice omikron, ki je zelo prenosljiv. "Samo vprašanje časa je, kdaj se bodo okužbe množično začele pojavljati tudi v moškem delu karavane," je prepričan tekmovalni direktor FIS-a Markus Waldner. "Če bi se do olimpijskih iger vsi izognili virusu, bi bil to pravi čudež."

Andreja Slokar je v prvi vožnji s številko 8 prišla v cilj kot sedma in to mesto obdržala do konca, medtem ko je bila Ana Bucik s številko 9 ob prečkanju črte zadnja, nato pa izgubila samo še eno mesto. Zaradi pretoplega vremena in vse slabšega stanja na progi so namreč vse slalomistke z višjimi številkami zaostale za obema Slovenkama. Izjema je bila le Kanadčanka Erin Mielzynski (št. 17), ki se je vrinila med Primorki. Foto: AP