Vplivneži ujeti s prsti v marmeladi

Več kot 600 novinarjev iz 117 držav je preučilo skoraj 12 milijonov dokumentov in nastalo je poročilo, imenovano Pandorini dokumenti. Sledi sumljivim potem denarja svetovnih vplivnežev, ki se želijo izogniti davčnim in drugim obveznostim.

V Pandorinih dokumentih so se med drugimi ujeli (z leve) kenijski 
predsednik Uhuru Kenyatta, češki premier Andrej Babiš, nekdanji 
britanski premier Tony Blair, azerbajdžanski predsednik Ilham 
Alijev, jordanski kralj Abdulah II. in ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. Foto: Idriss Bigou-Gilles / AFP / Prof
V Pandorinih dokumentih so se med drugimi ujeli (z leve) kenijski predsednik Uhuru Kenyatta, češki premier Andrej Babiš, nekdanji britanski premier Tony Blair, azerbajdžanski predsednik Ilham Alijev, jordanski kralj Abdulah II. in ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. Foto: Idriss Bigou-Gilles / AFP / Prof

Vir Pandorinih dokumentov so bili pobegli dokumenti iz registracijskih družb po svetu. Gre za podjetja, ki v davčnih oazah za naročnike ustanavljajo podjetja, prek katerih potem naročniki izpeljejo svoje posle. Tako so bili razkriti posli okoli 130 vplivnih posameznikov iz Rusije, ZDA, Turčije, Velike Britanije in drugih držav, 35 sedanjih in nekdanjih svetovnih voditeljev ter več kot 330 politikov in javnih funkcionarjev.

Med njimi so nekdanji britanski premier Tony Blair, predsednik češke vlade Andrej Babiš, jordanski kralj Abdulah II., ruski predsednik Vladimir Putin, ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, azerbajdžanski predsednik Ilham Alijev in drugi.

Dokumenti tako med drugim razkrivajo, kako si je prek mreže podjetij jordanski kralj v ZDA in Veliki Britaniji zagotovil nepremičninski imperij v vrednosti vsaj 86 milijonov evrov. “Zanimiv” pristop sta pri nakupu vile v Londonu za 7,5 milijona evrov ubrala zakonca Blair; da bi se izognila plačilu davščine, sta preprosto kupila podjetje v davčni oazi, ki je imelo vilo v lasti. S tem sta se izognila plačilu davka v znesku več kot 360.000 evrov. Takšen manever v Veliki Britaniji sicer ni kazniv, je pa sporen glede na to, da je bil Blair v času svojega vodenja britanske vlade kritičen do izkoriščanja lukenj v davčni zakonodaji. Andrej Babiš, ki je včeraj vse obtožbe zanikal, pa je, sodeč po dokumentih, prek slamnatih podjetij kupil več nepremičnin na jugu Francije.

Preiskavo dokumentov, ki je trajala nekaj mesecev, je usmerjal Mednarodni konzorcij preiskovalnih novinarjev, partner za Slovenijo je bilo uredništvo portala Oštro, ki ga vodi Anuška Delić. Na našo državo se nanaša približno 9000 dokumentov, ki se nanašajo na poslovanje vsaj 40 slovenskih podjetij v davčnih oazah. Na portalu so zapisali, da gre za podjetja športnikov, podjetnikov, osumljencev za gospodarsko-finančni kriminal in ubežnikov pred slovenskimi sodišči.

Včeraj objavljena zgodba v ospredje postavlja slovenskega podjetnika Marka Glinška, ki je po pisanju portala Oštro v Sloveniji prodajal kozmetiko, zagotavljal, da to počne za njemu neznanega prodajalca s Sejšelov, izkazalo pa se je, da je bil dejanski lastnik sejšelskega podjetja kar sam. Zaradi preslepitve kupcev je bil lani tudi pravnomočno obsojen. Podrobnosti o drugih slovenskih poslih, odkritih v Pandorinih dokumentih, je pričakovati v prihodnjih tednih.


Najbolj brano