Izredno zasedanje

Varnostni svet ZN bo na zahtevo Rusije razpravljal o razmerah v BiH

J.V./STA
29. 4. 2024, 21.35
Posodobljeno: 29. 4. 2024, 21.37
Deli članek:

Varnostni svet Združenih narodov bo na zahtevo Rusije v torek na izrednem zasedanju razpravljal o razmerah v Bosni in Hercegovini, so za STA danes potrdili v slovenski misiji pri Združenih narodih. Srbski zunanji minister Ivica Dačić je napovedal, da bodo na zasedanju obravnavali predlog resolucije o Srebrenici.

Profimedia
Varnostni svet ZN

Za portal N1 BiH so pred tem v stalni misiji Malte pri ZN, ki trenutno predseduje Varnostnemu svetu, povedali, da seznam govorcev še ni določen. Iz Banjaluke so sporočili, da želi udeležence preko video povezave nagovoriti srbska članica predsedstva BiH Željka Cvijanović. Kdo se ga bo udeležil iz Srbije, še ni znano, je pa srbski predsednik Aleksandar Vučić za danes popoldne napovedal nagovor javnosti. Da bo izredno zasedanje VS ZN o BiH na zahtevo Rusije verjetno potekalo v torek, je sicer v nedeljo prvi napovedal Dačić.

Rusija, zaveznica Srbije, je sklic zahtevala, čeprav bo po pričakovanjih redno zasedanje VS ZN o razmerah v BiH v maju. Zahtevala jo je v času, ko je politično vodstvo Srbije in entitete BiH Republike Srbske razburil začetek obravnave predloga resolucije v ZN, ki določa mednarodni dan spomina na genocid Bošnjakov v Srebrenici, ki ga uradni Beograd in Banjaluka ne priznavata in trdita, da je bil tam storjen "hud zločin".

Predlog resolucije za razglasitev 11. julija kot mednarodnega dneva spomina na genocid več kot 8000 Bošnjakov v Srebrenici leta 1995, ki obsoja zanikanje genocida in čaščenje obsojencev za vojne zločine, sta vložili Nemčija in Ruanda ob sodelovanju nekaterih drugih držav, vključno s Slovenijo.

Dačić je ob napovedi izrednega zasedanja v nedeljo za srbsko televizijo Prva resolucijo o Srebrenici obsodil kot nepremišljeno gesto s ciljem izvajanja pritiska na Srbijo. Menil je, da bi bila z njo "ob Ruandi samo Srbija, srbski narod, opredeljen kot genocidni narod". Diplomatski viri v ZN medtem zagotavljajo, da predlog resolucije nikjer ne obtožuje Srbov kot naroda, ampak samo tiste posameznike, ki so odgovorni za genocid v Srebrenici.

Srbija je sicer te dni okrepila diplomatska prizadevanja, da resolucije v Generalni skupščini ZN ne bi sprejeli. Sprva je bilo glasovanje predvidno 2. maja, a so ga zaradi revizije besedila preložili, nov datum pa še ni znan.