Sedež vrhovnega sodišča na Poljskem. Foto: Reuters
Sedež vrhovnega sodišča na Poljskem. Foto: Reuters

Združenje poljskih sodnikov Iustitia je sporočilo, da Tuleya ni prvi do vladne pravosodne reforme kritičen sodnik, ki je izgubil imuniteto, je pa prvi, ki jo je izgubil zaradi dejanj na sodišču.

Tuleya je namreč leta 2017 dovolil prisotnost medijev na obravnavi domnevnih nepravilnosti pri glasovanju o proračunu v poljskem parlamentu, ki je bilo izvedeno brez navzočnosti opozicijskih politikov.

Disciplinski senat je sodniku odvzel imuniteto, ga suspendiral in mu znižal plačo za četrtino. Obtožili so ga, da "ni izpolnil svojih uradnih dolžnosti in je prekoračil pooblastila", ker naj bi s prisotnostjo medijev "nepooblaščenim strankam" razkril skrivnosti preiskave.

Podobni sodni procesi se na Poljskem običajno res izvajajo za zaprtimi vrati, vendar sodnik Tuleya ni storil nobenega prekrška, saj zakonik o kazenskem postopku sodnikom omogoča, da zaslišanje "v interesu pravičnosti" odprejo za javnost, v odzivu opozarja Mednarodna komisija pravnikov (ICJ).

Sorodna novica Sodišče EU-ja zahteva ukinitev disciplinskega senata za sodnike na Poljskem

Igor Tuleya se je sicer zaradi istega primera že drugič znašel pred disciplinskim senatom. Julija mu je disciplinski senat v sestavi enega sodnika odvzel imuniteto, a se je obramba pritožila. Zdaj mu je disciplinski senat v sestavi treh sodnikov, med katerimi so bili Tomasz Przelawski, Slawomis Niedzielak in Jaroslaw Sobutka, potrdil odvzem imunitete, suspenz in znižanje plače.

"Tudi če mi vzamejo imuniteto, ne bom stopil pred njih, privesti me bodo morali na silo. Še naprej bom hodil v službo in skušal delovati kot sodnik," je še pred razglasitvijo odločitve za Reuters dejal Tuleya.

Sodnike v disciplinski senat od lani imenuje parlament

Člane disciplinskega senata poljskega vrhovnega sodišča je nekoč imenoval državni odbor sodnikov. Poljska vlada je v sklopu pravosodnih reform sprejela zakonodajo, po kateri člane disciplinskega senata imenuje parlament.

Evropska komisija je Sodišče EU-ja pozvala, naj preuči novo poljsko zakonodajo, saj ne ustreza "evropskim standardom sodniške neodvisnosti". Sodišče Evropske unije v Luksemburgu je aprila letos razsodilo, da mora Poljska začasno ustaviti delovanje disciplinskega senata, dokler ne preučijo zadeve.

Varšava je v odgovoru poudarila, da Sodišče EU-ja ni pristojno za oceno ali suspenz ustavnih organov držav članic in da gre za vmešavanje v suverenost Poljske.

Sorodna novica Številne članice EU-ja kritične do veta Poljske in Madžarske

Poljska in Madžarska proti pogoju spoštovanja vladavine prava

Vladavina prava je sicer znova vroča tema v Evropski uniji. Poljska in Madžarska sta blokirali dele svežnja v vrednosti 1824 milijard evrov za spoprijemanje Evrope s pandemijo, potem ko je večina članic s kvalificirano večino potrdila, da je pogoj za razdeljevanje pomoči spoštovanje vladavine prava v državah prejemnicah.