Pikčasta poslikava krožne, trikotne in valovite oblike je po mnenju znanstvenikov najstarejša znana poslikava, ki jo je naredil izumrli človeški sorodnik.

Raziskovalci, ki menijo, da je delo nastalo namerno, so svoje ugotovitve objavili v reviji Plos One. Po mnenju avtorjev njihova spoznanja potrjujejo, da so bili neandertalci "kompleksni in raznoliki kot naši predniki".

"Petnajst let po nadaljevanju izkopavanj na najdišču La Roche-Cotard je bil nastanek poslikav datiran na več kot 57.000 let (...), zaradi česar je to najstarejša okrašena jama v Franciji, če ne v Evropi," so zapisali.

Pri datiranju jamskih sedimentov so ugotovili, da je bila jama La Roche-Cotard v francoski pokrajini Center - Dolina Loare zasuta s polnjenjem sedimenta pred približno 57.000 leti, dolgo, preden so se predniki sodobnega človeka naselili v pokrajini.

Poslikave skupaj s kamnitim orodjem, najdenim v jami, zagotavljajo "trdne dokaze, da so te poslikave delo neandertalcev", so še navedli raziskovalci.

Replika neandertalca v muzeju v nemškem mestu Mettmann. Foto: Muzeju neandertalcev v Mettmannu
Replika neandertalca v muzeju v nemškem mestu Mettmann. Foto: Muzeju neandertalcev v Mettmannu

Glede na obliko, razmik in razporeditev stenskih poslikav raziskovalci sklepajo, da so nastale namerno, njihova oblika pa je pikčasta ter posnema oblike kroga, trikotnika in valov. Podobe bi po njihovih besedah lahko bile simbolične stvaritve, ne morejo pa reči, ali tudi predstavljajo simbolično razmišljanje.

Nova spoznanja o ustvarjanju neandertalcev
"Kljub temu je naše razumevanje odnosa med neandertalci ter simbolnimi in celo estetskimi sferami v zadnjih dveh desetletjih doživelo pomembno preobrazbo in sledi, ohranjene v jami La Roche-Cotard, ustvarjajo nov in zelo pomemben prispevek k našemu poznavanju vedenja neandertalcev,"
so še zapisali avtorji.

Stenske poslikave so tudi poklon izumrlemu neandertalcu, čigar vloga v biološki in kulturni evoluciji človeka je v zadnjem času podvržena temeljiti reviziji, so dodali.

Zapleteno in organizirano družbeno vedenje
"Kar zadeva kulturo, zdaj bolje razumemo raznolikost neandertalčevih dejavnosti, ki pričajo o zapletenem in organiziranem družbenem vedenju,"
so še zapisali znanstveniki.

Pri analizi stenskih poslikav je s sodelavci sodeloval Jean-Claude Marquet z univerze v francoskem Toursu.