slovenska policija Svet24.si

V Štepanjskem naselju razstrelili bankomat

polna-luna Svet24.si

Majska polna Luna: Čas iskanja in vzpostavljanja ...

1715284671-172a4526-1715284644961 Necenzurirano

Šolak bi kupil T-2, ki se rešuje pred stečajem....

Slovenka leta 2023 Reporter.si

Slovenka leta Ana Petrič o tem, zakaj so jo šefi...

benjamin sesko leipzig pm Ekipa24.si

Zelo kmalu! Sloviti novinar Romano razkriva, kdaj ...

poroka-na-prvi-pogled, irena Njena.si

Poroka na prvi pogled: Irena razgalila surovo ...

josip ilicic mm Ekipa24.si

Noro, kako so Srbi 'pozdravili' vrnitev Josipa ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Luka Mesec: šef Levice, ki je bil za »pravoverne« levičarje še premalo lev

Deli na:
Luka Mesec: šef Levice, ki je bil za »pravoverne« levičarje še premalo lev

Luka Mesec - Foto: Marko Vavpotič / M24

Luka Mesec se z izvolitvijo Aste Vrečko na čelo Levice po desetih letih poslavlja od vodenja stranke. Dolgoletni aktivist je v poslanske klopi prvič sedel leta 2014, stranko pa je po letih delovanja v opoziciji pripeljal v vlado, v kateri je podpredsednik. Vodenju stranke se je odpovedal po nezaupnici dela stranke.

Mesec je Levico vodil vse od njenega nastanka leta 2017, po združitvi Iniciative za demokratični socializem (IDS) in Stranke za trajnostni razvoj Slovenije (TRS), ki sta bili pred tem del Združene levice.

Javnost je sicer nanj postala pozorna že prej, v času protestov in vstaj, ki so skupaj s poročilom Komisije za preprečevanje korupcije leta 2013 odnesle drugo vlado Janeza Janše. Takrat se je večkrat izpostavil v nagovorih množicam. Številni od tistih, ki so mu nato sledili v boju za oblast, so pozneje ocenili, da je tam pokazal, da ima avtoriteto.

Na valu uspeha protestnih gibanj se je oblikovala Združena levica - koalicija štirih političnih skupin, ki je svoj prvi nastop na volitvah leta 2014 kronala s šestimi poslanci. Mesec je takrat prvič sedel v poslanske klopi, prevzel vodenje poslanske skupine in začel svojo politično pot na državni ravni.

A pot novonastale stranke na levem političnem polu je bila burna, prvim uspehom so sledili notranji spori, temu pa ustanovitev nove stranke.

Mesec je Levico kot samostojno stranko na državnozborske volitve prvič popeljal leta 2018, ko je stranka osvojila devet poslanskih mandatov, kar za zdaj ostaja njen najboljši rezultat na volitvah v DZ. Levica je takrat kot zunajkoalicijska stranka stopila v partnerstvo z manjšinsko vlado Marjana Šarca, a pozneje od partnerstva odstopila, mnogi volivci na levici pa so ji zato očitali, da je s tem omogočila vzpon tretje vlade Janeza Janše, katere ostri kritiki so bili v Levici.

Mesec je na čelu stranke ostal tudi po preteku prvega mandata, za mesto koordinatorja se je potegoval brez protikandidata in tako Levico popeljal tudi na zadnje parlamentarne volitve, na katerih pa je stranka zabeležila najslabši rezultat v zgodovini svojega delovanja, s petimi poslanskimi mandati ji je za las uspel preboj v parlament.

Ob tem je Mesec svetu stranke ponudil svoj odstop, a so člani sveta na glasovanju vodstvu stranke izrekli zaupnico in jim podelili mandat za pogajanja za vstop Levice v vlado Roberta Goloba. Podpis koalicijske pogodbe z Gibanjem Svoboda in SD je za Mesca, ki jo je v imenu Levice podpisal kot njen koordinator, najpomembnejši politični dosežek doslej. S tem je danes 36-letni politik odprl novo poglavje v svoji politični karieri. Analitiki opažajo, da se je po času v opoziciji zanj s tem začelo obdobje političnega dozorevanja v vladi.

Danes minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti in podpredsednik vlade Roberta Goloba je sicer politik mlajše generacije, politično aktiven pa je že vse od prihoda na fakulteto leta 2007. Pred izvolitvijo za poslanca je bil koordinator Delavsko punkerske univerze in direktor Inštituta za delavske študije.



Skozi leta gospodarske in finančne krize je bil aktivist v različnih iniciativah proti prekarnosti, uničevanju socialne države, zmanjševanju pravic delavcev, nedostopnosti stanovanj in brezperspektivnosti njegove generacije.

Te teme so še danes v središču njegovih prizadevanj za izboljšanje položaja delavstva, za višje plače na čelu z minimalno, odpravo prekarnosti, rešitev stanovanjske krize in ukrepanje proti podnebni krizi.

Tudi tisti, ki se ne strinjajo z njegovimi stališči, mu priznavajo komunikacijske veščine in spretnost pri argumentiranju svojih pogledov. Po drugi strani pa mu nekateri, v zadnjih mesecih so bili vse glasnejši tudi predstavniki levega krila stranke s poslancem Miho Kordišem na čelu, očitajo, da se ostrina njegovih levičarskih pogledov topi in da se pomika proti sredini.

Stranka je vedno bila na levi in nikoli ni šla nikamor, je še pred junijskim kongresom zatrjeval Mesec in suvereno napovedoval kandidaturo za še zadnji dvoletni mandat na čelu Levice.

V nagovoru članstvu na kongresu je tako ocenil, da je stranka kljub vzponom in padcem po desetih letih zgodba o uspehu. "Pot, ki smo si jo izbrali, ni lahka. In trenutno je še posebej strma in spolzka. A teh deset let je za Levico lahko šele začetek. Če bomo le znali hoditi skupaj in se ne bali še neprehojenih poti," je takrat še optimistično napovedoval dosedanji koordinator.

A so, kot kaže, kritike iz notranjestrankarskih vrst terjale svoje, na volitvah v svet stranke je namreč od 25 voljenih članov mandat dobilo 15 članov levega krila stranke, kritičnega do Meščevega vodenja. Mesec pa se je po številu prejetih glasov uvrstil na četrto mesto. Omenjene rezultate je razumel kot določeno nezaupnico in napovedal, da bo dal na mizo vprašanje, ali naj v prihodnje še vodi stranko, nato pa se za kandidaturo za stolček na čelu stranke ni odločil. Kot je danes pojasnil pa se je za umik z vrha stranke odločil, ko je ocenil, da je njegova prezenca na prvem mestu Levice očitno postala preveč polarizirajoča za stranko.

Ostaja pa, kot je danes povedala tudi nova koordinatorica stranke Asta Vrečko, aktiven član Levice, kar se stranke tiče (torej če ne bo drugače zahteval premier Golob), pa tudi minister in podpredsednik vlade.

Mesec se je sicer rodil 1. julija 1987 v Kranju. Odraščal je v Železnikih, kjer je obiskoval osnovno šolo. Po končani škofjeloški gimnaziji se je vpisal na fakulteto za družbene vede v Ljubljani, diplomiral na smeri Evropske študije, njegov bolonjski magisterij ekonomije pa za zdaj ostaja nedokončan.