Francija je v drugi polovici štafete kontrolirala razplet. Foto: AP
Francija je v drugi polovici štafete kontrolirala razplet. Foto: AP

V mešanih štafetah, ki so potekale v dežju, so bili najboljši Francozi, ki so zmagali kljub kazenskemu krogu. Na odru so se jim pridružili še Italijani in Švedi. Slovenija je za las ujela prvo polovico, saj je med 24 štafetami končala na 12. mestu.

Za Slovenijo zadnji dan ni nastopil najboljši Slovenec Jakov Fak. Prvi se je na progo podal Rok Tršan, ki v prvem strelskem nastopu ni potreboval poprav in je bil osmi. V naslednjem krogu je izgubil stik z najboljšimi, na strelišču je potreboval eno popravo in padel na 13. mesto. Na prvi menjavi so kot prvi predali Francozi, Tršan pa je obdržal 13. mesto.

Mešane štafete:                        
 1. FRANCIJA          1:19:48,9  (1+7)
 2. ITALIJA               +24,6  (0+7)
 3. ŠVEDSKA                47,2  (1+5)
 4. ŠVICA                1:09,3 (0+13)
 5. NEMČIJA              1:09,9 (2+11)
12. SLOVENIJA            5:04,7 (3+13)
                                       
    * - zgrešeni streli + poprave     

Lovro Planko je imel v drugi predaji več težav. Leže je potreboval sicer eno popravo, stoje pa je grešil in moral celo v kazenski krog. V boju za zmago je sijajni Tommaso Giacomel prehitel kar pet tekmovalcev, Italijo povedel v vodstvo, saj je bila najboljša na drugi predaji. Planko je predal na 17. mestu.

Slovenija padla celo na 19. mesto
Tudi Živa Klemenčič je imela v tretji predaji težave s streljanjem stoje, saj je morala tudi ona v kazenski krog, Slovenija pa je padla na 22. mesto. V boju za zmago je Francozinja Anais Chevalier Bouchet potrebovala le eno popravo in popeljala svojo državo v prepričljivo vodstvo. Klemenčič je v teku nekaj pridobila in predala na 19. mestu.

Na Pokljuki se je od četrtka zbralo 20.000 gledalcev. Foto: AP
Na Pokljuki se je od četrtka zbralo 20.000 gledalcev. Foto: AP

Za konec je slovenske barve branila Anamarija Lampič. Tudi sama je padla v urok slabšega streljanja stoje (morala je v kazenski krog), a izkazala se je s hitrim tekom, saj je po tekočem traku prehitevala tekmice in Slovenijo na koncu popeljala celo do 12. mesta. V primerjavi z vodilno Francijo je celo pridobila štiri sekunde.

Lampič čutila utrujene noge
"Tek je bil boljši kot v četrtek. Nisem pa še prava. Še vedno čutim tiste utrujene noge. Ko se bo to 'poklopilo', bo izid še boljši. Prostora za napredek je veliko. Vesela sem tudi, da sem se nekaj naučila na prejšnji štafeti. Namesto dveh kazenskih krogov sem tekla le enega," je v svojem stilu razložila Lampič.

Najboljši mešani pari z nedeljske tekme na Pokljuki. Foto: AP
Najboljši mešani pari z nedeljske tekme na Pokljuki. Foto: AP
Mešani pari:                          
 1. NORVEŠKA            38:54,1  (0+5)
 2. FRANCIJA              +41,0  (0+6)
 3. ŠVICA                  49,6  (0+8)
 4. FINSKA               1:33,3  (0+8)
 5. AVSTRIJA             1:45,9 (0+10)
...                                   
14. SLOVENIJA            3:22,4 (3+11)
                                      
    * - zgrešeni streli + poprave     
                                      

Dobro streljanje najboljših
Najboljših pet parov na dopoldanski tekmi ni zgrešilo niti enega strela, Norvežana pa sta ob dobrem streljanju (pet poprav) prikazala tudi najboljšo tekaško formo. S tem sta se nekoliko oddolžila za zanju nekoliko povprečne nastope na Rudnem polju, kjer nista posegla popolnoma po najvišjih mestih.

"Res sem vesel te zmage. Zelo sem se počutil dobro in zato sem bil lahko zelo hiter. Trudil sem se, da dam Ingrid čim več naskoka pred zasledovalci. Tudi zato sem zadnje streljanje opravil tako hitro. Skupaj nama je na koncu uspelo," je tekmo povzel Christiansen.

Drugo mesto je osvojila francoska naveza Antonin Guigonnat-Lou Jeanmonnot, ki je ob šestih popravah zaostala za 41 sekund, tretji je bil švicarski par Niklas Hartweg-Amy Baserga, ki sta ob osmih popravah zaostala za slabih 50 sekund (+49,6).

Domači par končal na 14. mestu
Slovenija je v postavi Miha Dovžan-Kaja Zorč osvojila 14. mesto ob treh zgrešenih strelih in 11 popravah ter zaostanku treh minut in 22 sekund.

"Stoje sem v prvi predaji naredil preveč napak, položaj ni bil optimalen. V drugem krogu mi je šlo bolje. To je pač takšen format tekme, ko gre na vse ali nič in tveganje je veliko, zato se tudi hitreje kaj zgreši. Za Kajo pa super. Uči se in nabira izkušnje, to sodi zraven," je po tekmi povedal Dovžan. "Tekaško sem kar zadovoljna, strelsko pa bi bilo lahko malo boljše. A v resnici je bilo kar v redu," je dodala Zorč in priznala, da je imela tudi kanček treme.

Štafetni preizkušnji za konec pokljuškega biatlonskega tedna
Lampič v zadnji predaji Slovenijo popeljala do 12. mesta