Damjan Polh je bil gost Odmevov. Foto: Televizija Slovenija (zajem zaslona)
Damjan Polh je bil gost Odmevov. Foto: Televizija Slovenija (zajem zaslona)

Pogajanja so na mrtvi točki, vlada zdravnike jutri vabi na pogajanja za zdravstveni steber še z drugimi sindikati zdravstva in socialnega varstva, kar pa Fides zavrača, saj najprej zahteva takojšnji finančni učinek, torej dvig plač.

S predsednikom Fidesa Damjanom Polhom se je pogovarjala voditeljica Odmevov Rosvita Pesek.

Greste jutri na pogajanja o novem zdravstvenem stebru?
Jutri ne gremo na pogajanja o zdravstvenem stebru. Iz preprostega razloga, ker ne moremo ločiti pogajanj o stavkovnih zahtevah in pogajanj o zdravstvenem stebru. Eno z drugim je povezano. Glede na to, da smo trenutno v stavki, je reševanje stavkovnih zahtev naša prioriteta. Ko na primer rešimo prvo točko stavkovnih zahtev, potem se lahko lotimo zdravstvenega stebra. V sporazumih je napisano, da se lahko zdravniki ločeno pogajamo za zdravstveni steber, seveda za naš del zdravstvenega stebra.

Vaša pogajalska zahteva je trenutno zelo visoka – 30-odstotni dvig vseh zdravniških plač za zamrznitev stavke do dokončnega dogovora.
Glede na to, da se vlada ni držala dogovorov, dveh podpisanih sporazumov, ki sta zapadla konec preteklega leta, menimo, da obljube, ki nam jih dajejo, niso dovolj velika zaveza in jamstvo, da se bo teh obljub tudi držala. Podpisali so tudi škodljiv sporazum z drugimi sindikati javnega sektorja, ki nam preprečuje ločena pogajanja v okviru javnega sektorja. Postavili so nas v kot in to nas žalosti. Gospa ministrica se z nami nikoli ni ukvarjala. Večkrat smo jo pozvali, da v skupnem dialogu skušamo rešiti določene zadeve. Zdravstvo je namreč prioriteta te vlade. Od prvega dne so poudarjali, da je to prioriteta. Kaj se bodo odločili? Ali je tako pomemben enotni plačni sistem, 190.000 javnih uslužbencev, ali zdravstvo, ki razpada in poka po šivih, tako da ne vemo, kako se bo končalo.

Opozorila in kritike na vaš račun se kar krepijo. Upokojenci, združeni v ZDUS, so zelo kritični. Pravijo, da izkoriščate bolnike za svoje koristi. Pred dnevi narejena javnomnenjska raziskava kaže, da zdravniki uživate samo 17-odstotno podporo v tej stavki. Nekateri so se tudi zapletli z dokaj neprimernimi izjavami oziroma primerjavami s plačami čistilk. Če rečem na splošno, javno mnenje vam ni več naklonjeno.
Javno mnenje nikoli ni bilo naklonjeno zdravnikom. To obžalujem, glede na to, da nas je v tem sistemu zelo malo in čezmerno delamo, izgorevamo na delovnih mestih. Tudi plačilne liste dokazujejo, koliko ur naredijo zdravniki za to, da zadostijo vsem potrebam zdravstvenega sistema. Kar se tiče javnega mnenja: stavka je zoprna zadeva za vse nas, za tiste, ki stavkamo, in tiste, ki trpijo zaradi stavke, ki niso obravnavani tako, kot bi bili obravnavani v normalnem času. Za vse to je odgovorna vlada. Naj se obrnejo na vlado, ker mora vlada zagotoviti take delovne pogoje, da bodo pacienti obravnavani na varen in primeren način.

Pacienti ali bodoči pacienti se najbolj bojimo grožnje z umikom soglasij za nadurno delo, ker je bilo nekaj direktorjev bolnišnic popolnoma jasnih: če do tega pride, se bo naše delo ustavilo v šestih, sedmih dneh. Kaj se trenutno dogaja s tem umikom soglasij, koliko zdravnikov se je za to že odločilo in ali je to naslednja stopnica vaše stavke?
Pobuda za preklic soglasij je prišla prav iz baze. Dnevno se vrstijo množični zbori v javnih zavodih in vsi zahtevajo, da čim več zdravnikov prekliče soglasja za nadurno delo, za nočno in za tiste, ki negujejo majhne otroke. S preklicem soglasij zadostimo evropski direktivi o delovnem času, ki je za nas utopija. To je res, kar nekateri direktorji govorijo, in to bi res pomenilo razpad sistema v nekaj dneh, še posebej na nekaj oddelkih, kjer je kronično pomanjkanje zdravnikov. Če ne bomo zajezili odtoka zdravnikov in preostalega medicinskega kadra ter drugih sodelavcev v zdravstvu, potem nam ta scenarij grozi tudi brez preklica soglasij. Nekaj je treba narediti, da izboljšamo delovne pogoje in da delavci v zdravstvu dobijo primerno nagrado za delo, ki ga opravljajo. Delovna mesta morajo postati spet stimulativna, vabljiva za bodoče diplomante, pa tudi za tiste, ki so na dnu lestvice. Nikoli nisem trdil, da imajo primerne plače. Vse to bi radi uredili v novem zdravstvenem stebru.

Stavka Fidesa se zaostruje