Med 15 štafetami v smučarskem teku na 4 x 10 km je bila tudi Slovenija, za katero so tekli Vili Črv, Miha Šimenc, Miha Ličef in Janez Lampič. Slovenski fantje so osvojili 14. mesto, zmagali pa so tekači iz Rusije pred Norvežani in Francozi.

Roeiseland do novega zlata, Fillon-Maillet ugnal vse tekmece

Biatlonci so se pomerili v zasledovalnih preizkušnjah. Na ženski tekmi je nastopila tudi Polona Klemenčič, ki je bila v šprintu 59. Tekmo je končala na 51. mestu, zaostala je šest minut in 44 sekund. Zlato je osvojila prva športnica letošnjih iger, Norvežanka Marte Olsbu Roeiseland, ki je za dobro minuto in pol ugnala Švedinjo Elviro Oeberg, tretja je bila še ena Norvežanka, Tiril Eckhoff (+1:48).

V moški preizkušnji je glavni favorit Norvežan Johannes Thingnes Boe doživel pravo katastrofo, saj je na strelišču zapravil kar sedem strelov, kar je pomenilo, da po sedmih odpeljanih kazenskih krogih ni imel niti najmanjših možnosti za medaljo. Smolo nasprotnika je izkoristil Francoz Quentin Fillon-Maillet, ki je pokril prav vse tarče in si zagotovil zlato olimpijsko medaljo. Drugo mesto je osvojil Norvežan Tarjei Boe, tretji je bil Rus Eduard Latipov. Jakov Fak je osvojil 29. mesto, Lovro Planko je bil 56.

Zasledovalna tekma (Ž)
1Marte Olsbu RoeiselandNorveška34:46,9 (1)
2Elvira OebergŠvedska+1:36,5 (3)
3Tiril EckhoffNorveška+1:48,7 (3)
51.Polona KlemenčičSlovenija6:44,6 (4)
Zasledovalna tekma (M)
1Quentin Fillon-MailletFrancija35:05,4 (0)
2Tarjei BoeNorveška+28,6 (1)
3Eduard LatipovOlimpijski atleti Rusije+35,3 (1)
29.Jakov FakSlovenija+4:51,4 (5)
56.Lovro PlankoSlovenija+8:24,1 (8)

Nizozemke zlate z olimpijskim rekordom

Nizozemke so v štafeti na 3000 m podrle olimpijski rekord. Foto: EPA

V hitrostnem drsanju so si Nizozemke (Suzanne Schulting, Selma Poutsma, Xandra Velzeboer in Yara van Kerkhof) v štafeti na 3000 m priborile zlato medaljo, za nameček so podrle še olimpijski rekord. Drugo mesto so zasedle Korejke, tretje so bile Kitajke.

Hitrostno drsanje, kratke proge, 3000 m, štafeta, finale (Ž)
UvrstitevDržavaRezultat
1Nizozemska4:03,409
2Južna Koreja4:03,627
3Kitajska4:03,863

Erin Jackson: "That's what friends are for" (za to imamo prijatelje)

Američanka Erin Jackson (novembra je postala prva temnopolta hitrostna drsalka z zmago na tekmi svetovnega pokala) je tudi po spletu srečnih okoliščin osvojila zlato medaljo na 500 metrov. Foto: Reuters

Na preizkušnji hitrostnih drsalk na 500 metrov je bila najhitrejša Erin Jackson, ki je s časom 37,04 za osem stotink ugnala Japonko Miho Takagi. 29-letna Erin Jackson je hitrostnemu drsanju zapisana šele od leta 2016 (prej je trenirala na rolkah). Na olimpijske igre 2018 se je prebila z le štirimi meseci izkušenj na ledu, tako da na vidnejšo uvrstitev še ni mogla računati.

V letošnji sezoni tekmuje odlično, dobila je osem tekem za svetovni pokal (v točkovanju je tudi vodilna), vseeno pa se ji na ameriških kvalifikacijah ni uspelo prebiti v ekipo za 500 metrov. Na voljo sta bili le dve mesti, osvojili sta ju Brittany Bowe in Kimi Goetz. Toda nato ji je velika prijateljica Brittany Bowe, ki se je kvalificirala še na 1000 in 1500 metrov, odstopila mesto za nastop na 500 metrov.

Hitrostno drsanje, 500 m (Ž)
1Erin JacksonZdružene države Amerike37,04
2Miho Takagi37,12
3Angelina GolikovaOlimpijski atleti Rusije37,21

Shaoang Liu združil naslov svetovnega in olimpijskega prvaka

Pri moških je na 500 metrov zmagal svetovni prvak Shaoang Liu (Madžarska), ki je vodil od starta do cilja. To je njegova druga medalja v Pekingu, na dvakrat daljši razdalji je bil bronast. Dvanajst stotink je zaostal evropski prvak Konstantin Ivlijev (Olimpijski atleti Rusije), tretji pa je bil Steven Dubois (Kanada).

Hitrostno drsanje, kratke proge, 500 m (M)