REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»Tega nisem pričakoval, Putin tudi ne, napad Merklove ga je presenetil. Če je bilo tako kot pravi ona, je to odvratno!«

»Tega nisem pričakoval, Putin tudi ne, napad Merklove ga je presenetil. Če je bilo tako kot pravi ona, je to odvratno!«Merklova je priznala, da je predstavnike Moskve in ruskega predsednika zavajala, saj je bil izrecni namen dogovorov iz Minska »kupiti čas« za Kijev, v katerem bi se Ukrajina oborožala in okrepila za vojno z Rusijo. Vir: Zajem zaslona, Twitter

Ko je komentiral izjavo nekdanje nemške kanclerke Angele Merkel, da je bila odločitev o mirovnih sporazumih iz Minska sprejeta s figo v žepu oziroma samo zato, da bi Zahod dal režimu v Kijevu več časa za okrepitev svojih sil in pripravo na vojaški spopad z Rusijo, je ruski voditelj dejal, da te besede kažejo, da je imela Moskva prav, ko je februarja sprožila posebno vojaško operacijo v Ukrajini.

Predsednik Ruske federacije Vladimir Putin je hkrati dodal, da so zadnje trditve in priznanja Merklove tudi zanj nepričakovane in razočarujoče.

Nekdanja nemška kanclerka je namreč v najnovejšem intervjuju za nemški časnik Zeit izpostavila, da mirovni sporazumi nikoli niso bili mišljeni kot trajni konec konflikta, saj NATO Ukrajini v tistem času ne bi zmogel zagotoviti take vojaške pomoči in v tolikšni meri, kot jo zdaj.

Merklova je s tem dejansko priznala, da je predstavnike Rusije in ruskega predsednika zavajala, saj zdaj trdi, da je bil izrecni namen dogovorov iz Minska »kupiti čas« za Kijev, v katerem bi se Ukrajina oborožila in okrepila za nove spopade z Rusijo.

Nekdanja nemška kanclerka tako zdaj razkriva, da mirovna sporazuma iz Minska iz let 2014 in 2015 nista bila podpisana z namenom doseganja trajnega miru: »Dogovor iz Minska iz leta 2014 je bil poskus, da bi kupili čas za Ukrajino…«

 »Ukrajina je ta čas izkoristila, da se je okrepila,« je v pogovoru za Zeit povedala Angela Merkel, ki je bila 16 let predsednica nemške vlade.

»Pa vendar smo vedno domnevali, da so nemške oblasti, čeprav so zagotavljale podporo Kijevu, glede tega vprašanja (miru) poštene,« je nato sporočil ruski predsednik.

Putin ne skriva razočaranja nad neiskrenostjo Berlina, očitno začenši že od prvih mirovnih pogajanj v letu 2014.

Nekateri komentatorji ocenjujejo, da je Merklova morda res želela iskreno doseči mir, a je bila zaradi blokade ZDA nemočna - in si sedaj izmišljuje zgodbe za nazaj.

Ne glede na to pa se tudi s tem možnosti za diplomatsko rešitev ukrajinskega spora zmanjšujejo. Zaupanje med Moskvo in Zahodom je namreč po Putinovih besedah itak ​​že »skoraj na ničli«, po tej izjavi Merklove pa »ni več jasno, kako se sploh pogajati naprej - s kom in s kakšnimi garancijami«.

Dodal je, da je Moskva še vedno odprta za dialog, a se je v isti sapi vprašal, komu se sploh lahko še sme zaupati.

»Kakorkoli že, na koncu se bomo morali pogajati. Večkrat sem rekel, da smo pripravljeni na te dogovore, smo odprti, a to (zadnje izjave Merklove - op.avt.) nam da seveda misliti, s kom imamo opravka,« je pristavil ruski predsednik.

Beloruski predsednik Aleksander Lukašenko je ob najnovejšem pripetljaju povedal, da sam težko verjame izjavam Merklove, da so zahodne države na pogajanjih t. i. Normandijske četverice o rešitvi konflikta v Donbasu v Minsku leta 2015 želele s prevaro pridobiti čas, kako bi medtem okrepile ukrajinsko vojsko.

»Predsedniku Rusije Vladimirju Putinu sem predstavil svoje stališče o tem. Če je bilo tako, kar ona (Mereklova) zdaj pravi, je to naravnost odvratno! Zavržno!

Kaj takega sam nisem pričakoval, pa tudi ne predsednik Rusije, ki je dejal, da ga tak napad Angele Merkel preseneča. Njeno obnašanje je nagnusno je glede novih trditev nekdanje nemške kanclerke (s katerimi si Merklova poskuša zapisati v zgodovino kot zvijačna zahodna političarka v boju proti Rusiji že pred začetkom ukrajinske vojne) dejal Lukašenko v intervjuju za televizijo Rusija 24, poroča RIA Novosti.

Po njegovih besedah ​​so bili dogovori iz Minska o Donbasu in stališče Merklove, pa tudi drugih, vključno z nekdanjim predsednikom Ukrajine Petrom Porošenkom, takrat zelo resni.

»Po srečanjih v Minsku je ves svet govoril o tem, da je bil končno narejen korak naprej k miru in da so bili podpisani sporazumi, da se je vojna ustavila, da so ljudje nehali umirati. Vse to je bilo tedaj ocenjeno pozitivno,« je dejal Lukašenko.

Beloruski voditelj je izrazil začudenje, kako je mogoče danes na tem temelju in iz ozadja nenadoma oporekati, kaj so bili dejanski nameni mirovnih pogajanj v Minsku.

In zdaj kot strela z jasnega celo trditi, da naj bi vsi skupaj s Porošenkom, nekdanjim predsednikom Francije Françoisom Hollandom, »ki ga je pred mojimi očmi (Merklova) vodila za roko«, v resnici izvedli tajno operacijo, zavajali vse in prevarali ves svet, predvsem pa Rusijo in Putina.

»Potem so imeli vsi na svetu pauzo in priložnost, da pripravijo ukrajinsko vojsko na to vojno.

Tudi če je temu res tako, kot poskušajo (na Zahodu) zdaj predstaviti, zakaj po tem tulijo in stokajo, ker imamo vojno,« se je vprašal Lukašenko.

Spomnimo, drugi sporazum iz Minska, podpisan februarja 2015, je vključeval prekinitev ognja, a tudi reformo ukrajinske ustave.

Glavni poudarki te reforme sta bili decentralizacija oblasti in podelitev posebnega statusa nekaterim delom regij Doneck in Lugansk z večinsko rusko govorečim prebivalstvom, ki so jim bile s strani Kijeva kratene temeljne pravice.

Toda Kijev podpisanih zavez ni nikoli izpolnil.

Nasprotno - sprožil je ofenzivo proti ruski manjšini v Donecku in Lugansku.

ZDA so pri tem Ukrajino ves čas podpirale, enako voditelji Evropske unije - vključno s slovenskimi politiki.

Tudi Petro Porošenko, ukrajinski predsednik iz obdobja pred Volodomirjem Zelenskim je nedavno priznal, da so bila mirovna pogajanja z Rusi, katerih porok sta bili Francija in Nemčija – navadna prevara.

Izkazalo se je torej, da tako imenovane države garanti v resnici niso imele namena izvajati dogovorov iz Minska, ampak si pridobiti čas, da Ukrajino skupaj z zavezniki iz Nata napolnijo z orožjem, zahodni vojaški inštruktorji pa ukrajinsko vojsko usposobijo za vojevanje.

Tudi nekdanji ameriški marinec in inšpektor OZN Scott Ritter ugotavlja, da je Merklova razkrila dvoličnost Zahoda. Vir: Zajem zaslona, Twitter

Tako je nekoč priljubljena nemška kanclerka potrdila besede Vladimirja Putina o zavajanju Evrope in gojenju proti-ruskega militarizma v Ukrajini.

Merklova je – najbrž nehote – pritrdila Putinu in dokazala, da je bil začetek posebne operacije izsiljen korak Rusije, saj nihče v Evropi in Ukrajini v resnici ni nameraval rešiti konflikta na miren način.

Na očitno krivdo Zahoda za ukrajinsko vojno je te dni opozoril tudi Mick Wallace, poslanec Evropskega parlamenta z Irske.

Wallace je objavil doslej skrit del posnetka govora Josepa Borrella, visokega predstavnika za zunanjo politiko Evropske unije, ki je na predavanju študentom – bodočim evropskim diplomatom – na College of Europe v belgijskem mestu Brugge primerjal Evropo z lepo urejenim vrtom.

Borrell je tedaj – še preden je ugotovil, da ga kamere snemajo in bo njegov izbruh rasizma trajno zabeležen na svetovnem spletu – ostanek sveta primerjal z džunglo.

»Evropa je vrt. Zgradili smo vrt. Vse dela. ... Večina preostalega sveta je džungla in džungla bi lahko napadla vrt... Vrtnar mora iti v džunglo,« je bodoče evropske diplomate poučil Borrell.

»Ali ni čas, da se kolonializem ustavi, mar ni Evropa zagotovo naredila že dovolj škode?« je na hinavščino in pokvarjenost vodilnih politikov Evropske unije opozoril Wallace.

V istem duhu je bilo v svetu razumljeno tudi razkritje nekdanje kanclerke, ki so jo mnogi ljubkovalno oklicali za »Mutti« (mati) v času, ko je vodila nemško vlado in gradila podobo umirjene zahodne političarke, vešče diplomaciji.

Zdaj se je izkazalo, da tudi sama pripada sevu jastrebov, ki so skupaj z Washingtonom snovali novo vojno v Evropi, da bi zadovoljli skomine ZDA po slabitvi svojega največjega rivala na svetovnem parketu - Rusije, s tem pa so izzvali tudi vso gorje, ki je zdaj doletelo Evropejce, predvsem pa prizadelo Ukrajince in Ruse.

Nemški Spiegel je nedavno objavil tajni dokument, ki je razkril resnico, kako je bil Gorbačov oziroma Rusija prevarana s strani zahodnih voditeljev z obljubami o neširitvi Nata proti mejam Rusije. Vir: Zajem zaslona, Der Spiegel

Zato je mogoče razumeti, da je nenadna odkritost, ki jo je nekdanja Mutti izpričala na straneh domačega Zeita povzročila veliko ogorčenje v Rusiji, saj priznanje Merklove potrjuje, da Zahod nikoli ni želel trajno rešiti problemov v Donbasu, kjer bi rusko prebivalstvo dobilo avtonomijo, a bi ostalo del Ukrajine.

V komentarju visokonakladnega dnevnika Moskovski komsomolec je še posebej poudarjeno, da se zahodne države niso držale ne le svojih ustnih zavez, kot se je zgodilo v primeru, ko so prevarale nekdanjega predsednika Rusije Mihaila Gorbačova, ko so obljubile, da se NATO ne bo širil proti mejam Rusije, ampak celo tedaj, ko so mirovna sporazuma iz Minska – lastnoročno podpisale.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek