Kaj storiti, če ste postali "starš" svojemu partnerju?

12. 4. 2024
Deli
Kaj storiti, če ste postali "starš" svojemu partnerju? (foto: shutterstock)
shutterstock

Vsako razmerje je edinstveno, toda kljub prizadevanjem parov za enakovredno partnerstvo se pogosto zgodi, da se znajdejo v nezdravih vzorcih vedenja. Eden takšnih primerov je, ko eden od partnerjev prevzame vlogo »starša«.

Sprva se partnerjema to morda zdi celo dobro: tisti, ki je prevzel vlogo starša, v razmerju čuti namen, medtem ko tisti, ki je prevzel vlogo otroka, ceni pozornost in vodstvo. Vendar pa se takšna ureditev ne obnese dolgoročno. Kaj storiti, ko ugotovite, da ste postali starš svojemu partnerju?

Kako spremeniti starševsko dinamiko v razmerju?

Obstaja več razlogov, zakaj ste se znašli v vlogi »starša« v romantičnem razmerju; ni nujno, da se je to zgodilo zato, ker menite, da je vaš partner nezrel ali da še ni »odrasel«.

Najverjetneje ste se takšne dinamike že naučili v otroštvu, zato ste jo ponotranjili kot normalno in edino mogočo. Tak je bil namreč tudi odnos med vajinima staršema.

Ko odrastete in zagradite svoj partnerski odnos, ne gre drugače, kot da ponovite tisto, kar ste se naučili v primarni družini in svojega bodočega moža ali ženo »vzgajate« tudi sami.

Ko prepoznate, da se to dogaja v vašem razmerju, je čas za ukrepanje. Kako začeti?

1. Ugotovite, kakšna je vaša vloga v odnosu

Če o tem niste resno premislili na začetku razmerja, si zdaj vzemite čas za razmislek. Premislite, ali želite nadaljevati s takšnim odnosom?  Razmislite in se izobrazite ter poiščite pomoč, kako lahko starševsko dinamiko spremenite v partnersko. Za vsak odnos sta potrebna dva. Ni le partner odgovoren za trenutno stanje odnosa, tudi vam je očitno v podzavestnem interesu takšen odnos. 

2. Odmaknite se

Čeprav vam bo to težko, je čas, da se umaknete in partnerju ponudite več priložnosti, da prispeva in prevzame vodilno vlogo v razmerju. Prosite ga za mnenje. Dovolite mu, da sprejema odločitve sam. Delita si odgovornost za rezultate – tudi pri manj pomembnih stvareh, kot so gospodinjska opravila. Čeprav vam bo to na začetku povzročalo tesnobo in nelagodje, vam bo partner morda pokazal, da se lahko zanesete nanj, kar bo okrepilo vaše zaupanje.

3. Osredotočite se nase

Če ste se odločili, da želite nadaljevati razmerje, je zdaj čas, da se osredotočite nase, ne le na izboljševanje partnerja. Raje kot da popravljate njegove napake, jasno komunicirajte svoje potrebe. Pogovorite se lahko tudi s terapevtom, ki vam lahko pomaga prepoznati vzorce v vaših odnosih in to, kako lahko izzovete prepričanja, ki vodijo do tega vedenja.

Povzeto po Lifehacker.com

Preberite tudi:

Novo na Metroplay: O duhovnih praksah v psihoterapiji | Prof. dr. Borut Škodlar