Gomi (levo) in Songgang med predstavitvijo v živalskem vrtu v Gvangdžuju. Foto: AP
Gomi (levo) in Songgang med predstavitvijo v živalskem vrtu v Gvangdžuju. Foto: AP

Leta 2018 sta se na enem redkih srečanj na tako visoki ravni v Pjongjangu sestala takratni južnokorejski predsednik Mun Dže In in severnokorejski voditelj Kim Džong Un in skušala zgladiti napetosti med državama. Ob tem sta si izmenjala tudi darili, pri čemer je Kim svojemu južnemu sosedu podaril par belih lovskih psov pasme pungsan, ki velja za avtohtono severnokorejsko.

Za Gomi in Songganga je od takrat skrbel zdaj že nekdanji predsednik Mun, psa sta živela skupaj z njim v predsedniški palači in si ustvarila družino, saj se jima je skotilo že šest potomcev, ki živijo v živalskih domovih po Južni Koreji.

Po majskih volitvah, na katerih je Munova stranka izgubila, se je pojavilo vprašanje, kaj storiti s psoma. Ker sta štiri leta živela z Munom, bi bilo neustrezno, da bi ju premestili, zato so sklenili spremeniti zakonodajo, ki določa pravila ravnanja z državnimi darili. V zakon so tako vpisali izjemo – darilo lahko ostane v hrambi tistega predsednika, ki ga je prejel, če gre za rastlino ali žival. Skupaj z Munom sta se tako iz palače izselila tudi Gomi in Songgang.

Vse pa se je zapletlo pred kakšnim mesecem, ko je Mun sporočil, da sam za psa ne more več skrbeti, saj mu vlada trenutnega predsednika Yoona Suka Yeola ne namenja več sredstev zanju. V ozadju je sicer spor med liberalno politično strujo, ki ji pripada Mun, in konservativno, ki je trenutno na oblasti, ob tem poroča AP.

Psa sta nato začasno pristala na veterinarski kliniki, nato pa so ju preselili v živalski vrt v mestu Gvangdžu, kjer sicer živi tudi eden izmed njunih potomcev Byeol. "Gomi in Songgang sta simbola miru ter sprave in sodelovanja med južno in Severno Korejo," je ob tem opozoril župan Gvangdžuja, Kang Gijung, in zagotovil: "Zanju bomo skrbeli, kot da bi vzgajali seme miru."