Korupcijska afera je pretresla Evropski parlament. Foto: EPA
Korupcijska afera je pretresla Evropski parlament. Foto: EPA

60-letni politik je bil aretiran v Italiji po evropskem nalogu, ki so ga izdale belgijske oblasti. V Belgiji je bil takrat zaradi podobnih obtožb aretiran belgijski evroposlanec Marc Tarabella.

Sodnik v Neaplju je presodil, da se Cozzolina izpusti iz policijskega pripora, a naj ostane v hišnem priporu, medtem ko italijanske oblasti presojajo o zahtevi belgijskih preiskovalcev za njegovo izročitev. Narok za presojanje o izročitvi je na neapeljskem sodišču predviden v torek.

Belgijske oblasti ga obtožujejo jemanja podkupnin v zameno za uporabo svojega vpliva v Evropskem parlamentu. Cozzolino je zanikal očitke, njegovi odvetniki pa so njegovo priprtje označili za "ponižujoče in neutemeljeno".

Evropski parlament je 2. februarja zaradi preiskave izglasoval odvzem imunitete tako Tarabelli kot Cozzolinu. Poleg tega so v poslanski skupini socialistov (S&D) Tarabelli ukinili članstvo, Cozzolino pa je iz nje izstopil sam.

Zaradi vpletenosti v škandal, ki je močno pretresel Evropski parlament, so se v priporu znašli še štirje drugi osumljenci. To so nekdanji evropski poslanec Antonio Panzeri, nekdanja podpredsednica parlamenta Eva Kaili, parlamentarni pomočnik in njen partner Francesco Giorgi ter vodja nevladne organizacije No Peace Without Justice, Niccola Figa-Talamanca. Figo-Talamanco so 6. februarja nato izpustili.

V povezavi s preiskavo so preiskovalci že decembra, ko je afera izbruhnila, izvedli racije na več naslovih, med drugim na domovih in v pisarnah v Belgiji, Italiji in Grčiji. Zasegli so 1,5 milijona evrov v gotovini, računalnike in mobilne telefone.

Evropski poslanci naj bi prejemali podkupnine s strani Katarja in Maroka, kar pa obe državi odločno zanikata.