Posledice napada na Krivi Rog. Foto: Reuters
Posledice napada na Krivi Rog. Foto: Reuters

"Rusi so mesto Krivi Rog napadli z dvema raketama," je na Telegramu sporočil notranji minister Igor Klimenko in pojasnil, da je ena raketa zadela stanovanjsko, druga pa izobraževalno zgradbo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Napad na svoj rojstni kraj je na Facebooku potrdil tudi ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski in ga označil za novo teroristično dejanje Moskve. Župan mesta Oleksandr Vikul je sporočil, da sta v napadu umrla tudi 10-letna deklica in njena mati.

Avtobus, v katerem sta med obstreljevanjem umrla dva človeka. Foto: Reuters
Avtobus, v katerem sta med obstreljevanjem umrla dva človeka. Foto: Reuters

V napadih na Doneck umrla dva človeka

Ruske okupacijske oblasti v ukrajinski pokrajini Doneck so medtem sporočile, da sta bila v ukrajinskem obstreljevanju mesta Doneck ubita dva človeka, še štirje pa ranjeni. Proruski guverner Denis Pušilin je dejal, da so rakete zadele avtobus s civilisti.

Mesto Doneck je od leta 2014 pod ruskim nadzorom, ukrajinske enote pa zadržujejo položaje na obrobju.

Rusija preprečila več napadov z brezpilotniki

Rusija je v nedeljo sporočila, da je preprečila napade z brezpilotnimi letalniki na Moskvo in polotok Krim, ki si ga je leta 2014 nezakonito priključila. Ponoči so ukrajinske sile po navedbah lokalnih oblasti z brezpilotniki napadle tudi ruski pokrajini Brjansk in Rostov. Napadi niso terjali žrtev, poroča nemška tiskovna agencija DPA.

Ukrajinski predsednik Zelenski je v nedeljo sporočil, da se "vojna vrača v Rusijo", napadi na rusko ozemlje pa so "neizogiben, naraven in popolnoma pravičen proces" vojne med državama.

Ukrajina bi lahko žito izvažala iz pristanišč na Hrvaškem

Ukrajina in Hrvaška sta se dogovorili o možnosti uporabe hrvaških pristanišč na Donavi in ​​Jadranskem morju za izvoz ukrajinskega žita, je po ponedeljkovih pogovorih s hrvaškim kolegom povedal zunanji minister Dmitro Kuleba.

Rusija ta mesec ni podaljšala dogovora o izvozu žitu iz črnomorskih pristanišč. "Zdaj si bomo prizadevali vzpostaviti najučinkovitejše poti do pristanišč v Črnem morju in čim bolje izkoristiti to priložnost," je dejal Kuleba po srečanju z Gordanom Grličem Radmanom v Kijevu.

"Vsak prispevek k deblokadi izvoza in vsaka odprta vrata sta pravi in učinkovit prispevek k svetovni prehranski varnosti," je dodal. Ukrajinsko zunanje ministrstvo je predtem sporočilo, da je Rusija v letalskih napadih v devetih dneh tega meseca uničila 180.000 ton žita.

Ukrajina se trenutno zanaša na kopenske izvozne poti prek Evropske unije in alternativno pot prek reke Donave. Rusija je v začetku tega meseca napadla infrastrukturo vzdolž zadnje poti.

Kuleba je sicer povedal, da je bila glavna tema njegovih pogovorov s hrvaškim kolegom orožje. "Povedal bom le, da obstajajo konkretni dogovori, ki bodo kmalu uresničeni," je dejal brez pojasnjevanja podrobnosti.

Šojgu: Okrepili smo intenzivnost napadov

Ruski obrambni minister Sergej Šojgu je danes obsodil nedavne ukrajinske napade na ozemlje pod ruskim nadzorom in potrdil, da je Moskva v odziv okrepila napade na ukrajinsko vojaško infrastrukturo.

"Glede na neuspeh protiofenzive, se je Kijev osredinil na izvajanje terorističnih napadov na civilno infrastrukturo. Intenzivnost naših napadov na ukrajinske vojaške objekte se je zato precej okrepila," je sporočil.

Podobno je dejal tudi tiskovni predstavnik Kremlja Dimitrij Peskov in dodal, da so bili "sprejeti vsi ukrepi za obrambo civilne infrastrukture pred ukrajinskimi napadi".

Reševalci v Krivem Rogu po napadu. Foto: Reuters
Reševalci v Krivem Rogu po napadu. Foto: Reuters

Ukrajina protiofenziva ne poteka po načrtih

Šojgu je na vojaški konferenci tudi dejal, da ukrajinska protiofenziva ne poteka po načrtih. Kijev po njegovih navedbah "obupano meče nove sile" v napade na ruske položaje, a mu ne uspe napredovati. Peskov je dodal, da "neučinkovito in brezciljno porablja za milijarde dolarjev" orožja iz Zahoda.

Namestnica ukrajinskega obrambnega ministra Hana Maljar je na Telegramu sporočila, da so ukrajinske sile v prejšnjem tednu na jugu in vzhodu države osvojila 15 kvadratnih kilometrov ozemlja. Prejšnji teden so zasedli vas Staromajorsk na jugovzhodu in nekaj manjših krajev okoli mesta Bahmut. Kijev je od začetka protiofenzive v začetku junija po navedbah Maljar na južni fronti skupno osvojil 205 kvadratnih kilometrov ozemlja.

Ukrajina želi varnostna zagotovila od ZDA

Kijev naj bi v prihodnjih dneh začel pogovore z Washingtonom, da bi pridobili varnostna jamstva, ki bi veljala v času do načrtovanega vstopa Ukrajine v zvezo Nato, je medtem v nedeljo povedal vodja urada ukrajinskega predsednika Andrij Jermak.

Namen načrtovanih pogovorov je pridobiti konkretna in dolgoročna zagotovila, da bodo ZDA pomagale Ukrajini do zmage v vojni proti Rusiji in pri tem pomagale preprečevati prihodnja dejanja agresije iz Moskve.

Pogovori naj bi se osredinili na podporo in financiranje za Ukrajino na področju obrambe ter nadaljnje sankcije proti Rusiji. Ukrajina pripravlja tudi dvostranske sporazume z drugimi zaveznicami, je dejal.

Tiskovni predstavnik Kremlja Peskov je v odzivu opozoril, da morebitna varnostna jamstva, izrečena Ukrajini, ne bi smela ogrožati potreb Rusije. "Po našem mnenju bo to povzročilo samo še nadaljnje poslabšanje varnostnih razmer na evropski celini," je še dodal.

Konec tedna srečanje v Savdski Arabiji

Poleg tega je Jermak potrdil napovedi, da bo konec tedna v Savdski Arabiji srečanje predstavnikov 30 držav, namenjeno uresničevanju načrtov predsednika Zelenskega za iskanje končne rešitve v vojni med Ukrajino in Rusijo, ki pa se srečanja ne bo udeležila.

Načrtovani pogovori predstavljajo zadnje v vrsti prizadevanj Savdske Arabije, da bi se uveljavila na diplomatskem odru v povezavi z vojno v Ukrajini. Maja je kraljevina gostila Zelenskega na vrhu Arabske lige v Džedi, kjer je ta nekatere arabske voditelje obtožil, da si "zatiskajo oči" pred grozotami ruske invazije.