Možganska kap Svet24.si

Prebivalstvo se pospešeno stara, starejši pa so ...

nadangel metatron Svet24.si

Posebej za vas spreobrača vaš čas nadangel ...

andrej zubicki zubitsky bobo Necenzurirano

Ruski oligarh prodaja Slovensko industrijo jekla

vila arboretum-pl1 Reporter.si

Bo nova vila Joca Pečečnika na vodik? Eden ...

maribor af Ekipa24.si

Sol na ljubljanske rane! Ste videli, kaj so ...

Kate se je odločila, da bo okrevala na res rajskem otoku Odkrito.si

Kate Middleton - okreva "skrita v raju!"

luka doncic dallas pm Ekipa24.si

Kar je 'pretepeni' in poškodovani Dončić ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Okostnjaki iz omare razvpite nekdanje direktorice JAK Renate Zamida: kazenski postopek in nepravilnosti pri razdelitvi več deset tisoč evrov

Deli na:
Okostnjaki iz omare razvpite nekdanje direktorice JAK Renate Zamida: kazenski postopek in nepravilnosti pri razdelitvi več deset tisoč evrov

Renata Zamida - Foto: M24/Sašo Radej

Računsko sodišče je pred nekaj dnevi objavilo poročilo o reviziji poslovanja Javne agencije za knjigo (JAK) od 2020 do 202, ko je JAK vodila razvpita nekdanja direktorica Renata Zamida. Na računskem sodišču so za poslovanje JAK v tem obdobju izrekli negativno mnenje, saj je ustanova pod njenim vodenjem delovala v neskladju s predpisi, notranjimi akti in pogodbenimi določili.

Mimogrede, Zamidovi, ki jo je vlada novembra 2020 razrešila s položaja (imenovana je bila 2018), je politično in poklicno zatočišče zagotovil ljubljanski župan Zoran Janković. Lani jo je namreč postavil na čelo ljubljanskega javnega zavoda Center Rog. Glede na poročilo računskega sodišča se lahko ob tem Ljubljančani držijo za denarnice.

Med drugim revizorji pravijo, da so v njenem času na JAK nepravilno izvedli postopke oddaje naročil za nabavo osnovnih sredstev in storitev v vrednosti najmanj 33.371 evrov, plačali za storitve v skupnem znesku 8100 evrov, ne da bi razpolagali z dokazili o izvedbi, članom strokovnih komisij agencije pa so izplačali 40.844 evrov nagrad, ne da bi pridobili pisna poročila o opravljenem delu.

Prav tako v zvezi s slednjim ni bilo individualnih pisnih strokovnih mnenj o prijavljenih kulturnih programih in projektih, poleg tega so jim izplačali povračilo potnih stroškov, za kar ni bilo pravnih podlag. Sklenili so pogodbo za pravne storitve, za katere je že bila sklenjena pogodba z drugim izvajalcem, pri čemer so neupravičeni stroški znašali 5533 evrov.

Toda glavna težava Renate Zamida niso ugotovitve računskega sodišča glede njenih nepravilnostih pri vodenju JAK, ampak kazenski postopek zoper njo. Junija letos je okrožno državno tožilstvo na Ptuju na ljubljansko okrožno sodišče glede nje vložilo zahtevo za preiskavo zaradi kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic po tretjem odstavku 257. člena kazenskega zakonika. Zadevo so iz Ljubljane na Ptuj na tožilstvu prenesli zaradi preobremenjenosti njihovih tožilcev, a naj bi se, ko (če) bo obtožni akt postal pravnomočen, vrnila na njihovo tožilstvo.

Kaj določa omenjena določba kazenskega zakonika, po katerem je obdolžena Renata Zamida? Gre za kaznivo dejanje zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic. »Uradna oseba ali javni uslužbenec, ki izrabi svoj uradni položaj ali prestopi meje uradnih pravic ali ne opravi uradne dolžnosti in s tem sebi ali komu drugemu pridobi protipravno premoženjsko korist, se kaznuje z zaporom od treh mesecev do petih let.«

Ovadbo zoper njo so na ministrstvu za kulturo podali marca 2021, v njej pa so ji očitali več kaznivih dejanj. Med drugim je sporna najemna pogodba JAK z založbo Goga o najemu poslovnih prostorov za kavarno knjigarno na Metelkovi v Ljubljani. Višina najemnine je bila določena na 600 evrov mesečno ter 150 evrov za stroške. Gre za smešno nizko najemnino.

Do realizacije ni prišlo, saj je izbruhnila afera. Ministrstvo je ugotovilo, da Zamida njihovega pisnega soglasja k sklenitvi najemne pogodbe ni dobila, prav tako zanj ni zaprosila. Dodajmo, da je bil direktor založbe Goga v tem času Mitja Ličen hkrati član sveta JAK.