sveča Svet24.si

V hudi nesreči pri Jesenicah umrl 25-letni voznik

motorist, bruselj, sredinec Svet24.si

Ujeli predrznega fantoma, ki je policistom vestno ...

1687541884-dsc07123-1687541751687 Necenzurirano

Za Panvito nihče ne prižiga kresov

vila klemen jaklic PL Reporter.si

Razkrivamo: take so dimenzije luksuzne vile Klemna...

pogacar Ekipa24.si

Tadej Pogačar želel šopek vreči navijačem, a ...

skrito-v-raju Njena.si

Markov oče skupaj z gledalci izvedel skrivnost ...

luka doncic dallas oklahoma pm Ekipa24.si

'Pretepeni' Dončić po težko prigarani zmagi ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

Katar 2022: sodobni sužnji ter diktatura nafte in islama

Deli na:
Katar 2022: sodobni sužnji ter diktatura nafte in islama

Katarski emir Tamim bin Hamad Al Tani - Foto: Profimedia

Majhni Katar, ki gosti letošnje svetovno nogometno prvenstvo, je država nasprotij. Zaradi nafte in zemeljskega plina je ena najbogatejših držav na svetu, a hkrati je še vedno trdna absolutistična monarhija, ki prebivalcem zapoveduje stroga islamska pravila, tuje delavce pa obravnava kot nekakšne sodobne tlačane ali sužnje.

Katar je absolutistična monarhija, v kateri ima glavno besedo družina Al Tani. Od leta 2013 Katarju vlada emir Tamim bin Hamad Al Tani. Še preden je postal katarski emir, je šejk Tamim želel s športom hotel povečati prepoznavnost Katarja po svetu. Del njegovega načrta je tudi organizacija letošnjega svetovnega prvenstva.

Katarci so za svetovno nogometno prvenstvo zgradili sedem stadionov in temeljito obnovili nekaj desetletij star stadion. Vsi stadioni so klimatizirani.

Leta 2011 so Katarci postali stoodstotni lastniki francoskega nogometnega kluba Paris Saint-Germain (PSG). V klub so pripeljali superzvezdnike Kyliana Mbappeja, Lionela Messija in Neymarja ter jih obsceno drago plačali.



Stadione in drugo infrastrukturo v Katarju gradijo delavci iz južnoazijskih in afriških držav, ki so dobesedno v lasti katarskih delodajalcev. Zaradi slabih delovnih razmer je pri gradnji infrastrukture v zadnjih letih umrlo na tisoče tujih delavcev.

Bogati Katar opaznosti v svetu ne pridobiva samo s prirejanjem odmevnih športnih dogodkov, ampak tudi s krepitvijo svojega političnega vpliva. K temu spadata delovanje katarske televizije Al Džazira ter finančna podpora na vse konce sveta za širjenje njihove različice islama.

VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24